BTC Kapanış Saatleri 2023

Bitcoin kapanış vakitleri nasıl, neden önemli? Gece vakitlerinde Bitcoin işlemi yapılabilir mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasasına yeni başlayanlar genellikle Bitcoin açılış ve kapanış saatlerinin önemini anlamakta zorlanırlar. Bu konunun önemini kavramak, Bitcoin yatırımlarınızı daha bilinçli ve etkin bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.

Bu nedenle bu yazımızda, “Bitcoin kapanış saatleri 2023 yılında nasıl?” sorusuna yanıt veriyoruz. Ve ilgili saatleri, hangi amaçlarla kullanabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.

Bitcoin İçin Gerçekten Bir Açılış Kapanış Vakti Var mı?

Geleneksel finans piyasalarında, işlem saatleri genellikle sabah açılış ve akşam kapanış saatleri arasında sınırlıdır.

Ancak Bitcoin ve genel olarak kripto paralar, 24 saat işlem gören, herhangi bir saat kısıtlaması olmayan global bir piyasada işlem görürler.

Yani teorik olarak, Bitcoin’in belirli bir açılış ya da kapanış saati yoktur. Ancak çeşitli zaman aralıkları, analizler ve yatırım stratejileri için kullanılır.

Bu zaman dilimlerinin her birinin bir “açılış” ve “kapanış” fiyatı vardır. Böylece yatırımcılar ve traderlar, belirli özel bir zaman dilimi için Bitcoin’in performansını daha iyi yorumlayabilirler.

BTC Günlük Kapanış Saatleri

Günlük Bitcoin kapanış saati, genellikle Coordinated Universal Time (UTC) dilimine göre 00:00 olarak kabul edilir. Bu, Türkiye saatine göre gece 03:00’e denk gelir.

Yani, her gün UTC saat dilimine göre saat 00:00’da yeni bir 24 saatlik dilim başlar ve önceki dilim kapanır. Günlük kapanış saati, Bitcoin’in günlük açılış ve kapanış fiyatını belirlemek için kullanılır.

Her gece kapanış saatine denk gelen anlık fiyat, genellikle bir gün içindeki genel piyasa eğilimini belirlemek için kullanılır.

Bu eğilim, traderların ve yatırımcıların, gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullandıkları teknik analizlerin bir parçasıdır.

BTC Haftalık Kapanış Saatleri

Haftalık Bitcoin kapanış saati, aynı şekilde UTC saat dilimine göre pazar günü saat 00:00 olarak kabul edilir. Yani Türkiye saatine göre pazar günleri gece 03:00’da haftalık kapanış gerçekleşir.

Bu, o haftanın Bitcoin kapanış fiyatını belirler ve yeni haftanın başlangıcını işaret eder. Haftalık kapanış fiyatı, genellikle piyasanın uzun vadeli eğilimlerini belirlemek için kullanılır.

Yatırımcılar ve traderlar, haftalık kapanış fiyatlarını, daha geniş piyasa eğilimlerini belirlemek ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için kullanır.

Binance Haftalık Kapanış Saatleri

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir ve 7/24 çalışır. Yani günün her anında bu borsa kullanılabilir.

Borsa her ay birkaç saatle sınırlı olmak üzere teknik bakım nedeniyle kapalı kalabilir. Söz konusu bakımlar planlı gerçekleştirilir ve bakkım saatleri, önceden kullanıcılara duyurulur.

Bitcoin 4 Saatlik Kapanış Saatleri

Bitcoin’in 4 saatlik kapanış saatleri, her gün UTC saat dilimine göre 00:00, 04:00, 08:00, 12:00, 16:00 ve 20:00’dır. Yani Türkiye saatine göre gece 3’ten başlayarak her 4 saat arayla bir kapanış gerçekleşir.

Her bir 4 saatlik dilim, Bitcoin’in o dilim içindeki açılış ve kapanış fiyatını belirler. Bu 4 saatlik dilimler, özellikle kısa vadeli traderlar tarafından sıkça kullanılır.

Özet

Genellikle sabah 8 ve akşam 5 arasında çalışan geleneksel borsaların aksine Bitcoin borsaları, her zaman açıktır. Kullanıcılar 7 gün 24 saat boyunca borsada işlem yapabilirler.

Resmi tatiller ya da özel günler, Bitcoin piyasalarını etkilemez. Çünkü kripto para piyasalarının çalışması için gerçek kişilere ihtiyaç duyulmaz.

Öte yandan teknik traderlar, yani grafik izleyerek Bitcoin alım ve satımı yapan kişiler için aylık, haftalık, günlük ve 4 saatlik kapanış vakitleri önemlidir. Tam olarak kapanış vaktine gelen fiyat esas alınarak piyasanın geleceği yorumlanır.

Ancak Bitcoin kapanış vakitlerini sadece teknik analizle uğraşan traderlar dikkate alır. Temel analizle uğraşan traderlar, işlem açarken grafikleri ve kapanış vakitlerini önemsemezler.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir