2023’de Alınabilecek En İyi 5 Meme Coin

Bu analizimizde, bir sonraki yükseliş trendinde kripto para piyasasına damga vurabilecek 5 meme coin'i ele alıyoruz.

En iyi meme coin'ler hangileri?
En iyi meme coin'ler hangileri?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2021 yılındaki büyük yükselişte kripto para piyasasındaki para, adeta meme coin’lere (şaka coin) aktı. Elon Musk başta olmak üzere tanınmış figürler, meme coin’lerin bir anda yüz milyarlarca dolarlık pazar hacmine erişmesini sağladı. Bu yükseliş binlerce yeni meme coin’in piyasaya sürülmesine neden oldu. Peki 2023’de alınabilecek en iyi meme coin hangisi?

İlk defa bir meme coin yatırımı yapmak istiyorsanız çok sayıda seçeneğiniz vardır. Kediden köpeğe, kuşlardan yırtıcı hayvanlara kadar hemen hemen her şeyin bir meme coin’i vardır. Hatta işi iyice ileri boyutlara taşıyan bir grup kafadar ElonSperm isimli bir meme coin bile çıkartmıştır.

Bu rehber, gerçek bir topluluk desteğine dayanan ve fiyat patlaması yaparak sizi gerçekten zengin etme potansiyeli olan şaka coin’lerini ele alır.

1.   Samoyedcoin: 250 Kat Yükselme Potansiyeli Olan Meme Coin

Coin sayısı ve maksimum coin sayısı, bir kripto para projesinin fiyatını belirleyen en önemli etkendir. En az coin sayısına sahip meme coin’ler, 1 dolar olmaya en yakın projelerdir. Öte yandan projeyi kimin desteklediği, kripto paranın sahip olduğu işlem ücreti ve işlem süresi gibi etkenler de fiyatı etkiler.

Samoyedcoin, Solana topluluğu tarafından desteklenir ve dolaşımdaki coin sayısı yalnızca 3.66 milyardır. Yani Samoyedcoin’in 1 dolar olması için yatırılması gereken para miktarı, Dogecoin’e göre 36 kat, Shibacoin’e göre 150 bin kat daha azdır.

Ayrıca Samoyedcoin’in piyasa değerinin Dogecoin’in piyasa değerine ulaşması, coin’in fiyatının 250 kattan fazla artacağı anlamına gelir.

2021 yılında Samoyedcoin’in fiyatı $0.002’dan 22 cent’e kadar gelerek 100 kattan fazla yükselmiş ve adeta 1 dolar yolundaki en güçlü meme coin olduğunun mesajını vermiştir.

Samoyedcoin almak için hemen Gate.io borsasına kaydolun.

2.   Dogecoin: En Yüksek Piyasa Değerine Sahip Meme Coin

Logosu ve simgesi bir köpekten oluşan Dogecoin, şaka coin’lerinin öncüsüdür. Sosyal medyada 100 milyondan fazla takipçisi olan Elon Musk’ın desteğiyle 2021 yılında çok hızlı büyüyen kripto para, kısa sürede geniş kitleler tarafından kabul görmüştür.

Hatta o kadar ki Tesla, Twitch, airBaltic gibi şirketler Dogecoin’i ödeme aracı olarak kabul etmiş, 20 Nisan günü Dogecoin destekçileri ve birçok çok uluslu şirket tarafından “Doge günü” olarak kutlanmıştır.

2021’de 73 cent’e kadar ulaşan Dogecoin, 1 doları henüz görememiş olsa da sadık bir destekçisi Elon Musk sayesinde kripto para piyasalarının sonraki yükselişinde kolaylıkla görebilir. Bu nedenle uzun vadede Dogecoin, en mantıklı meme coin yatırımı olarak değerlendirilir.

Ancak Dogecoin; yıllık 5 milyar coin üretimi, yüksek işlem ücreti ve işlem süresi nedeniyle dezavantajlıdır.

En iyi şaka coin'ler hangileri
En iyi şaka coin’ler hangileri?

3.   Shiba Inu: En Güçlü Topluluğa Sahip Meme Coin

Kripto paraya yatırım yaparken en önemli kriterlerinizden bir tanesi projenin güçlü bir topluluğa sahip olmasıysa Shiba sizin için en iyi seçenektir.

500 bin kişiyi aşan güçlü topluluğu ve 2021’deki fiyat rallisinde %21.000’in üzerinde artış yaşaması Shiba’yı en favori meme coin’lerinden bir tanesi haline getirir.

Fakat her ne kadar piyasadaki en güçlü meme coin topluluğuna sahip olsa da Shiba Inu, ilk üç şaka coin arasındaki en dezavantajlı coin’dir. 549 trilyonluk coin sayısı nedeniyle hiçbir zaman 1 dolar olması mümkün değildir. Hatta topluluğu ne kadar büyük bir tantana çıkartırsa çıkartsın 0.10 cent olması bile mümkün değildir. Acı ama gerçek.

Ayrıca Shiba, Ethereum altyapısını kullandığı için Shiba Coin’le yapılan işlemlerin ücretleri oldukça yüksektir. Yani Shiba Inu, kullandığı teknoloji açısından da bir hayli geri planda kalır.

Fakat şu da kayda değer bir gerçektir: Çok güçlü bir topluluğa sahip olması, Shiba’nın her zaman yatırım yapılabilecek meme kripto paralarından bir tanesi olmasını sağlar.

thumbnail
İlişkili Yazı
Shiba Coin’in Geleceği: 1 Dolar Olması Mümkün mü?

4.   Floki Inu

2021 yılında ortaya çıkan ve yıl boyunca %100.000 artarak kripto piyasasının gündemine bomba gibi düşen şaka coin’lerden bir tanesi de Floki Inu’dur.

İlginç ve ironik bir hikayesi olan Floki Inu’nun ismi Elon Musk’ın Floki isimli köpeğinden gelir.

Bir grup sosyal medya ünlüsü tarafından yaratılan kripto paranın gerçek sahibi bilinmez. Fakat Floki Inu, kendisini diğer coin’lerden ayıran bir temaya sahiptir: Hayırseverlik!

Projenin internet sitesinde yer alan bilgilere göre kurucu ekip “dünyayı hayırseverlik yoluyla daha iyi bir yer haline getirme” fikrine inanır.

Geleceğinin parlak olduğu düşünülen Floki, belki de tekrar yüzde 100 bin büyümez ve sizi milyoner yapmaz ancak hala önemli bir büyüme potansiyeline sahiptir.

Takdir edersiniz ki bu potansiyeli görmezden gelmek doğru olmaz.

5.   WOOF

Solana ekosisteminde en çok öne çıkan topluluk meme coin’lerinden bir diğer Woofsolana’dır. Kendisini “Web 3.0’ı inşa eden merkeziyetsiz topluluk” olarak tanımlayan proje, Solana ekosistemindeki en iyi topluluğu yaratmayı amaçlar.

Bu noktada, bütün WOOF token’larının %98.1’i yakılmıştır. Geriye kalan 17.9 milyar WOOF token ise dolaşımdadır ve yatırımcılar tarafından alınıp satılabilir.

Piyasada dolaşan token adedi bakımından WOOF’un 1 dolar olma ihtimali matematiksel olarak mümkündür. Bu, meme coin yatırımcılarını bir miktar WOOF almaya teşvik eden önemli bir noktadır.

Gelecek Vadeden Meme Coin’lerin Kıyaslaması

 

Dogecoin

Shiba Inu

Samoyedcoin

Fluki Inu

Woofsolana

Sembol

DOGE

SHIB

SAMO

FLOKI

WOOF

Geliştirildiği Yıl

 

2013

 

 

2020

 

 

2021

 

 

2021

 

 

2021

 

Block Zinciri

 

 

Kendi zincirine sahip

 

 

Ethereum (ETH)

 

Solana (SOL)

 

 

Ethereum (ETH)

 

Solana (SOL)

 

 

Ana Destekleyicisi

 

 

Elon Musk

 

Kendi topluluğu

 

 

 

Solana topluluğu

 

 

 

 

Kendi topluluğu

 

 

 

 

Kendi topluluğu

 

 

 

 

İşlem Ücreti

 

 

$0.05-0.50

 

$2-3

$0.0005

 

 

$2-3

 

 

$0.01-0.02

 

 

İşlem Süresi

 

 

60 saniye

 

15 saniye

0.8 saniye

 

 

15 saniye

 

 

2 saniye

 

 

Coin Sayısı

 

 

132.7 milyar

 

549 trilyon

3.66 milyar

20 trilyon

17.9 milyar

 

 

 Maksimum Coin Sayısı

 

 

 

Sınırsız fakat yıllık maksimum 5 milyar

 

 

 

1 katrilyon ama yaklaşık yarısı çoktan yakıldı

 

4.74 milyar, 1 milyardan fazlası çoktan yakıldı

 

9.1 trilyon

 

1 trilyon

* Veriler Eylül 2022’ye aittir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 15 Ocak 2023, 14:35

    […] ki en meşhur meme coin olan Dogecoin bile Elon Musk tarafından her gün öne çıkartıldığı ve 80 cent’lik […]

    Cevapla