Bitcoin Nasıl Değerlenir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, büyük bir dijital para birimi veya kripto para birimidir. Dolar, euro, sterlin, yen, peso ve diğer devlet destekli para birimlerinin aksine, kripto para birimleri herhangi bir merkez bankası veya hükümet tarafından resmi olarak desteklenmemektedir. Para birimi, geleneksel olarak, alıcıların ve satıcıların yerel paralarını bitcoin ile değiştirebilecekleri veya tam tersi olan borsaya benzer açık bir piyasada işlem görmektedir .

Bazı kripto para borsaları, fiyatlarda küçük farklılıklar olan ticaret platformlarına ev sahipliği yaparken, bitcoin’in genel piyasa fiyatı, bir işlemin gerçekleştiği en son fiyattır. Bununla birlikte, bitcoin değeri çok farklıdır ve yatırımcıya bağlıdır – bazıları bitcoin’in gerçek değerinin piyasa değerinden çok daha yüksek olduğunu söyler; diğerleri, bitcoin’in değersiz olmayabileceğini iddia ediyor.

Bitcoin’in fiyatının nasıl belirlendiği, değerinin nasıl yorumlanacağı ve en son bitcoin işlemine nasıl katılabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bitcoin’in Fiyatını Kim Belirler?

Bitcoin değeri, diğer mal veya hizmetlerin değerini etkileyen aynı piyasa güçleri tarafından belirlenir . Satmaktan çok satın almak istiyorsa, fiyatlar muhtemelen artacaktır. Daha fazla satıcı varsa, fiyat düşme eğilimindedir. Bu, borsaya, gayrimenkule ve diğer açık pazar yerlerinin çoğuna benzer.

Bitcoin, yaklaşık 19 milyon jeton yaratılmış, sabit bir maksimum 21 milyon jeton arzına sahiptir. Bu kavram, borsadaki olağanüstü hisselerle karşılaştırılabilir. 

Açık bir alış ve satış emri ortak bir fiyatta buluştuğunda, emir yürütülür. Bu son ticaret fiyatı, mevcut bitcoin değeridir. En son bitcoin fiyatını CoinMarketCap gibi bir siteyi veya herkesin gerçekleşmiş herhangi bir bitcoin işlemini incelemesine izin veren bir site olan halka açık bir blok zinciri gezginini kullanarak bulabilirsiniz.

Bazı borsaların farklı bitcoin fiyatları listelediğini görebilirsiniz. Bunun nedeni, bazı borsaların açık piyasadan bağımsız olarak çalışması ve yalnızca üyelerine hizmet etmesidir, bu nedenle fiyatlar genel piyasadan biraz farklı olabilir. Bazen bu faydalıdır çünkü borsa ücretlerinden daha fazla olabilecek ağ ücreti ödemeden bitcoin satın alabilirsiniz. Ek olarak, bazı borsalarda bitcoin fiyatında – alış ve satış fiyatlarındaki fark – onu piyasa fiyatından biraz daha yüksek veya daha düşük hale getirebilecek bir “yayılım” vardır.

Bitcoin’in Değeri (Fiyat) ve Değerleme

Herhangi bir finansal ürünü alırken veya satarken fiyat, değer ve değerleme arasında ayrım yapmak önemlidir. Değer, mevcut fiyat veya birinin şu anda bir şey için ödemeye hazır olduğu fiyattır. Değerleme, bir yatırımın karmaşık bir analizidir.

Bitcoin’in değeri mevcut piyasa fiyatıdır; içsel veya gerçek değerini saptamak zordur.

Değerleme

Borsada analistler, bir şirketin finansal performansını ve borsa beklentilerini gözden geçirirler – sonuçlar nicelenir ve daha sonra, hisse senedinin gerçek değerini belirleyen topluluk tarafından kabul edilen metriklerle derecelendirilir. Bu ölçümler daha sonra göreceli bir değer elde etmek için diğer hisse senetlerinin performansıyla karşılaştırılabilir.

Bitcoin, göreceli bir değer elde etmek için diğer kripto para birimleriyle karşılaştırılabilir. Bununla birlikte, farklı araçlar oldukları için hisse senetlerinin veya tahvillerin gerçek değerini bitcoin ile karşılaştırmak zordur.

Yatırım değerlemesinin bir yatırım değerinden farklı olduğuna dikkat etmek önemlidir. İçsel (mutlak veya gerçek) değer, genellikle analiz ve değerleme kullanılarak belirlenen değere atıfta bulunmak için kullanılan terimdir.

Değer

Değer, yatırımcıya göredir. Bitcoin yatırım hedeflerinizi , risk toleransınızı karşılıyorsa ve size ödemeye hazır olduğunuz bir fiyata istediğiniz getiriyi sağlıyorsa, bu fiyat onun değeridir. Bu, bitcoin fiyatına baktığınızda gördüğünüz piyasa fiyatıdır.

Bitcoin Fiyatını Etkileyebilecek Faktörler

Bitcoin, nispeten yeni olan benzersiz bir varlıktır, bu nedenle gelecek genellikle belirsiz olarak kabul edilir. Yaklaşık on yıllık olmasına rağmen, birçok yönden hala Vahşi Batı tipi bir sınır ve gelecekteki düzenlemeler belirsiz. Bitcoin’in değerinin 100.000 doları aşması mümkün olsa da, sıfıra da düşebilir. 

Bitcoin fiyatını etkileyebilecek en büyük tek faktör, muhtemelen hükümet eylemidir. ABD’deki düzenleyici kurumlar, bitcoin’i ciddi şekilde sınırlayan veya hatta yasadışı hale getiren yeni yasalar veya düzenlemeler uygulayabilir.

Kripto para düzenlemesi söz konusu olduğunda, Federal Ticaret Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Birliği ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, izlenmesi gereken başlıca hükümet düzenleyicileridir. Kripto para birimi henüz düzenlenmediğinden, ABD dolarına dayalı hesaplar ve menkul kıymetler ile aynı yasal veya gizlilik korumasına sahip değildir.

Dış etkiler de bitcoin fiyatlarını yükseltebilir. Örneğin Tesla CEO’su Elon Musk’ın Tweetleri kripto piyasası fiyatları üzerinde etkili oldu. Ark Invest CEO’su Catherine Wood, piyasayı yukarı doğru yönlendirmeye yardımcı olabilecek bir başka büyük Bitcoin savunucusu. Ek olarak, bazen bitcoin balinaları olarak da bilinen önemli bir bitcoin holdingi oluşturan erken yatırımcılar, büyük bir işleme girerek piyasaları sallayabilirler.

Bitcoin’e yatırım yapmanın oldukça değişken ve riskli olduğunu anlamak önemlidir . Bitcoin satın alıp büyük bir getiri elde edebilirsiniz, ancak büyük kayıp riskleri de vardır. Çoğu insan için, bitcoin yatırımını kaybetmeyi göze alabileceğiniz fonlarla sınırlamak en iyisidir.

Sık Sorulan Sorular (SSS)

Bitcoin değerini nasıl takip edersiniz?

Bitcoin’in değeri, finansal koşullarınıza ve yatırım hedeflerinize bağlıdır. Bitcoin’in fiyatı, kripto para birimi haberleri ve piyasa web sitelerinin yanı sıra çoğu kripto para borsası aracılığıyla herhangi bir zamanda herkese açıktır. CoinMarketCap, daha büyük ve daha iyi bilinen kripto para birimi değerleme ve veri web sitelerinden biridir ve güvenilir bir bitcoin fiyat verisi kaynağıdır. Coinbase, Robinhood, Gemini, Binance, eToro veya FTX gibi bir borsada veya aracı kurumlarda hesabınız varsa, cari fiyatı işlem uygulamanızda veya hesabınızda çevrimiçi olarak görüntüleyebilirsiniz.

Bir bitcoin için şimdiye kadar ulaşılan en yüksek değer nedir?

Ekim 2021’de, bitcoin fiyatı tek bir bitcoin için 66.878 $’a ulaştı. Fiyattaki artış, bitcoin bağlantılı bir ETF’nin borsada işlem görmeye ilk kez hazır hale gelmesini yansıttı.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir