Ada Coin’in Geleceği: 100 Dolar Kapıda mı?

Ada Coin geleceği
Ada Coin geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı kripto para birimleri, kripto para marketi ve yatırımcı topluluğu için tıpkı bir demirbaş gibidir ve hiçbir koşulda gözden çıkartılamayacak kadar değerlidir. 2017 yılında Ethereum’un geliştiricilerinden Charles Hoskinson tarafından hayata geçirilen Cardano (Ada Coin), işte tam da böyle bir kripto para birimidir. Peki Ada Coin’in geleceği, tıpkı geçmişi gibi parlak mı? Bir gün Ada Coin’in fiyatının 100 dolar olduğunu görme ihtimalimiz var mı?

Ethereum’un ilk rakiplerinden olan Ada Coin, bir akademisyen tarafından bilimsel dayanaklar üzerinde kurulmuştur. Projenin piyasaya sunduğu teknolojilerin tamamı makalelerle desteklenir. Bu nedenle Ada Coin, her dönemde en önemli kripto para birimlerinden bir tanesi olmayı ve yeni yatırımcı çekmeyi başarmıştır.

Cardano 100 Dolar Olabilir mi?

Ada Coin, kurulduğu tarihten bu yana kripto para piyasasındaki en yüksek piyasa değerine sahip ilk 10 coin’den bir tanesidir. Şu anda 3 milyonu aşkın cüzdana dağılmış olan Cardano’nun piyasa değeri on milyarlarca doları aşar. Bu, şu anlama gelir: Fiyatın 50 cent yükselmesi için bile milyarlarca dolarlık yeni yatırım gerekir.

Bu nedenle 100 dolar söylentisi, akla yatkın bir söylenti değildir. Fakat bu, Ada Coin’in fiyatının yatırımcısına para kazandırmayacağı anlamına gelmez. Gerçekçi bir fiyat hedefiyle satın alındığı takdirde Cardano, piyasadaki en sağlam kripto para birimlerinden bir tanesidir.

Bir diğer ihtimal, önümüzdeki on yıllar içinde doların hızla değer yitirmesi sonucu kripto para piyasasının trilyonlarca doları aşan bir değere ulaşmasıdır. Çok ufak bir ihtimal de olsa böyle bir durumda Ada Coin fiyatı, 100 doları görebilir. Ancak bu ihtimal gerçekleşirse 100 doların alım gücü, günümüzdeki 100 doların alım gücünden çok daha düşük olur.

Cardano’nun 100 Dolar Olması Ne Anlama Gelir?

Mevcut piyasa koşullarında Cardano’nun 100 dolar olması, piyasa değeri bakımından Bitcoin’i geçmesi anlamına gelir. Bunun gerçekleşme ihtimali, birçok kişinin kolayca anlayabileceği üzere, imkansıza yakındır.

Kripto para tarihinde henüz Bitcoin’in piyasa değerini aşabilen bir kripto para birimi olmamıştır. Bitcoin’in en yakın rakibi Ethereum bile hiçbir zaman Bitcoin’in piyasa değerine yaklaşamamıştır.

Cardano’nun Bitcoin ile yarışmasını sağlayacak hem bir teknolojisi hem de potansiyeli yoktur. Yani Cardano, geçmişte olduğu gibi gelecekte de Bitcoin ile rekabet edemez. Dolayısıyla Cardano’nun fiyatı önümüzdeki on yıllar içinde muhtemelen 100 doları göremez.

Ada Coin geleceği
Ada Coin geleceği

Cardano İçin Mantığa En Uygun Fiyat Tahmini Ne?

Bir “Ethereum katili” olarak konumlanan Cardano’nun asıl rakibi Bitcoin değil, Ethereum’dur. Yani Ada Coin’in Ethereum’u koltuğundan ederse fiyatının ne olacağı düşünmek akla daha yatkındır. Eğer bu senaryo gerçekleşirse Ada Coin’in fiyatı kuvvetli bir yükseliş döneminde 35 dolara kadar yükselebilir.

Fakat bu ihtimalin de düşük olduğu unutulmamalıdır. Ada Coin, geçtiğimiz yıllarda hiçbir zaman en büyük rakibi Ethereum’u piyasa değeri bakımından geride bırakamamıştır.

Ayrıca günümüzde kripto para piyasasında rekabet geçmişe kıyasla çok daha yüksektir. Metaverse, NFT, DeFi ve meme coin gibi yeni akımlar kapsamında ortaya çıkan projeler kendilerini eski kripto para birimlerine göre çok daha iyi ve kolay pazarlar. Bundan dolayı eski para birimlerinin gündeme gelmesi ve yatırım alması daha zordur.

Ada Coin Uzun Vadeli Yatırım için Neden İyi Bir Seçenek?

Yeni çıkan ve henüz kendini ispat edememiş kripto paralara yatırım yapmak oldukça risklidir. Hatta yatırımcılar çoğu zaman paralarını tamamen kaybeder.

Cardano gibi kimi kripto paralar ise kendisini ve teknolojisini büyük ölçüde ispatlamıştır. Yıllardır kripto para borsalarında güvenle alınıp satılırlar ve kurucu ekipleri tarafından geliştirilmeye devam edilirler.

Bu tür kripto paralar, çok sayıda yatırımcıya sahip oldukları için kolay kolay manipüle edilemezler. Yani, yeni çıkan kripto para birimlerine karşılaştırıldıklarında daha güvenlidir.

Bu özelliklerine ek olarak eski projelerin geçmiş yıllara ait performanslarını analiz etmek mümkündür. Bu, teknik ve temel analiz yapmayı mümkün kılan çok önemli bir detaydır.

Bir kripto para borsada ne kadar uzun süre alınıp satılırsa hakkında o derece doğru analiz yapılabilir.

Ada Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    Cardano 10 dolar olur mu?

Ada Coin 2017 yılında kripto para borsalarında 0.02 dolarlık fiyatıyla ilk kez ticarete açılmıştır.

Daha sonra 2018 yılında 1 dolara ulaşarak rekor kıran kripto para birimi, 2021 yılında 3 dolarla tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Cardano’nun son beş yıllık borsa performansına bakıldığında 10 dolarlık hedefin, Ada Coin için son derece gerçekçi bir hedef olduğu söylenebilir.

2.    Ada Coin $1.000’a ulaşabilir mi?

Kısa bir hesaplamayla mevcut durumda Ada Coin’in 1.000 dolar olması, Bitcoin’in 10 katı büyüklüğe ulaşması anlamına gelir.

Yazımızın önceki bölümlerinde açıkladığımız üzere Ada Coin için 1.000 dolar hedefi kesinlikle gerçeğe uygun bir hedef değildir.

3.    Önümüzdeki 5 yılda Ada Coin en yüksek kaçı görür?

Sadece bir anlığına, Cardano ekibinin önümüzdeki beş yıl içinde çok başarılı geliştirmelere imza attığını düşünelim.

Ayrıca bu geliştirmelerin yatırımcı nezdinde karşılık bulduğunu ve Ada Coin’in fiyatının hızla yükseldiğini varsayalım.

Bu durumda Ada Coin’in fiyatı eğer kripto para piyasasında bir boğa yani yükseliş dönemindeysek 5 dolar ile 10 dolar arasında gerçekleşebilir.

Ancak ayı yani düşüş dönemindeysek fiyat yatırımcının büyük ilgisine rağmen 1 doların altında kalabilir.

4.    2030 yılında Cardano’nun değeri ne kadar olur?

Varlık yönetimi uzmanları 2030 yılına kadar kripto para piyasasının yaklaşık olarak 5 kat büyüyeceğini tahmin eder.

Eğer Cardano 2030 yılına kadar ayakta kalmayı başarırsa ve kripto para piyasasıyla benzer bir büyüme gösterirse fiyatın iyi senaryoda 15 doları göreceği söylenebilir. Kötü senaryoda ise fiyat 2 dolar ile 5 dolar arasında kalabilir.

5.    Ada Coin’e yatırım yapılır mı?

Her dönemin favori kripto paralarından bir tanesi olan Ada, 2021 yılındaki yükseliş döneminde beklenen performansı gösterememiştir.

Bitcoin’in ve Ethereum’un önceki zirvelerinden yaklaşık 4 kat yüksek bir fiyata ulaştığı 2021 döneminde Ada, önceki zirve fiyatının 3 katına ulaşmıştır.

Ada Coin, kripto para piyasalarındaki yükselişe en geç tepki veren kripto paralardan bir tanesi olarak bilinir. Bu nedenle bazen saç baş yoldurabilir.

Ancak yine de Cardano, uzun vadede en güvenilir kripto para birimlerinden bir tanesidir. Bu nedenle yatırımcıların çoğu tarafından Ada coin’in geleceği parlak olarak görülür.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir