ANKR Coin Nedir?

Bu rehber içeriğimizde, dünyanın en iyi üniversitelerinden bir tanesi olan Berkeley'de geliştirilen ANKR Coin'e dair merak ettiğiniz bütün soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

ANKR Coin nedir?
ANKR Coin nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2017 yılında bir WEB3 platformu olarak başlatılan Ankr projesi, “WEB3” kavramının 2020 ve 2021 yıllarında popülerlik kazanmasıyla yatırımcının gündemine gelir. Ankr platformunun kripto parası olan ANKR Coin, 2020 yılında 0.0015 dolardan işlem görürken 2021 yılında yaklaşık 150 kat artarak 0.20 dolara kadar yükselir. Peki ANKR Coin nedir, hangi alanlarda kullanılır, hangi borsalardan alınabilir?

WEB3 platformları 2020 ve 2021 platformlarında meşhur olsa da bu projeler internetin yeni merkezi olmaya adaydır. Yüksek profilli teknoloji uzmanları ve şirketleri bu nedenle WEB3 projelerine her yıl milyarlarca dolar yatırım almaya devam eder.

Ankr Platformu Nedir?

Ankr, WEB3 geliştiricilerinin daha verimli merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) oluşturmasını kolaylaştıran bir platformdur. Kendisi de merkeziyetsiz çalışan bir platform olan Ankr, barındırdığı WEB3 paketiyle geliştiricilerin farklı blok zinciri altyapılarına erişmesini ve farklı blok zinciri ekosistemlerini etkin şekilde kullanmasını sağlar.

Öte yandan geliştiriciler, platform üzerinde kendi düğümlerini kurabilir ve çalıştırabilir ya da farklı blok zincirlerinde pay sahibi ya da doğrulayıcı olmak isteyen kullanıcılar bu süreci daha kolay şekilde yönetmek için Ankr platformunu kullanabilir.

Yani Ankr, barındırdığı protokollerle merkeziyetsiz finans (DeFi) ve merkeziyetsiz uygulama (dApp) sektörünün gelişimine ev sahipliği yapar. Dolayısıyla WEB3 için bir oyun kurucu olma misyonunu taşır.

Platform; blok zinciri teknolojisine dayanan, merkezi olmayan ve güvenli protokoller “yeni bir internet” vizyonuyla geliştirilmiştir. Ana fikir, platform üzerinde geliştirilen uygulamalarda kullanıcılara tam bir sahiplik ve kontrol yetkisinin işlevsel şekilde verilmesi, böylece merkezi otoritelere olan ihtiyacın ortadan kaldırılmasıdır.

ANKR Coin nedir?
ANKR Coin nedir?

Ankr Platformu Neler Vadeder?

ANKR Platformu geliştiricilere blok zinciri düğümlerini daha ucuza, daha güvenli ve daha kolay şekilde dağıtma imkanı sağlar.

Bu özellik, merkezi olmayan projelerin zamanla merkezileşme riskini ortadan kaldırır. Çünkü düğümlerle birlikte risk de yayılır ve başarısızlık ihtimali iyice azalır. Bu nedenle dünyadaki birçok kurumsal blok zinciri geliştirici geliştiricisi Ankr platformunu kullanır.

Ankr’nin planları arasında farklı blok zinciri teknolojilerine kolayca bağlanabilmeleri için DeFi pazar yeri oluşturmak vardır. Böylece Ankr platformu WEB3 dünyasının tam da merkezine oturmayı hedefler.

Ayrıca stake (coin kilitleme) programlarıyla ödül kazanmak isteyen kullanıcıla Ankr üzerinden aşağıda listelenen coin’leri kolay bir şekilde stake edebilir.

 • Polygon (MATIC)
 • Ethereum (ETH)
 • BNB Smart Chain (BNB)
 • Avalanche (AVAX)
 • Polkadot (DOT)
 • Kusama (KSM)

Ankr, aylık belirli bir ücret ödemek koşuluyla Ethereum 2.0 düğümlerini çalıştırmak için de kullanılabilir.

Ankr’nin En İyi Yaptığı Şey Ne?

Ankr’nin en iyi yaptığı şey hiç şüphesiz bütün merkezi olmayan uygulama geliştiricilerine sahip olduğu büyük donanım sistemlerini çok uygun maliyetlerle sunmasıdır.

Normal şartlarda bireysel ve kurumsal geliştiriciler için söz konusu donanımı elde etmek oldukça masraflıdır. Fakat Ankr sayesinde merkeziyetsiz finan uygulamaları geliştirmek için ihtiyaç duyulan donanım çok uygun bir maliyetle elde edilebilir.

Yani Ankr, WEB3 geliştirme çalışmalarının demokratikleştirilmesinde ve bireysel geliştiricilerin de WEB3 oyununa dahil olup rekabet edebilir projeler geliştirmesinde kritik bir rol oynar.

Bu misyonu yerine getiren tek platform Ankr değildir ancak aldığı yatırımlarla ve bugüne kadar imza attığı başarılarla Ankr merkeziyetsiz uygulama geliştirmek için en ideal platformlardan bir tanesi olarak görülür.

Ankr Çalışma Mantığı

Ankr “yeni nesil merkezi olmayan interneti” inşa etme ve geliştirme misyonunu taşıdığı için platformun veri merkezleri geliştirdiği teknoloji doğrultusunda küresel anlamda dağılmıştır. Bu anlamda Ankr, genel bulut sağlayıcılara kıyasla tamamen bağımız ve merkeziyetsizdir.

Stake düğümlerinin merkeziyetsizleştirilmesi için veri merkezleri aracılığıyla geliştiricilere dağıtılan veri kaynakları, Ankr’nin benzersiz dağıtık defter teknolojisi kullanılarak düşük bir maliyetle toplanır. Bu sayede geliştiriciler oldukça düşük bir maliyetle dApp (merkeziyetsiz uygulama) geliştirebilirler.

Sahip olduğu çalışma mantığı ve sağladığı avantajlar nedeniyle şu anda Binance, Avalanche ve SushiSwap gibi ünlü platformlar tarafından kullanılan Ankr, çapraz zincir altyapısına sahiptir. Platform her geçen yıl daha fazla sayıda blok zinciri protokolünü destekleyerek WEB3’ün geliştirilmesi için sorumluluk almaya devam eder.

Ankr Ağının Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Ankr ağının güvenliği son derece demokratik bir sistematiğe dayanır. Platformun güvenliği, düğüm havuzundan rastgele seçilen kullanıcıların doğrulayıcı düğümleri tarafından sağlanır. Kilitlediği ANKR Coin adedi önemli olmaksızın bütün kullanıcılar seçilebilir ve doğrulayıcı olabilir. Sistem, katılımcıları node katkısına göre filtreler. Yani seçim kriteri katılımcıların sisteme yaptıkları katkı ve sahip oldukları itibardır.

Bir diğer ifadeyle Ankr ağında parayı veren düdüğü çalamaz. Böylece ağ güvenliği kötü niyetli taraflara karşı korunabilir.

Ağı, güvenli hale getiren diğer özellikler şunlardır:

 • Ana bileşen, donanım ve yazılım saldırılarına karşı yüksek güvenlik sağlayan Intel SGX’tir.
 • Zincir dışı işlemlerde NOS yani Yerel Oracle Sistemi kullanılır ve kimlik doğrulaması talep edilir.
 • Veriler TLS, Perfect Forward ya da PFS ile işlenerek veri kaynağının güvenliği sağlanır.

ANKR Coin Nedir?

Ethereum tabanlı ANKR Coin, bir merkeziyetsiz uygulama (dApp) geliştirme platformu olan Ankr’nin kripto parasıdır. Sistemde kilitlenen ANKR Coin’ler platformun sorunsuz çalışması için adeta bir sigorta görevi görür. Ayrıca ağa katkı sağlayan kişiler için ödül olarak Ankr dağıtılır.

Bireysel ve kurumsal geliştiriciler ile Ankr topluluğu, ANKR Coin’i aşağıda listelenen işlemler için kullanır.

 • Ankr platformu tarafından sağlanan premium düğüm dağıtımı ve API gibi hizmetlere ait ücretlerin platforma ödenmesi
 • Ankr platformu üzerinden uzaktan düğüm çalıştırmak isteyen kullanıcıların platforma ödeme yapması
 • ANKR Coin sahiplerinin Ankr protokolünü güvence altına almak için coin stake etmesi (kilitlemesi)
 • Yönetişim tekliflerine oy vermek isteyen kullanıcıların coin stake etmesi (kilitlemesi)
Benzer Yazılar
babydogecoin1
Baby Doge Coin (BabyDoge) Nedir?

ANKR Coin Arzı ve Dağılımı

ANKR Coin sınırlı bir arzla piyasaya sürülmüştür. Bu özelliği sayesinde piyasaya sürekli ANKR Coin sürmek mümkün olmaz ve ANKR Coin enflasyonuna karşı yatırımcılar korunur.

Ancak ağ katılımcıları arz konusunda ileriki dönemde yeni teklifler önerebilir ve bu teklifler diğer katılımcıların oylarıyla geçerli hale gelebilir. Fakat ağ katılımcıları yani Ankr destekçileri, ANKR Coin’ın fiyatına zarar vermek istemeyeceği için bu kripto paranın uzun dönemde arz miktarının korunması beklenir.

Toplam arz miktarının neredeyse tamamı dolaşımda olduğu için ANKR Coin’in her türlü enflasyon riskinden arınmış bir kripto para olduğu söylenebilir.

 • Toplam arz ve maksimum arz: 10 milyar
 • Dolaşımdaki arz: 9.66 milyar

ANKR Coin’in Arkasındaki Güç Kim?

ANKR Coin, Amazon Web Services’te mühendis olarak görev yapan Chandler Song tarafından kurulur. Projenin hikayesi dünyanın en iyi üniversitelerinden bir tanesi olan Berkeley’de okuyan Chandler’ın arkadaşı Ryan Fang’ı 2014 senesinde Bitcoin almaya ikna etmesiyle başlar.

O tarihte Chandler’ın tavsiyesiyle 22 Bitcoin alan Ryan, 2017 yılında yatırımını bozdurarak ANKR Coin’in ilk finansmanını sağlar ve proje böylece hayata geçirilmiş olur. Daha sonra Ankr projesi 7 farklı yatırımcıdan toplam 27.3 milyon dolar yatırım alarak büyümesini sürdürür.

Kurucu ortaklar Chandler ve Ryan, bulut bilişim pazarının küresel inovasyonu yönlendirebilecek bir altyapı oluşturma potansiyeline sahip olduğunu fark eder ve çalışmalarını bu alanda yoğunlaştırır. Söz konusu çalışmaların merkezinde uygun fiyata bulut hizmetleri sunmak ve “yeni interneti inşa etmek” yer alır.

Ankr şu anda 16 farklı ülkeden çıkan 40’tan fazla protokole ev sahipliği yapar ve WEB3’e erişimi kolaylaştıran küresel bir merkez olmak için büyümeye devam eder.

ANKR Coin Hangi Ülkenin?

ANKR Coin, Amerika’daki Berkeley Üniversitesi’nde ortaya çıkmış bir kripto paradır. Platformun çekirdek ekibi şu anda San Francisco’daki Silikon Vadisi’nde çalışmalarını sürdürür.

Ancak Ankr, merkeziyetsizlik üzerine çalışan bir şirket olduğu için veri merkezleri projenin kararlılığını ve dayanıklığını arttırmak adına küresel anlamda dağıtılmıştır.

ANKR Coin Hangi Borsalarda Var?

ANKR Coin aşağıda listelenen kripto para borsalarında alınıp satılabilir.

 • Binance
 • Binance TR
 • BtcTurk
 • Paribu
 • Upbit
 • HitBTC

Bilindiği üzere kripto para projelerinin global borsalarda listelenmesi, coin fiyatlarını etkileyen önemli bir unsurdur. ANKR Coin’in başka borsalarda listelenmesi halinde ilgili haberi, kripto haber platformu Koinograf’tan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir