Bitcoin 1 Milyon Olacak Mı?

BTC 1 Milyon Olacak Mı
BTC 1 Milyon Olacak Mı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bütün kripto piyasasını takip edenlerin aklındaki o soru Bitcoin 1 milyon olacak mı? Kripto para dendiğinde akla gelen ilk şey kuşkusuz Bitcoin’dir. 2013 yılında adı dahi bilinmezken şimdilerde neredeyse herkesin ismini bildiği bu kripto para o yıldan günümüze inanılmaz bir değer kazanmıştır. O yıllarda 10 BTC satın alan yatırımcıların şu anda en az 500 milyonluk mal varlığı olduğu bilinmektedir. Dolar bazında bakıldığında 2013 yılında 1 BTC’nin güncel değeri 720 $ iken 2021 yılı itibari ile 1 BTC’nin şu anki değeri 50.000 $ ın üzerindedir.  Bu inanılmaz artış BTC’yi o yıllarda keşfeden yatırımcıları adeta zengin etmiştir. Sonradan bu kripto paranın adını duyarak yatırım yapan her yatırımcı ise er geç para kazanmıştır. Çünkü BTC uzun vadede her zaman yatırımcısına kazandıran bir araç olmuştur. Şu anda güncel değeri 580.000 ₺ olan 1 BTC ilerleyen zamanlarda 1.000.000 olur mu?

Bitcoin’in Değeri Ne Olur?

Bu soru kripto para borsasında yatırımı olan her kişiyi ilgilendirmektedir. Elinde ister BTC olsun ister olmasın her kripto para yatırımcısı bu sorunun cevabını merak etmektedir. Bunun sebebi ise BTC’nin ana coin olması sebebiyle her altcoinin fiyatına dolaylı olarak etki etmesidir. Geçmiş yıllarda örneğin 2013 yılında değeri 720 $ olan 1 BTC için öngörülen rakam 10.000 $ olduğunda yatırımcılar bu rakamı komik bulmuş ve hiç bir yatırım aracının bu kadar değerlenemeyeceğini savunmuşlardı. Ancak BTC tüm tabuları yıkarak bu rakama çok hızlı bir şekilde ulaştı. Sonrasında ise aynı öngörüler 20 bin ve 40 bin $ rakamları için söylenmişti.

BTC bu rakamlara da yıllar içerisinde ulaştı ve yatırımcısının yüzünü güldürdü. Kripto para borsalarının yaygınlaşması ile popüleritesi daha da artan BTC için öngörülen rakam ise şu anda 100.000 $ dır. Burada gene bazı yatırımcılar bu kadarlık bir artışın olmayacağını geçmişin tekerrür etmeyeceğini savunsalar da BTC kaldığı yerde biraz dinlendikten sonra bu rakama kolayca ulaşacaktır. Bu er ya da geç olacaktır ancak sadece süresi belli değildir. Belki 1 yıl sonra belki 2 yıl sonra BTC hedefine ulaşacaktır. Burada dolar paritesinin de ülkemizde artması BTC’nin değerinin hem dolar bazında hem TL bazında artmasına sebep olmaktadır.

Şu anda BTC 50.000 $ ‘ın üzerinde TL değeri ise 575.000 civarındadır. Kuşkusuz BTC 50.000 $ bandında dinlenmesini sürdürse bile doların artması BTC’ nin TL üzerinden değerinin de artmasına yarayacaktır. Bir de BTC dinlenmesini tamamlayıp 50.000 $’dan yukarıya tırmanmaya başladığında BTC’ nin TL değerinin 1 milyonu aşması gerçekleşecektir.

Bitcoin HODL
Bitcoin HODL

Kripto Paralarda Al- Sat ve HODL Prensipleri

Bir kripto yatırımcısı ister al sat yaparak ister ise HODL yaparak piyasada bulunsun her iki koşulda da sepetinde mutlaka BTC’ye yer vermektedir.  Kripto paralar yükselen bir ivmeyle değeri artan dijital varlıklar ise bu varlıkların başını çeken araç Bitcoin’dir. BTC’nin değerinin artışı tüm altcoinlere yaramaktadır. Hangi seviyeden ne kadar kripto varlık alımı yapılacağı farklı bir olgu olsa da uzun vadeli olarak kripto paralara yatırım yapmak yatırımcıların yararınadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus dijital paraların alınacağı borsanın güvenilir olmasıdır.

Güvenilir borsalardan alınacak kripto paralar ve özellikle Bitcoin uzun zaman satılmayacak mutlaka bir soğuk cüzdana muhafaza edilmelidir. Ledger soğuk cüzdanlar uzun süre BTC saklamak isteyen yatırımcılar için ideal bir tercih olacaktır. Burada ise ön koşul saklanacak BTC tutarının cüzdan ücretini karşılayacak kadar çok olmasıdır. Şu anda Ledger Nano X bir cüzdana saklanacak BTC’lerin değeri 3500 TL’ nin üzerinde olmalıdır ki bu cüzdanın fiyatına verilen ücret çıkarılmış olsun. Tavsiye edilen ise değeri 3500TL olan cüzdanın alınması için elde minimum 35.000 TL lik BTC tutuluyor olmasıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir