Bitcoin Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin'in ne zaman ortaya çıktığı hakkında bir fikriniz yoksa bu yazı size fikir verecek.

bitcoin çıkışı
bitcoin çıkışı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, finansal dünyayı altüst eden bir teknoloji olarak 21. yüzyılın en önemli gelişmelerinden biri. Ancak Bitcoin’in ortaya çıkışı ve kripto para dünyasının başlangıcı, birçok kişi için hala belirsizliklerle dolu.

Bunun sebebi, Bitcoin’in aslında matematiksel bir yazılım olmasıdır. Aynı sebepten dolayı bu piyasada aktif işlem yapan yatırımcıların aslında yüzde doksanı, Bitcoin’in gerçekte ne olduğunu ve nasıl çalıştığını doğru şekilde açıklayamaz.

Şimdi asıl konumuza dönelim ve Bitcoin’in ilgi çekici geçmişine biraz göz atalım.

Bu yazıda, Bitcoin’in ne zaman çıktığını, kim tarafından yaratıldığını ve ilk yıllarını ele alacağız.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Bitcoin, 2008 yılında “Satoshi Nakamoto” adı altında bir kişi veya grup tarafından oluşturuldu. Ancak Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hala bir sır!

Kimileri, Nakamoto’nun istihbarat örgütü ya da yapay zeka olabileceğini bile iddia ediyor. Hatta bazılarına göre, Nakamoto ABD istihbarat örgütü CIA’in ta kendisi!

Her ne kadar kimliği belirli olmasa da aslında elimizde birçoğu bilgisayar programcılarından oluşan kuvvetli bir liste var.

Hiç kimse onu tanımasa da herkes nasıl bir devrim gerçekleştirdiğini çok iyi biliyor: Nakamoto, Bitcoin’in teknolojik altyapısını oluşturan “blockchain” teknolojisi ve ilk Bitcoin protokolünü tasarladı.

Bitcoin’in İlk Yılları

Bitcoin, ilk olarak 3 Ocak 2009’da, Satoshi Nakamoto’nun “genesis” veya başlangıç blokunu oluşturduğu anda hayata geçirildi.

İlk günlerde, Bitcoin’in değeri neredeyse hiç yoktu ve kripto para birimi, teknoloji meraklıları ve özellikle de siber gizlilik savunucuları arasında popüler oldu.

Bu popülerlik, günümüz Bitcoin piyasalarının temelinin atılmasını sağladı. İlk kripto para popülerleştikçe, bazıları onu gerçek dolar karşılığı almak istedi.

Başta bir çılgınlık olarak görülen bu hareket, zaman geçtikçe normalleşti. Ve zamanla daha çok kişi, Bitcoin fiyatının çok düşük olduğuna inanarak ona yatırım yapmaya devam etti.

Bitcoin’in Yükselişi

İlk birkaç yıl içinde, Bitcoin hızla değer kazandı ve yavaş yavaş ana akım finans dünyasının dikkatini çekmeye başladı.

2011’den itibaren birçok online platform ve mağaza, Bitcoin’i ödeme şekli olarak kabul etmeye başladı. Bu, Bitcoin’in geniş kitleler tarafından tanınmasına ve kabul görmesine yardımcı oldu.

Başlangıçta birkaç cent bile etmeyen kripto paranın değeri, zaman içinde on doları geçmişti.

Bu, birçoklarının inanamadığı bir gelişmeydi ve Bitcoin’den ilk kez haberdar olan yüz binlerce kişi, onu kolay bir şekilde “scam” olarak niteliyordu.

Bitcoin ve Kripto Paraların Geleceği

Bitcoin, blockchain teknolojisinin ilk uygulaması olmasının yanı sıra, şu anda dünyanın en büyük kripto para birimi olma özelliğine de sahip. Yani, artık onun bir scam (dolandırıcılık) olmadığını herkes biliyor ve kabul ediyor.

Öte yandan Bitcoin ilk çıktığından bu yana, binlerce farklı kripto para birimi oluşturuldu. Ancak Bitcoin, hala en değerli ve en çok bilinen kripto para birimi.

Yani, bazıları çok başarılı olsa bile hiçbir kripto para, Bitcoin’i tahtından etmeyi başarmadı.

Bundan sonraki süreçte de hiçbir kripto paranın, Bitcoin’i tahtından etmesi mümkün gözükmüyor.  Çünkü artık son derece hacimli ve olgunlaşmış bir piyasayla karşı karşıyayız.

Sonuç

Bitcoin’in ne zaman çıktığını anlamak, kripto para dünyasının tarihini ve geleceğini anlamamız için önemlidir.

Bu kripto para, finansal sistemin geleneksel sınırlarını zorlayan ve insanların para hakkındaki düşüncelerini değiştiren bir yeniliktir.

Bitcoin’in ve diğer kripto paraların geleceği hakkında belirsizlikler olsa da, bu teknolojilerin finansal dünyayı ve genel olarak toplumu nasıl etkileyeceği konusu hala heyecan verici bir konu.

!: Nostradamus’un 16. Yüzyılda söylediği şu cümlesini hatırlatmadan olmaz;

Gölgeler içinde ve karanlık bir günde doğacak ve iyilik ve krallığın hükümdarı olacak. Sarı metal için altın çağını yenileyerek antik ölü kabında kanının tekrar yükselişine sebep olacak.

Sizce bu kehanette bahsedilen şey, Bitcoin ve kripto paralar mı? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir