ARPA Coin’in Geleceği: 1 Dolar Yakın mı?

Bu analizimizde, Arpa Chain platformunun kripto parası ARPA Coin'in geleceğini, 1 dolar olma ihtimalini 2025/2030 yılı tahminlerini ele alıyoruz.

Arpa Coin'in geleceği
Arpa Coin'in geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiyatı birkaç cent’i aşan kripto paralar için 10 cent, 10 cent’i aşan kripto paralar içinse 1 dolar ister istemez psikolojik sınır haline gelir. Bu nedenle 2021 yılında fiyatı 20 cent’e ulaşan Arpa Chain’in kripto parası ARPA Coin için 1 dolar önemli bir hedef haline gelmiştir. Peki ARPA Coin’in geleceği nasıl, 1 dolar hedefi mümkün mü yoksa hayalden mi ibaret?

Bir layer-2 projesi olarak hayata geçirilen Arpa Chain, çeşitli blok zincirleriyle uyumlu çalışan ve yüksek veri gizliliği sağlanarak akıllı sözleşmeler düzenlemeye izin veren bir ağdır. Proje, gizliliği koruyan merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmeye yaradığı için 2021 yılında oldukça popüler hale gelmiştir.

Gizlilik Odaklı Kripto Paraların Bir Geleceği Var mı?

Gizlilik odaklı kripto paralar, blok zincirinde gerçekleşen işlemleri gizli ve güvende tutmaya yarar. Normal şartlarda blok zinciri işlemleri herkes tarafından izlenebilirken gizlilik odaklı kripto paraların sahip oldukları ağlardaki işlemler hiç kimse tarafından izlenemez. Bu nedenle gizlilik odaklı coin’ler, suçtan kaynaklanan paranın transferini kolaylaştırdığı gerekçesiyle eleştirilir.

Devletlerin ve düzenleyici kuruluşların da dikkatini çeken bu tür kripto paraların bazı dönemlerde yasaklanmaları gündeme gelir. Ancak şu ana dek Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere finansal açıdan güçlü ülkelerin hiçbirinde böyle bir yasak söz konusu olmamıştır ve Monero gibi en çok bilinen gizlilik odaklı kripto paralar hala yasal olarak alınıp satılabilir.

Ancak bazı kişiler, bu tür paraların devletlerin radarında olduğunu ve her an yasaklanabileceğini iddia eder. Eğer gizlilik odaklı kripto paralar finansal yönü güçlü devletler tarafından yasaklanırsa bu kripto paraların yatırımcıları çok zarar edebilir. Arpa Chain, doğrudan gizlilik odaklı bir kripto para olmasa da gizlilik odaklı geliştirmeler için kullanılan bir proje olduğu için olası bir yasak, ARPA Coin’in fiyatını çok olumsuz etkileyebilir.

Fakat büyük devletlerin bugüne dek hiçbir kripto para türünü yasaklama yoluna gitmediğinin altını çizmek gerekir.

ARPA Chain 1 Dolar Olabilir mi?

ARPA Coin’in mevcut arzı 1 milyarın üzerindedir. Projenin teknik dokümanı incelendiğinde maksimum arzın 2 milyar olduğu görülür.

Yani ARPA Coin’in 1 dolar olması mevcut piyasa dinamiklerinde ilk 50 kripto para arasına girmesi ya da kripto para piyasası yükselişe geçtiğinde ilk 100 kripto para arasına girmesi anlamına gelir.

Bu ihtimal son derece mümkündür. Ancak bu ihtimalin mümkün olması, ARPA Coin fiyatının kesinlikle 1 dolar olacağı anlamına gelmez.

Eğer proje yatırımcılarına güven vermeye devam ederse ve doğru ortaklıklar kurmaya devam ederse ARPA Coin fiyatının 1 dolar olduğunu görmek işten bile olmaz.

Fakat proje ekibi yanlış adımlar atarsa ARPA Coin potansiyelini gerçekleştiremeyebilir ve yok olabilir. Yatırımcıların bu ihtimali de gözden kaçırmaması gerekir.

ARPA Coin için En Gerçekçi Fiyat Tahmini Ne?

1 dolar olma yarışındaki diğer kripto paralarla kıyaslandığında ARPA Coin aşağıda sıralanan iki nedenden ötürü en avantajlı kripto paralar arasındadır.

  • Gizlilik odaklı olduğu için WEB3, metaverse ya da merkeziyetsizlik gibi belirli bir trend doğrultusunda değil, kullanıldığı ve çalıştığı müddetçe her dönemde yükselişe geçme potansiyeli barındırır.
  • Arzı 1 milyar ile 2 milyar arasındadır ve en kötü ihtimalle 2 milyardır, yani düşüktür. Bu, ARPA Coin’in 1 dolar olması durumunda piyasa değerinin 1 milyar dolar ile 2 milyar dolar arasında olacağı anlamına gelir.

Dolayısıyla ARPA Coin için 1 dolar hedefinin oldukça gerçekçi bir hedef olduğu söylenebilir.

Fakat tekrar hatırlatmak gerekirse gizlilik odaklı kripto paralarla ilgili düzenlemelerin hayata geçirilmesi durumunda ARPA Coin bu düzenlemelerden çok olumsuz etkilenebilir. Yatırımcılar bu ihtimali hiçbir zaman unutmamalı ve ihmal etmemelidir.

ARPA Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    ARPA Coin iyi bir yatırım mı?

Arpa Chain teknik açıdan oldukça verimli ve işlevsel bir projedir. Birçok blok zinciri geliştiricisi Arpa Chain’den yararlanır. Dolayısıyla Arpa Chain’in kripto parası olan ARPA Coin’in de iyi bir yatırım aracı olduğu söylenebilir.

2.    ARPA Coin’in geleceği var mı?

Doğrudan gizlilik odaklı bir kripto para olmasa da ARPA Coin’in geleceği tamamıyla gizlilik odaklı kripto paraların geleceğiyle paraleldir.

Eğer gizlilik odaklı kripto paralar yükselişe geçerse yüksek veri gizliliğine dayalı akıllı sözleşmeler geliştirmeye yarayan Arpa Chain’in ve bu platformun kripto parası ARPA Coin’in de yükselişe geçmesi beklenir.

3.    ARPA Coin ne kadar yükselebilir?

ARPA Coin, piyasa değeri açısından ilk 25 kripto para arasına girerse 10 dolara kadar yükselebilir. Fakat bu ihtimalin ne kadar mümkün olup olmadığını her yatırımcı kendi iradesiyle ve dikkatle değerlendirmelidir.

4.    ARPA Coin 2025 yılında ne olacak?

2025 yılında kripto para piyasası tekrar 2 trilyon dolarlık piyasa değerini ya da daha yukarısını görürse ARPA Coin’in fiyatı öncelikle 50 cent’e ve daha sonra da 1 dolara doğru hareketlenebilir.

5.    ARPA Coin 2030 yılında ne kadar olacak?

Eğer 2030 yılına kadar gizlilik odaklı kripto paralar hakkında ciddi yasaklamalar söz konusu olmazsa ve o tarihe kadar Arpa Chain başarısını sürdürmeye devam ederse ARPA Coin’in fiyatı birkaç doları görebilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir