Avax Coin’in Geleceği: Tutmalı mı Satmalı mı?

Bu analizimizde, Avax Coin'in gelecekteki fiyatına dair mümkün olan senaryoları değerlendiriyoruz.

Avax Coin'in geleceği
Avax Coin'in geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avalanche platformunun kripto parası Avax Coin, kurucusu Türk asıllı olduğu için Türkiye’de büyük bir yatırımcı topluluğuna ulaşmayı başarmıştır. Elbette Avax’ın bu kadar yayılma sebebi, yalnızca kurucusunun Türk asıllı olması değildir. Bu kripto para, ultra işlem hızı sayesinde “Ethereum katili” olarak anılır. Peki Avax Coin’in geleceği nasıl? Elinde Avax Coin tutan kişiler yatırımlarının geleceğini hangi kriterlere göre şekillendirmeli?

Avax kurucusu Emin Gün Sirer
Avax kurucusu Emin Gün Sirer

Türkiye’den azınlık bir grup, Avax’ın kurucusu Emin Gün Sirer’i yakından takip ettiği için Avax’ın ilk yatırımcılarından olmayı başarmıştır.

Bu azınlık grup, Avax zirve fiyatına ulaştığında yatırımlarının yaklaşık 400 kat arttığını görmüştür. Ancak projenin ilk yatırımcıları bile coin’leri kilitli olduğu için zirve fiyatından satış yapmayı başaramamıştır.

Eğer elinizde Avax bulunuyorsa Avax Coin’in geleceğine ve taşıdığı potansiyele dair bu analizimiz, size çok yardımcı olabilir.

Avax Coin’in 1.000 Dolar Olması Mümkün mü?

Avax Coin birkaç dolardan borsalarda işlem görmeye başlayıp yaklaşık bir yıl içinde 100 doları aşmıştır. Yaklaşık 135 dolara kadar yükselen fiyat, yatırımcıların büyük bir bölümü için “Avax acaba 1.000 dolar olur mu?” sorusunu akla getirmiştir. Ancak daha sonra fiyat, 16 dolara kadar geri çekilmiştir.

Avax, kripto para piyasalarında Ethereum’un en dişli rakibi olarak görülür. Teknolojik açıdan Ethereum’dan çok daha üstün bir proje olsa da Bitcoin’den sonraki en köklü kripto para olan Ethereum ile rekabet etmek, her açıdan çok zordur.

Bu nedenle Avax’ın piyasa büyüklüğü bakımından Ethereum’u geçme potansiyeli barındırdığına inanılır ancak bu potansiyelini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği elbette hiç kimse tarafından bilinemez.

Eğer Avax, piyasa büyüklüğü bakımından önümüzdeki yıllarda Ethereum ile yarışır duruma gelirse kripto paranın fiyatı 1.000 dolara ulaşabilir. Gerçekleşme ihtimali çok zor olsa da böyle bir potansiyel söz konusudur.

Avax Coin logosu
Avax Coin logosu

Avax Coin’in 1.000 Dolar Olması Ne Anlama Gelir?

Eğer Avax 1.000 dolara ulaşırsa büyük ihtimalle piyasadaki ikinci ya da üçüncü coin konumuna yükselecektir. Bu, Avax’ın piyasa büyüklüğü açısından en az 50 kat daha büyümesi anlamına gelir.

Ancak daha önceki zirve fiyatı (135 dolar) esas alındığında Avax’ın ulaştığı en yüksek fiyat seviyesini 7 buçuğa katlaması yeterlidir.

Bazı kişiler, Avax’ın geçmiş dönemlerindeki yüzlerce katlık yükseliş performansından yola çıkarak 1.000 dolar hedefinin kolay olduğunu düşünebilir.

Ancak piyasa büyüklüğü arttıkça fiyat yükseliş hızının yavaşlayacağı ve fiyatın yükselmesi için daha fazla yatırımcıya ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır.

Yani daha açık bir ifadeyle Avax fiyatının 1.000 dolara giderken, 1 dolardan 100 dolara giderken aldığı toplam yatırımın yaklaşık 10 katı büyüklüğünde yatırım alması gerekir.

Bu da Avax’ın en iyi fiyatındayken bile 1.000 dolar hedefi için yaklaşık 10 kat daha fazla paraya ve yatırımcıya ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

Avax Coin İçin En Gerçekçi Fiyat Tahmini Ne?

Genel bir çerçeveden değerlendirildiğinde kripto piyasalarının var olduğu günden beri yükseliş içinde olduğu görülür. Bazen yıllarca süren düşüşler bile yeni rekorların tazelenmesiyle sona ermiştir.

Bu açıdan Avax Coin en gerçekçi fiyat tahmini 100 dolar seviyeleridir. Bu seviye tekrar aşıldığı takdirde tarihi zirvesi olan 135 dolar gündeme gelir.

Önceki tarihi zirvesini de aşabilen Avax Coin’in hangi seviyeye kadar yükseleceği bilinemez ve tahmin edilemez. Ancak önceki tarihi zirvesini aşan kripto paraların çok büyük bölümü, Bitcoin de dahil, fiyatını en az birkaç kat yukarı taşımayı başarır. Dolayısıyla Avax için birkaç yüz dolar hedefi, uzun vadede gerçekçidir.

Avax Coin’i Tutan mı Kazanır Satan mı?

Kripto para piyasaları döngüsel olarak düşüş ve durgunluk dönemindeyken bazı kripto paraların yeni fiyat rekorları kırmasını beklemek gerçeğe aykırı olur.

Avax Coin hala niteliklerini ve Ethereum’un yerini alma potansiyelini kaybetmemiştir. Bu nedenle piyasalar tekrar yükselişe geçtiğinde Avax’ın da potansiyel fiyatına doğru yükselmesi beklenir.

Ancak bu süreçte Avax’taki fiyat beklentisini düşürmeye neden olabilecek bazı gelişmelerin yaşanma ihtimali her zaman söz konusudur.

Düşük bir ihtimal olmasına karşılık kripto para piyasalarında bazen çok büyük projelerin bile çeşitli nedenlerle yatırımcının gündeminden düştüğü görülür.

Lafı toparlamak gerekirse Avax Coin’in, uzun süre beklemeyi göze alan yatırımcılar için tutmaya değer proje olduğu düşünülür.

Avax Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    Avax’ın bir geleceği var mı?

Avalanche, kendi blok zincirini geliştirmeye ve ekosistemini büyütmeye bütün hızıyla devam eder. Dolayısıyla Avalanche’ın ajandası her zaman doludur. Avalanche ekibi tarafından yürütülen bu çalışmaların gelecekte de platformun coin’i olan Avax’ın fiyatını ve yatırımcıları olumlu yönde etkilemesi beklenir.

2.    Avax kaç dolar olur?

Avax için en büyük hedef önceki tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 135 dolar seviyesidir. Bu seviyeyi geçmeyi başarırsa Avax’ın birkaç yüz dolara ulaşabileceği düşünülür.

3.    Avax Coin 2025 yılında ne kadar olur?

Bir sonraki Bitcoin yarılanmasının 2024 yılında gerçekleşecek olması 2025 yılında kripto para piyasalarının yükseleceğine dair bir beklenti yaratır. Eğer bu beklenti gerçekleşirse Avax önceki fiyat rekorunu (135 dolar) kırabilir ve birkaç yüz dolara kadar yükselebilir.

4.    Avax Coin 2030 yılında ne kadar olur?

2030 yılı çok daha uzak bir tarih olduğu için o tarihte Avax Coin’in fiyatının ne olacağına dair tahmin yürütmek oldukça zordur.

Ancak o tarihlerde Avax’ın başarılı olduğunu ve tamamıyla Ethereum’un yerini aldığını varsayarsak fiyatın 1.000 dolara yükselebileceği söylenebilir.

Bir diğer senaryoda yani başarısızlık durumunda ise Avax, kripto para piyasasındaki konumunu kaybetmiş ve değerini çok fazla yitirmiş olabilir.

Çünkü kripto para piyasası çok dinamiktir ve geçmişte ilk 10 coin arasında yer alan birçok coin’in tarihten silindiği de görülmüştür.

5.    Avax, Solana’dan daha mı iyi?

Solana, uzun dönem geliştirme faaliyetleri sonucu saniyede 65,000 işlem vadeder. Ancak tipik olarak izlendiğinde bu sayı şu anda 3 binlerde kalır. Avalanche ise uzun dönemde 4 bin 500 işlem vadeder, fakat ortalama olarak bu sayının 7 ile 10 arasında olduğu görülür.

Ancak her halükarda bu iki projenin birbirlerinin ve nihayetinde Ethereum’un en dişli rakipleri olduğu söylenebilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir