Borsalarda Al Sat Emri Verme

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsalarının yatırımcılar tarafından aktif olarak kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Özellikle belirli bir coini alıp elinde tutan, yatırımcıların tabiri le HODL eden sayısı da oldukça fazla olmasına rağmen yatırımcıların bir kısmı da al sat yaparak kazançlarını arttırmak istemektedir. Burada devreye analizler, grafikler ve sinyaller girmektedir. Eğer yatırımlarınız yeniyse çok fazla coinler arası geçiş yapmamak en iyisidir. Yani bu coin düştü oradan çıkıp başka bir coine gireyim ve oradan zararımı karşılarım mantığı yanlıştır. Burada önerilebilecek sistem al sat emri verme yöntemidir. Al sat emri verme yani limit stop daha çok biraz daha işin ehli yatırımcılar tarafından kullanılsa da oldukça kullanımı oldukça basittir.

Kripto Paralarda Sat Emri Verme

Piyasalara al sat emri verme daha çok grafikleri analiz eden ve yatırımlarını bu doğrultuda yönlendirenler için uygundur. Kısaca bahsetmek gerekirse örneğin BTC için satış emri vermek istiyorsunuz. Ancak sürekli olarak ekrandan BTC’nin grafiklerini takip etme ya da 7/24 ekran başında olma gibi bir şansınız yok. BTC’yi 800.000 TL seviyesinden aldınız ve düşme durumuna karşın 600.000 TL altına indiğinde bozmak istiyorsunuz. Bu düşüş günün her saatinde gerçekleşebilir. İşte burada devreye sat emri girmektedir. Kullandığınız borsada vermiş olduğunuz sat emri doğrultusunda BTC’nin fiyatı 600.000 TL’nin altına düştüğü an satış işlemi gerçekleşecek ve sistem zarar kes yapacaktır. Burada amaç yatırımcının ekran başında olmadığı zamanlarda ya da piyasayı takip etmediği zamanlarda öngörülemeyen düşüşlerin minimum zararla kapatılmasıdır.

Burada aynı işlemi BTC yükseldiğinde yapabilmek de mümkündür. Aynı örnek üzerinden devam edilecek olursa BTC’yi 800.000 TL seviyesinden almış olan bir yatırımcı fiyat 900.000 TL yi geçtiğinde satış emri verebilmekte ve karı alıp çıkabilmektedir. Ancak ilk işlem neredeyse her borsada mümkünken ikinci işlem bazı borsalarda sağlıklı şekilde çalışmamaktadır. Bunun anlamı şudur. Örneğin 900.000 TL’de verilen sat emri atlanmış olsun. Yani BTC’nin değeri 900.000 TL üzerine çıkmasına rağmen satış gerçekleşmemiş olabilir.

Burada ciddi bir sıçrama en büyük risktir. Yani örneğin BTC 899.000 TL’ye yükseldikten sonra bir anda 901.000 TL ye yükselirse burada satış emri yerine getirilememektedir. Bu çok düşük bir ihtimal olsa da piyasanın çok hareketli olduğu zamanlarda yaşanması muhtemeldir. Bu yüzden ek bir adet daha satış emri verilebilir. Yani 900.000 TL yi atlayabilme ihtimaline karşı 905.000 TL’de satış yap emri gibi.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yeterli BTC’nizin varsa satışın her iki limitte de gerçekleşebilme ihtimalidir. Piyasalarda kullanılan al sat emirleri doğru kullanıldığınca yatırımcısına ciddi faydalar sağlayabilen bir uygulamadır.

Kripto Paralarda Al Emri Verme

Kripto paralarda eldeki varlığın satılması kadar düştüğünde bu varlıktan alınması da doğaldır. Ancak burada yatırımcılar ani düşüşleri yakalayamamakta ya da o an ekran başında olmayabilmektedir. Bitcoin ve altcoinlerin 1 saat içinde bile düşüp çıkabilmesi bazen dakikaları bile önemli hale getirmektedir. Bu yüzden alttan toplama işlemi yapılacaksa alım emri girilmesi en ideal tercih olacaktır.

Örneğin Etherium fiyatını takip ediyorsunuz ve şu anda 50.000 TL seviyesinde dinleniyor. Siz ise yukarıya doğru bir ivme yakalamaya başlarsa kaçırmamak istiyorsunuz. Burada 51.000 TL’ye ulaştığında al emri verebilirsiniz. Bu harekete geçen ETH trenini yakalamanıza yarayacaktır. Ancak ETH uzun süre 50.000 TL bandında dinlenmeyi tercih ederse burada boşuna bu yatırımın riskini almamış olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken husus limitlerin iyi belirlenmesidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir