BitTorrent Coin Geleceği 2023

Bu analizimizde, Türkiye'de çok sayıda yatırımcısı olan BitTorrent Coin'in geleceğine dair farklı senaryoları inceliyoruz.

BitTorrent Coin geleceği
BitTorrent Coin geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yıllardır gündemden düşmeyen BitTorrent Coin, bazı yatırımcıların çok para kazandığı, bazılarının ise çok para kaybettiği bir kripto paradır. Peki hakkında hem çok olumsuz görüşler hem de çok olumlu görüşler olan BitTorrent Coin’in geleceği nasıl? 2023 yılında BitTorrent yatırımcılarının ne tür gelişmelerle karşılaşması muhtemel?

2000’li yılların başında bir dosya paylaşım ve dosya takas yazılımı olarak hemen hemen bütün internet kullanıcılarının hayatında yer alan BitTorrent, aslında yasadışı içeriklere izin vermesi nedeniyle yıllardır tartışma konusudur.

2018 yılında TRON’un kurucusu Justin Sun tarafından alınan yazılım ve bu yazılımın kripto parası BitTorrent Coin ise Türkiye’de çok büyük bir yatırımcı topluluğuna ulaşmayı başarmıştır.

Justin Sun: Pazarlama Dehası mı Kriminal mi?

Öncelikle 2018 yılında BitTorrent’i satın alan Justin Sun ismine yakından bakmak gerekir. Çünkü Justin Sun herhangi bir isim değildir ve kripto para topluluğu tarafından yakından tanınır.

Kimileri onun piyasa dolandıran bir suçlu olduğunu iddia ederken kimilerine göre Sun, bir pazarlama dehasıdır.

Aslen Çinli olan Justin Sun, ilk olarak Tron isimli kripto parayı kurmasıyla tanınmıştır. Sonraki dönemde Sun, çeşitli açık arttırmalara yüz milyonlarca doları aşan fahiş teklifler vermesiyle kamuoyunun gündeminden düşmemiştir.

Çok büyük bir kesim bu tekliflerin suçtan kaynaklanan malvarlığı sonucu verilebildiğini öne sürmüştür. Nitekim 2021 yılının sonunda Justin Sun’ın TRON CEO’luğunu bırakarak bir Karayipler ülkesi olan Grenada’ya taşınması, hakkındaki şüphelerin daha da artmasına neden olmuştur.

Her ne kadar Justin Sun, ülkenin Dünya Ticaret Örgütü daimi temsilcisi olmak üzere Grenada’ya taşındığını söylese de birçok kişi onun, kendisi hakkında farklı ülkelerde yürütülen soruşturmalardan kaçmak üzere Grenada’da yaşamaya başladığına inanır.

Bütün bu nedenlerle Justin Sun ismi kripto topluluğunda çok olumsuz değerlendirilir.

Türkiye’de En Sevilen Kripto Para: BitTorrent Coin

Justin Sun BitTorrent Coin’i satın aldıktan sonra bu kripto para için çok büyük pazarlama kampanyaları düzenlenir.

On milyonlarca doların dağıtıldığı Twitter çekilişlerinden fenomenlerle yapılan anlaşmalara kadar BitTorrent Coin’in daha geniş kitlelere ulaşması için çokça para harcanır.

Bunun bir sonucu olarak BitTorrent Coin Türkiye’de büyük bir destek görür ve geniş bir yatırımcı topluluğuna ulaşır.

Hatta sosyal medyada örgütlenen BitTorrent Coin destekçilerinin, bu kripto para hakkında yapılan eleştiriler karşısında saldırgan bir tavır takındığı görülür.

Bu kuvvetli topluluk desteği, BitTorrent Coin’in Türkiye’de iyice tanınmasını ve yayılmasını sağlamıştır. Dolayısıyla Türkiye’de BitTorrent Coin’den zarar eden büyük bir topluluk da söz konusudur.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
Hot Coin’in Geleceği: Eski Günlerine Döner mi?

BitTorrent Bahsedildiği Kadar Değerli Bir Yazılım mı?

BitTorrent Coin’in değeri BitTorrent yazılımından geldiği için öncelikle BitTorrent yazılımının ifade ettiği değeri anlamak gerekir.

Hiç şüphesiz 2000’li yılların başında BitTorrent, önemli bir güce ulaşmıştır. Günümüzde bu yazılım hala milyonlarca insan tarafından kullanılır.

Ancak çok fazla BitTorrent kullanıcısının olduğu ve bundan dolayı BitTorrent Coin’in değerli olacağı iddiası, gerçeği yansıtmaz.

Çünkü bu yazılım, genellikle lisans ve telif engellerini aşmak isteyenler tarafından yasadışı şekilde kullanılır. Yani çok fazla BitTorrent kullanıcısının olması, BitTorrent topluluğunun BitTorrent Coin için değer yaratabilecek bir topluluk olduğu anlamına gelmez.

Ayrıca yirmi yıldan uzun bir süre önce piyasaya sürülen bu yazılımın, gelecekte internetin kaderini değiştirecek yeniliklere imza atmasını beklemek son derece anlamsızdır.

BitTorrent Coin Tekrar 1 Cent’i Aşabilir mi?

2021 yılında diğer çoğu kripto para gibi zirve fiyatını gören BitTorrent Coin’in fiyatı 1 cent’i aşarak ATH (en yüksek fiyat) seviyesine ulaşmıştır.

Bu gelişmeyle birlikte BitTorrent Coin topluluğundaki heyecan da katlanarak artmıştır ve birçok kişi 1 cent seviyesindeki fiyattan BitTorretnt Coin satın almıştır.

Daha sonra BitTorrent Coin’in fiyatı çok fazla değer kaybederek 0.0004 dolar seviyelerine kadar düşmüştür.

Dolayısıyla zirve noktasından BitTorrent Coin satın alan yatırımcılar, fiyatın tekrar 1 cent’e ulaşması ümidiyle beklemeye koyulmuştur.

Yazımızın önceki bölümlerinde bahsettiğimiz olumsuzluklara rağmen projenin güçlü bir topluluğa sahip olması, BitTorrent Coin fiyatının tekrar 1 cent’e çıkmasını sağlayabilir.

Yani elinde BitTorrent Coin bulunduran kişiler için gelecek dönemlerde zararı azaltma ve çıkış yapma fırsatı söz konusu olabilir.

BitTorrent Coin 1 Dolara Ulaşabilir mi?

990 milyar adet BitTorrent Coin piyasada dolaştığı için bu kripto paranın fiyatının 1 dolara ulaşması imkansızdır.

Çünkü BitTorrent Coin fiyatının 1 dolara ulaşması, yaklaşık 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması anlamına gelir. Bitcoin bile tarihi boyunca yalnızca birkaç defa bu piyasa değerine ulaşabilmiştir ve uzun dönemde bu piyasa değerini muhafaza edememiştir.

Öte yandan, zirve fiyatı 1 cent olan bir kripto paranın 1 dolara ulaşması, zirve fiyatını 100 kat arttırması anlamına gelir.

Örneğin Bitcoin üzerinden örnek verecek olursak bu beklenti, 65 bin dolarlık zirve fiyatının, 6 buçuk milyon dolara çıkmasını beklemek gibidir. Yani BitTorrent fiyatının 1 dolar olacağını düşünmek hayalci bir yaklaşım olur.

BitTorrent Coin İçin En Mantıklı Hedef Fiyat

Kurucusunun ismi çok fazla şaibeyle anıldığı için BitTorrent Coin’e sıfırdan giriş yapmak isteyen kişiler için bir hedef fiyat önermeyi doğru bulmuyoruz.

Fakat elinde BitTorrent Coin bulunduran ve çıkış yapmak için beklemede olan yatırımcılara fikir vermek açısından hedef fiyat başlığının bu yazıda yer alması gerektiğine inanıyoruz.

Arkasındaki güçlü topluluk, kripto para piyasası tekrar yükselişe geçtiğinde BitTorrent fiyatının eski zirvesine ulaşmasını ya da en kötü ihtimalle bu zirvenin biraz altında fiyatlanmasını sağlayabilir.

Dolayısıyla 0.05 ile 1 cent arası, çıkış yapmak için iyi bir yer olabilir. Ancak her durumda bu seviyenin kolay kolay gelmeyeceğini ve yatırımcıların sabırlı olması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

BitTorrent Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    BitTorrent Coin kullanım alanları nelerdir?

BitTorrent’in sitesinde, BitTorrent Coin’in BitTorrent protokolünün daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağladığı yazar. Ancak BitTorrent Coin’in BitTorrent yazılımına gerçekten böyle bir katkısının olup olmadığı kesin değildir.

Çünkü BitTorrent yazılımı, var olduğu ilk günden beri eşler arası çalışır ve BitTorrent Coin olmadan önce de hızıyla ve stabilitesiyle meşhur olmuştur.

2.    BitTorrent Coin iyi bir yatırım mı?

BitTorrent Coin destekçilerinin güçlü ve büyük bir topluluğa sahip olması bilinçsiz yatırımcıların kolayca etkilenmesini ve bu projeye yatırım yapmasını sağlayabilir.

Fakat BitTorrent’in sahibi Justin Sun, birçok şaibeli olayla gündeme geldiği için BitTorrent Coin’in iyi bir yatırım olduğu kesinlikle söylenemez.

3.    BitTorrent Coin’in bir geleceği var mı?

BitTorrent Coin, yirmi yılı aşan süredir eşler arası çalışan eski ve tanınmış yazılımdır. Bu süre zarfında BitTorrent, herhangi bir yenilik iddiasıyla gündeme gelmemiştir.

Bu vakitten sonra da BitTorrent’in dikkat çeken bir yenilik iddiasıyla gündeme gelmesi beklenmez. Bu nedenle BitTorrent Coin’in bir geleceğinin olduğu söylenemez.

4.    2025 yılında BitTorrent fiyatı ne kadar olur?

2025 yılında kripto para piyasasının yükseliş döneminde olması beklenir. Bu beklenti gerçekleşirse BitTorrent Coin’in fiyatı, topluluğundan alacağı destekle tekrar 1 cent’e doğru hareketlenebilir.

Ancak BitTorrent Coin’in topluluk desteğini kaybederek yok olma riski de söz konusudur. Özellikle Justin Sun hakkındaki davalar derinleşirse ve bir karara bağlanırsa, BitTorrent Coin 2025 yılında çok fazla değer kaybedebilir.

5.    2030 yılında BitTorrent fiyatı ne kadar olur?

BitTorrent Coin topluluk desteğini sürdürmeyi başarırsa bu kripto paranın fiyatı 2030 yılına kadar birkaç cent’e ulaşabilir. Fakat 1 dolar ya da 10 cent gibi hedef fiyatlar, hiçbir şekilde tutarlı ve gerçekçi değildir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir