Borsalarda Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?

Kripto Para Transferi
Kripto Para Transferi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para borsaları bundan yıllar öncesine göre bakıldığında çok gelişmiş durumdadır ve bir çok borsadan bir çok borsaya kripto para transferi yapılmaktadır. O zamanlarda sadece Bitcoin ve birkaç altcoin piyasada mevcutken şu anda 350’nin üzerinde coine rastlayabilmek mümkündür. Piyasanın böylesine hareketlenmesi de yatırımcıları heyecanlandıran bir gelişmedir.

Coinin çok olması yatırımcıya birçok coine yatırım yapabilme ve dolayısıyla para kazanabilme fırsatı yaratmaktadır. Ancak her coini her borsada bulabilmek mümkün olmamaktadır. Bu da yatırımcıların farklı borsalardan işlemler yapmasına sebep olmamaktadır. Örneğin bu işe yeni başlayan bir yatırımcı BTCTürk’ü kullanarak piyasaya giriş yapmış olsun. Bu yerel kripto para borsası her coini listelememekte ya da listelemesi gecikeceği için coinden kazanılacak kar azalabilmektedir.

Burada yatırımcının coine çıktığı gibi yatırım yapma fırsatı kalmamaktadır. Ancak Binance gibi global bir borsa coin çıktığı anda listeleyeceğinden dolayı yatırımcıya coini en dipten alabilme fırsatını da vermiş olmaktadır. Bazı kullanıcılar global bir borsadan aldıkları coini yerli borsa hesaplarına da aktarabilmektedir. Burada devreye kripto para transferi konusu girmektedir. Kripto paranızı başka bir borsaya transfer etmek basit bir iştir. Herhangi bir zorluğu yoktur. Ancak transfer edilecek adres yanlış girildiğinde maalesef bu işin geri dönüşü de yoktur.

Kripto Gönderme
Kripto Gönderme

Kripto Para Transferi Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu konu hakkında bilinmesi gereken ilk nokta transfer edilecek kripto para birimlerinin aynı olmasıdır. Örneğin bir borsadan diğerine BTC transfer edecek olan biri iki ağ için de BTC ağ adresi almak zorundadır. Bu ağ adreslerinden biri farklı bir kripto paraya ait olursa transfer işlemi başarısız olarak gerçekleşmekte yani diğer hesabınıza ulaşmamaktadır. Bu işlemin geri dönüşü ise maalesef mümkün olmamaktadır. Yani kripto yatırımcılarının deyimiyle bu kripto varlıkları yanmaktadır. Bu da belirsiz bir adrese gönderilmesi ve bir daha geri döndürülememesi anlamına gelmektedir. Peki, bir borsadan bir diğerine kripto para nasıl transfer edilir?

  • Burada yapılması gereken ilk işlem paranın transfer edileceği borsaya girilerek ‘kripto para yatır’ seçeneği seçilip bir ağ adresi alınmasıdır. Hangi kripto varlığı gönderilecekse aynı kripto varlığı için adres alınmalıdır.
  • Bu ağ adresi kesinlikle manuel yazılmamalı ilgili borsadan kopyala-yapıştır yapılmalıdır.
  • Sonrasında gönderim yapılacak borsaya girilerek ‘kripto para çek’ sekmesine tıklanmaktadır. Kopyalanmış olan çekim adresi buraya yapıştırılmalı ve ilgili tutar girilmelidir.
  • Sonrasında para gönderimi gerçekleşmiş olacak ve aynı gün içerisinde istenilen kripto para diğer borsadaki hesabınıza geçecektir.

Kripto para borsaları arasında varlıklarınızı transfer etmek işte bu kadar basittir. Ancak basit olduğu kadar da dikkat gerektiren bir iştir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da fee ücreti olarak bilinen gönderim ücretleridir. Bazı kripto paralarda gönderilecek tutarın değerinden çok daha fazla fee ücreti çıkabilmektedir. O yüzden yatırımcının bu ücrete bakmadan gönderim yapmaması oldukça önemlidir. Burada para bazlı düşünen yatırımcı kripto parasını en az fee ücreti alan bir kripto paraya çevirerek o varlık halinde diğer borsaya aktarabilmektedir.

Örneğin bir kripto hesabınızdan diğerine ETH göndermek istiyorsunuz ancak ETH’nin fee ücreti size çok yüksek geldi. Bu ETH’lerinin TRX adlı fee ücreti oldukça düşük olan coine çevirebilir ve o haliyle gönderim yapabilirsiniz. Sonra çekim işlemi gerçekleşip kripto varlığınız mevcut borsaya geldiğinde bu TRX’leri tekrardan ETH’ye çevirerek işlemi tamamlamış olursunuz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çekim yapılacak ağ adresinde çevirilen coinin ağ adresi alınmalıdır. Vermiş olduğumuz örneğe göre paranın hesaba geçeceği borsadan TRX ağ adresi alınması gerekmektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir