Bitcoin ve Bitcoin Cash Arasındaki Fark

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağustos 2017’de, Bitcoin blok zinciri iki ayrı blok zincirine bölünerek Bitcoin Cash adı verilen yeni bir merkezi olmayan dijital para birimi ortaya çıktı. Yaratılıştan önce, Bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunu hakkında şiddetli bir tartışma yapıldı. Bu rapor, Bitcoin sert çatalını (BCH) inceler ve yeni kripto varlığının Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki “ağabey”den ne kadar farklı olduğunu belirler.

Bitcoin Nedir? 

Bitcoin , merkezi olmayan bir ağda finansal işlemler sağlayan ve yalnızca İnternette bulunan ilk dijital para birimidir (fiziksel bir analogu yoktur). Bitcoin – fiat para birimlerinin yerini alabilecek ve bir gün finansal kurumları geçersiz kılabilecek, merkezi olmayan, eşler arası bir elektronik nakit sistemi.

İşlemleri doğrulama işinin ağ genelinde yayılması nedeniyle, güvenilir bir üçüncü tarafın işlemleri doğrulaması ve anlaşmazlıklara aracılık etmesi ihtiyacını ortadan kaldırdı; burada çeşitli taraflar, BTC paralarının gönderildiğini doğrulamak için bilgi işlem güçlerini kullanabilirler. İlk kripto para biriminin aşağıdaki gibi özellikleri sayesinde mümkün olmuştur:

  • anonimlik

Bitcoin işlemlerini gerçekleştirmek için herhangi bir yere kaydolmanıza, kişisel verilerinizi (adınız, pasaport bilgileriniz vb.) paylaşmanıza gerek yoktur. Sadece benzersiz bir numaraya sahip bir dijital cüzdan oluşturmanız yeterlidir – bu, sistemdeki tanımlama aracınız olacaktır.

  • ademi merkeziyetçilik

Sistem, özelliği güvenilir bir üçüncü tarafın olmaması olan blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışır: işlemlerle ilgili bilgiler aynı anda ağ katılımcılarının birden fazla cihazında saklanır. Blockchain teknolojisinin aynı özelliği, Bitcoin’in aşağıdaki özelliğini belirler.

  • Güvenilirlik

Bilgiler çok sayıda farklı ortamda depolandığından, değiştirilmesi mümkün değildir. Zincirdeki herhangi bir değişiklik, hatta birkaç taşıyıcıda bile, diğer ağ katılımcılarının bu bilgiyi yanlış olarak tanımasına yol açacaktır – aldatma derhal ifşa edilecektir.

  • ekonomi

İşlemler aracısız olarak doğrudan kullanıcılar arasında gerçekleştirildiği için üçüncü şahıslardan komisyon alınmaz.

  • Emisyon kontrolü

Sistem kodunda belirtildiği gibi, Bitcoin sayısı kesinlikle sınırlıdır. Dolayısıyla bu miktar değiştirilemez (21 milyar jeton).

  • Ödemenin geri döndürülemezliği

Bir ödemeye başladıysanız, artık iptal etmek mümkün olmayacaktır.

Bununla birlikte, Bitcoin’in hem topluluk hem de bireysel kullanıcı için önemli sayıda artılarına rağmen, yine de bazı dezavantajları vardır: doğrudan satın alma yapmak için para birimi olarak kullanıldığında yavaş işleme ve madencilik ve işleme işlemleri için bilgi işlem gücü sağlamak için önemli enerji tüketimi.

Bitcoin yaratmanın amacı, herhangi bir merkezi otoritenin veya finansal kuruluşun katılımı olmadan çalışan yeni bir ödeme sisteminin ortaya çıkmasıdır: işlem yönetimi ve basımı (yeni bir para biriminin dolaşıma girmesi) herhangi bir aracı olmadan doğrudan sistem tarafından sağlanır. dahil – bu, ağ ücretlerini önemli ölçüde azaltmaya izin verir.

Bugün, ilk dijital varlık geliştiricileri, Bitcoin’in daha çok dijital altın veya bir değer deposu gibi olduğuna inanıyor, bu nedenle işlem hacmini artırmak için adımlar atmıyorlardı.

Bitcoin Cash Nedir?

“Ağabeyi” gibi, Bitcoin Cash de bir ödeme sistemi ve BCH’nin gayri resmi adıyla aynı adı taşıyan bir kripto para birimidir. Bitcoin Cash, 1 Ağustos 2017’de Bitcoin blok zincirinin bir hard fork’u olarak oluşturuldu. BCH madeni para, kripto para borsalarında aktif olarak işlem görür ve birçok malın değerinin bir ölçüsü olarak kullanılır. Bitcoin ağından farklı olarak Bitcoin Cash, genişletilmiş bir blok boyutuna (32 MB) sahiptir. Bitcoin Cash, Bitcoin madencileri ve en popüler kripto para biriminin geleceği ve Bitcoin’in etkili bir şekilde ölçeklenme yeteneği hakkında endişe duyan geliştiriciler tarafından tanıtıldı.

“Çatal”, yeni bir algoritma üzerinde çalışarak bir kripto para biriminin yazılım tabanının bir başkasını oluşturmak için kullanımını tanımlamak için kullanılan terimdir. Böyle bir dal, orijinal blok zinciri projesine paralel olarak var olabilir veya tamamen yeni bir çözümün başlangıcı olabilir.

Şimdiye kadar yaratılmış en ünlü kripto para biriminin bölünmesi, öncelikle Bitcoin topluluğundaki felsefi sürtüşme nedeniyle gerçekleşti; Bazı geliştiriciler Bitcoin’i daha çok bir değer deposu olarak görürken, diğerleri bir değişim aracı olarak kullanımını teşvik etmek istedi. Bitcoin’in blok zincirindeki bir blok için boyut sınırlamaları, işlemlerin onaylanması için bazen birkaç gün sürebilen bir “kuyruk” oluşturulmasına yol açtı. Bitcoin kullanıcıları, işlem ücretlerini artırarak süreci hızlandırabilir, bu da kripto para birimini ödeme aracı olarak kullanma fikriyle çelişir: küçük işlemler göndermek kârsız hale gelir.

Bu sorunu çözmek için ayrılmış tanık teknolojisi (SegWit2x protokolü) dahil olmak üzere iki ana çözüm önerildi. Bununla birlikte, bazı geliştiriciler blok zinciri yapısındaki değişiklikleri kabul etmeyi reddetti ve tüm temel ilkeleri koruyan, ancak sekiz kat daha büyük bir blok boyutuna (1MB yerine 8MB) sahip yeni bir Bitcoin çatalının oluşturulduğunu duyurdu. Bitcoin Cash olarak adlandırıldı ve ağ, 1 Ağustos 2017’de hard fork prosedürünü geçti.

Bitcoin Cash aynı amaçlar için kullanılır ve Bitcoin ile aynı görevleri çözer: transferler, hizmetler, mallar için ödeme vb. Günümüzde birçok kişi daha düşük işlem ücretleri, daha büyük blok boyutu ve artan işlem hızı nedeniyle BCH kripto para birimini kullanmayı tercih ediyor. .

Bitcoin Cash, piyasa değeri (9.306.389.883 $) açısından TOP-20 kripto para birimleri listesine güvenle dahil edilmiştir. Yazma sırasında, BCH fiyatı 492,94 ABD dolarıdır.

Bitcoin Vs. Bitcoin Cash: Farkı Bilin

Bitcoin, yaratılan ilk kripto para birimidir ve sıklıkla “dijital altın” olarak kabul edilir. Bitcoin Cash, BTC’nin hard fork’larından biri olarak tanıtıldı . Bu, her iki varlığın da bir işlem geçmişini, ortak bir kod tabanını vb. paylaştığı anlamına gelir. Bitcoin ve Bitcoin Cash karşıtlığının ayrıntılı analizi, kripto para birimi topluluğunun önemli bir bölümünün neden blok zincirinin altında yatan teknolojiyi değiştirmeye karar verdiğini belirlemek için gereklidir. Ağustos 2017 itibariyle, Bitcoin blok zincirine oldu. 

Sert Çatal

Çoğu kripto meraklısı ve cüzdan sahibi, sistemi güncellemeye ciddi şekilde güveniyordu. Ağ sınırlamaları nedeniyle sırasıyla sunuculara olan yük arttı, işlemler uzun süre bekleme modunda kaldı. Kullanıcıların daha hızlı işlemler için önemli bir komisyon ödemesi gerekiyordu (işlemleri kuyrukta beklemek yerine mümkün olduğunca çabuk işleme koymak için).

algoritma

Yaygın olarak kabul edilen SegWit teknolojisini kullanan Bitcoin’den farklı olarak, Bitcoin Cash kripto para birimi, işlemleri doğrulamak için SigHash teknolojisini kullanır. Bu algoritmayı kullanmak, ağı çatallanma sonrası kripto para birimlerinin karşılaştığı en yaygın sorun olan yeniden oynatma saldırılarından korur.

Blok zinciri teknolojisi bağlamında, bir işlem bir bloktan diğerine kopyalanır. Örneğin Alice, Bob’a 5 BCH gönderir, ancak saldırı sonucunda, bunu yapmaya niyetli olmamasına rağmen, ona tekrar 5 BCH gönderir.

SigHash algoritması yinelenen işlemleri tanır ve bunları geçersiz kılar, böylece kullanıcılara ağdaki işlemlerin güvenliği konusunda güven verir.

Para birimi uzun bir süre tek bir seçenek olarak kaldığından, orijinal Bitcoin blok zincirinde tekrarlamaya karşı bir koruma yoktur. Bununla birlikte, aynı anahtarlar kullanılarak BTG veya BCH ağında BTC ile bir işlemin tekrarlanabileceği durumlardan kaçınmak için, bu çatalların geliştiricileri tekrara karşı bir koruma mekanizması sağlamıştır.

Tekrarlamaya karşı koruma mekanizması her iki kripto para biriminde de uygulanmaktadır, ancak biraz farklıdır. İşlem imzaları, yalnızca bu para birimine ait olduklarını gösteren BCH olarak işaretlenmiştir.

Fiyat

Bitcoin’i yenmek zor. Bitcoin fiyatı, finans dünyasında duyulmamış yüzde on iki milyondan fazla arttı. Öte yandan, Bitcoin Cash özellikle iyi performans göstermedi. Değeri 2017’deki başlangıcından bu yana %65’ten fazla düştü.

Bitcoin veya Bitcoin Cash almak için en iyi yeri arıyorsanız, anında bir kripto değişimi Changelly her zaman hizmetinizdedir. Platformumuz, kredi/bankamatik kartınız (Visa, Mastercard), banka havalesi veya Apple Pay. Kullanıcı dostu tasarım, müşterilerin birkaç tıklamayla BTC veya BCH satın alma işlemi yapmasına olanak tanır. Ana sayfada tercih edilen seçeneği seçin ve verilen talimatları izleyin. Herhangi bir sorunuz olması durumunda, Müşteri Desteğimiz her zaman elinizin altında!

Hash oranı

Sabit bir blok bulma hızını korumak için, Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki her iki dijital varlık da bir zorluk ayarlama algoritması kullanır. Blok zinciri teknolojisinde zorluk, bir blok madenciliği yapmak için gereken bilgi işlem gücünün bir ölçüsü olarak anlaşılır. Klasik Bitcoin’de yaklaşık olarak iki haftada bir gözden geçirilir; Bitcoin Cash için benzer şekilde çalışır.

Zorluğun periyodik olarak gözden geçirilmesi, onu daha hızlı ayarlamanıza izin verir, böylece madenciler arasında daha eşit bir ödül dağılımı sağlar. Ayrıca, yeni bir büyük havuz tanıtırken, sahiplerinin revizyon anına kadar artan kazançlarına yol açan durumlardan kaçınmanıza izin verir.

ücretler

Bitcoin ağ ücretleri, 60 dolara ulaşmış olsalar da, her işlem için genellikle 4,10 ila 4,30 dolar arasında değişmektedir. Ortalama bir sent olan BCH ücretleri asla bir doların ötesine geçmez. Daha Büyük Blok Boyutu, BCH’nin saniyede 200’e kadar işlem gerçekleştirmesini sağlayarak blok yerleştirmeyi zorlaştırdı ve daha az rekabetçi ücret aldı. Maksimum blok boyutu 1MB’den 32MB’a yükseltildi ve BCH işlem hızının önemli ölçüde artmasına (100 tps) izin verildi.

Akıllı Sözleşmeler ve Merkezi Olmayan Finans

Bitcoin Сash, işlevlerini desteklemek için Cashscript dahil olmak üzere giderek daha fazla akıllı sözleşme dilini kullanıyor. Cashscript, BCH’nin Ethereum ve Bitcoin’e rakip olabilmesi için DeFi’yi Bitcoin Cash’e getirecek . CashSuffle ve CashFusion gibi bazı araçlar, sosyal ağlarda kullanıcı gizliliğini geliştirmek için zaten geliştirilmiştir. Blockchain akıllı sözleşmelere izin vermez; Bununla birlikte, Square’in kurucusu Jack Dorsey’in dediği gibi, merkezi olmayan finansmana (DeFi) bunların üzerine izin vermek için çalışmalar yapılıyor.

İşlem Hızı ve Blok Boyutu Farkları

Orijinal Bitcoin’deki blok boyutu 1 MB ile sınırlıdır. Ağ üzerinde büyük bir işlem yükü ile bu, tüm transferlerin bir bloğa yerleştirilmemesine yol açar. Bu durumda göndericileri ve alıcıları birkaç saat hatta günlerce aktarımın tamamlanmasını beklemek zorundadır. Bir işlemi daha hızlı yapmak için madencilere daha yüksek bir komisyon maliyeti sunmanız gerekir. BCH’ye yol açan “bölünmeye” neden olan şey budur. Bitcoin Cash ağında blok boyutu sınırı 8 MB’a yükseltildi.

SSS

Bitcoin Cash, Bitcoin’den daha mı iyi?

Bitcoin Cash, işlemleri Bitcoin ağından daha hızlı işleyebilir, bu da bekleme sürelerinin daha kısa olduğu ve işlem işlem ücretlerinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Bitcoin Cash ağı, Bitcoin ağına kıyasla saniyede çok daha fazla işlemi gerçekleştirebilir.

Bitcoin Cash, Bitcoin ile aynı mı?

Bitcoin gibi, Bitcoin Cash de blok zinciri ile ayrı bir para birimidir. Dijital para birimiyle aynı şekilde çalışır ve madencilik yoluyla yeni bir BCH (Bitcoin Cash) oluşturulur. 2017’de oluşturuldu, bu da onu orijinal Bitcoin’den çok daha genç yapıyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir