ATH Ne Demek?

Bu içeriğimizde, ATH terimi ne anlama gelir ve kripto para piyasalarını takip eden analistler için neden önemlidir sorularına yanıt arıyoruz.

ATH ne demek?
ATH ne demek?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ATH, kripto paralarda “all-time high” teriminin kısaltmasıdır. ATH ya da all-time high, referans alınan işlem çifti için bir varlığın bir borsada ulaştığı en yüksek fiyatı ifade eder.

Örneğin ABC isimli bir kripto paranın, bir kripto para borsasında, 0.25 dolardan listelendiğini varsayalım. Listeleme sonrası kripto paranın fiyatı, 0.96 Amerikan dolarına kadar ulaşarak 0.48 dolar seviyesine geri gelsin.

Bu örnekte all-time high, 0.96 dolardır. Kripto para, tekrar zirveye doğru hareketlenir ve eski fiyat rekorunu kırarsa all-time high değişir. Dolayısıyla all-time high, sabit değil, dinamiktir ve hızla değerlenen bir kripto para için sıklıkla değişebilir.

ATH, belirli bir zaman dilimi için de kullanılabilir. Örneğin Bitcoin’in; 2011, 2013, 2017 ve 2021 olmak üzere 4 farklı dönemde, 4 kez ATH seviyesine ulaştığı söylenir.

All-time High Yapmak

Finansal piyasalarda, geçmişte de kullanılan ATH terimi, kripto para piyasalarının yükselişiyle daha da yaygınlaşır. Terim, kripto para jargonuna “ATH yapmak” şeklinde geçer.

Kripto para piyasalarında “ATH yapmak”, bir kripto paranın tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması anlamına gelir.

ATH Değerinin Belirlenmesi

Bir kripto paranın all-time high değeri, teorik olarak tüm zamanlarda gerçekleşen en yüksek fiyatı temsil eder. ATH fiyatının geçerli olduğu dönemde, kripto parayı satın almak isteyen yatırımcı, all-time high fiyatını ödemeye hazırdır.

Bitcoin’in ya da diğer kripto varlıkların, parçalı olarak da alınıp satılabildiğini unutmamak gerekir. Yani bir kripto varlık, sadece 0.01 miktarında, all-time high değerinden alınıp satılmasıyla ATH seviyesini tazeleyebilir.

Bir örnekle açıklayalım. Ethereum fiyatının 10 bin dolara ulaşacağını düşünen bir yatırımcı, 8 Kasım 2021 günü Ethereum satın almış olsun. Bu yatırımcı, ATH değeri olan 4.800 dolardan 48 dolar karşılığı 0.01 Ethereum almış olabilir.

Yani bu örneğe göre 48 dolarlık bu alım, Ethereum için all-time high seviyesini belirleyebilir.

Ayrıca her kripto para borsası, bir diğerine yakın all-time high fiyatına sahiptir ancak all-time high değeri, her borsada aynı değildir. Bu nedenle kesin değer belirlemek için belirli bir borsadaki fiyatı esas almak gerekir.

Bu nedenle ATH değeri yerine, en yüksek fiyatın, yaklaşık ve ortalama olarak ifade edildiği ATH seviyesi terimi, daha yaygın kullanılır.

Bitcoin’in ATH Seviyesi

İlk kripto para Bitcoin, çıktığı tarihten beri belirli aralıklarla, sert yükselişler ve boğa koşuları yapar.

Bitcoin’in fiyatı en son 2021 yılının Kasım ayında, yaklaşık $68,000 ile yeni bir ATH seviyesi görür. Bu fiyat, major borsalardaki en yüksek Bitcoin fiyatlarının bir ortalamasıdır.

ATH (All Time High)
ATH (All Time High)

Bitcoin, boğa koşusu boyunca hemen hemen her hafta ya da her ay rekor tazeleyebilir. Ancak boğa koşusu sona erdiğinde, yeni bir all-time high seviyesine ulaşmak 4 yıl sürebilir.

Örneğin bir önceki önemli ATH seviyesinin tarihi, 2017’dir. Daha sonra Bitcoin fiyatı, dört yıl boyunca düşüş yaşayarak 2021 yılına kadar yeni bir all-time high görmez.

Altcoin’ler İçin ATH

2017 ve 2021 yıllarında Bitcoin, hızlı şekilde yeni all-time high seviyelerine tırmanır. Bu boğa koşuları, altcoin’lerde de yeni all-time high seviyelerinin görülmesini sağlar.

Bitcoin fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında, genellikle birçok altcoin de yeni birer ATH seviyesine ulaşır.

Özellikle piyasa hacmi düşük kripto paraların, yeni bir all-time high seviyesine ulaşması daha kolaydır. Bu nedenle Bitcoin yeni bir all-time high gördüğünde, birçok düşük hacimli altcoin’in ATH seviyesine ulaşması işten bile değildir.

Fakat her kripto varlık için ATH, Bitcoin ile paralel gerçekleşmeyebilir. Bitcoin’in ATH seviyesine yükselmesi, her kripto varlığın all-time high seviyesine yükseleceği anlamını da taşımaz.

All-Time High’ın İfade Ettiği Anlam

All-time high yani tüm zamanların en yüksek seviyesi, bir kripto varlığın potansiyelinin anlaşılması için önemlidir.

Varlığın fiyatının, tekrar ATH seviyesine ulaşması garanti değildir. Ancak teorik olarak potansiyel dahilindedir. Bu nedenle all-time high, bir gösterge olarak kullanılır.

Örneğin, Bitcoin’in fiyatı 68 bin dolardan 30 bin dolara düştüğünde; birçok yatırımcı, Bitcoin’in tekrar ATH seviyesine ulaşacağını varsayar. Bu sadece varsayımdır ve herhangi bir kripto varlığın gelecekteki fiyatı, hiç kimse tarafından garanti edilemez.

Bununla birlikte bazı kripto paralar, borsalardan delist edilebilir. Likit olma özelliğini kaybedebilir ve artık kolayca alınıp satılmıyor olabilir. Dolayısıyla bir daha hiçbir zaman tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşamayabilir.

Farklı Grafiklerde All-Time High

All-time high terimi, örneğin kripto paraların piyasa değerlerine ya da Bitcoin’in dominansına da uyarlanabilir. Farklı grafiklerde, ATH değeri gösterilebilir.

Aşağıda, kripto paraların toplam piyasa değerini gösteren bir grafik ve ATH değeri görülebilir:

Piyasa değeri ATH
Piyasa değeri ATH

Bir diğer örnek, Bitcoin dominansını gösteren grafikteki tüm zamanların en yüksek seviyesidir:

Dominans ATH
Dominans ATH

All-time Low (ATL)

All-time high teriminin tersi, ATL’dir. Bir kripto paranın bir borsada, satışa ilk sürüldüğü andan itibaren ulaştığı en düşük değer, all-time low (ATL) olarak ifade edilir. ATL, ilk satış fiyatından daha aşağıda ya da yukarıda olabilir.

Aşağıda, 2020 halving’i sonrası Bitcoin’in ATL seviyesi görülebilir:

ATL (All Time Low)
ATL (All Time Low)

 

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir