Chia (XCH) Coin Ağı Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto piyasasında yeni bir oyuncu olan Chia Network, mevcut dijital paraya çevre dostu bir alternatif olma vaadiyle tüm kripto topluluğunun ve dünya medyasının dikkatini çekti. Chia sadece birkaç ay önce ortaya çıktı ve Bitcoin , Ethereum veya Dogecoin’in başarısını tekrarlayıp tekrarlayamayacağı henüz bilinmiyor . Bu yazımızda Chia Network projesine ve yeni teknolojisine yakından bakıyoruz.

Genel Bakış ve Tarihçe

Chia Ağı diğer projelerden farklıdır, çünkü Chia madenciliği doğrudan sabit diskteki boş alan miktarına bağlıdır. Böylece madenciler ne kadar fazla ücretsiz gigabayt sağlarsa, yeni Chia madeni paralarını o kadar hızlı çıkarırlar. 

Chia Network, BitTorrent’in yaratıcısı olan ünlü Amerikalı geliştirici Bram Cohen tarafından kuruldu. Proje, Ağustos 2017’den beri geliştirilmekte olup; isimsiz şirket aynı anda piyasaya sürüldü. 2019 yazında, proje teknolojisinin konseptini ve çevre dostu olduğunu açıklayan bir belge olan “yeşil kağıt” yayınlandı. Bu yılın Mart ayında proje ekibi ana Chia Ağı’nı başlattı ve 3 Mayıs’ta Chia coin ile yapılan işlemler ve işlemler kullanıcıların kullanımına sunuldu.

Ağ geliştiricileri, projelerinin Bitcoin ağındaki madencilikle ilgili sorunların çoğunu çözdüğüne inanıyor. Bu nedenle, ilk kripto para biriminin (BTC) madenciliği, büyük kapasiteler, pahalı ekipman ve sonuç olarak çevreye zarar veren çok miktarda elektrik gerektirir. Chia Ağı madencileri, bilgisayarlarının boş bellek alanını kullanır – grafik işlemcilerinden daha ucuz olan ve önemli ölçüde daha az enerji tüketen sabit sürücüler (HDD) ve katı hal sürücüleri (SSD). 

Chia Network’ün kurucuları çevre dostu bir kripto para birimi yaratmak istediler ve Bitcoin’e “yeşil” bir alternatif arıyorlardı. Ana fikirleri, sabit disklerdeki kullanılmayan alanı doldurmak ve “hasat büyümeye başlayana” kadar beklemekti. Burada mahsul, Chia’nın yeni bloklarını temsil ediyor. Chia jetonlarının madenciliğine ‘tarım’ denir ve madeni paraları ‘büyüten’ kullanıcılar ‘çiftçi’dir. Tarımla ilgili bu benzetmeler bilinçli olarak yapılmıştır. Ayrıca, “Chia” simgesinin adı, sağlıklı bir yaşam tarzının taraftarları tarafından tüketilen popüler bir tohumdur.

Bram Cohen, projeyi geliştirmek için mükemmel bir ekip seçti. eMusic.com ve Vindicia Gene Hoffman şirketlerinin eski başkanı başkan oldu ve CFO, çevrimiçi perakendeci Overstock Mitch Edwards’ın eski başkanı. Chia Network açık kaynaklı blok zinciri ayrıca aktif bir geliştirici topluluğuna sahiptir. 

Yeni Teknoloji: Chia Ağı Nasıl Çalışır?

Chia Network, yeni bir akıllı işlem programlama diline ve Chialisp adlı bir zincir içi geliştirme ortamına sahiptir. Geliştiriciler, akıllı sözleşmelerin yeteneklerini genişletmek için daha modern şifreleme araçları sunmanın yanı sıra, onu “güçlü, güvenli ve denetlenmesi kolay” olarak konumlandırıyor.

Proof-of-Work fikir birliği modelinde madenciler, işlemleri doğrularken ve sürekli büyüyen blok zinciri ağına (Bitcoin ağı) blok eklerken ne kadar elektrik tükettiklerine bağlı olarak ödüller alırlar. Mekân ve Zaman Kanıtı (PoSaT) konsensüs mekanizması üzerinde çalışmak, madencilerin çiftçilik ödülünün ne kadar boş disk alanı sağladıklarına bağlı olduğu anlamına gelir. Yani, Chia, hesaplamaları gerçekleştirmek için güçlü donanıma ihtiyaç duymak yerine, madeni para oluşturmak için sabit sürücünüzdeki veya SSD’nizdeki depolama alanını kullanır.

Ağ katılımcıları arasında herhangi bir Chia para transferi, Bitcoin’de olduğu gibi bir kriptografik fonksiyondur, ancak sonucu hesaplanmamalı, hazır tablolarda bulunmalıdır. Ağ katılımcılarından biri kendi tablosunda istenen sonucu bulursa, işlem “kanıtlanmış” olarak kabul edilir. Daha sonra transferler blok zincirine eklenir ve onları bulan katılımcılar ödül olarak belirli bir miktarda Chia alırlar. Bu işleme Bitcoin madenciliğine benzetilerek “tarım” denir. 

Ancak, güçlü bilgi işlem kaynakları yerine, hazır değerler tablolarını depolamak için sabit disklerde veya SSD’lerde boş alan gerektirir. Bir ağ katılımcısı bu tablolardan ne kadar fazlasına sahipse, ödül alma şansı o kadar yüksek olur.

Uzay Kanıtı

İlk olarak, sürücüler bu tür tablolarla doldurulmalıdır. Proof-of-Space, kullanıcının bir sabit sürücüdeki veya SSD’deki boş alanı Chia blok zinciri yazılımını yükleyerek doldurduğu bir algoritmadır. Program, diskte kriptografik olarak şifrelenmiş numaraları saklar. Bu tam alana “plot” adı verilir – 109 GB’lık bir SSD bölümü ve tohumlama işlemine “plotting” denir. Her arsanın bir hash’i vardır ve Chia blok zinciri büyüdükçe, her çiftçi algoritmayı çözmeye en yakın hash’e sahip olup olmadığını görmek için arsa tarayabilir. Bir çiftçi için, bir blok kazanma olasılığı, tüm ağ hacminden kendisine ait olan toplam alanın bir kısmıdır.

Zaman Kanıtı

Sabit diskleri verilerle doldurmak önemli bir bilgi işlem gücü gerektirmediğinden teorik olarak bu blok zinciri, bir saldırgan en iyisini bulmak için çeşitli blok seçeneklerini yinelediğinde taşlama saldırılarına karşı savunmasızdır.

Ağ, taşlama saldırılarına karşı korunmak için blokların görünümü arasında belirli bir süreye ihtiyaç duyar (Proof-of-Time). Bu, kullanıcının blok zincirini kırmak için şablonları sonsuza kadar yeniden yazamayacağı anlamına gelir. Bu parametrenin uygulanması, doğrulanabilir gecikme işlevi (VDF) sayesinde gerçekleşir.

çizim

PoSaT’ta madencilik iki aşamada gerçekleştirilir: 

  • Çizim – bu aşamada, madenci sabit diskinde matematiksel problemleri çözmenin tüm varyantlarının (kriptografik karmalar) oluşturulduğu bir yer ayırır. Madencilerin işlemleri onaylayabilmesi ve diğer kullanıcıların aynı coinleri iki kez harcamasını önleyebilmesi için gereklidir. Madencilerin bu sorunları kendilerinin çözmeleri gerekmiyor – çözümleri zaten sabit disklerden birinde. Ne kadar fazla bellek kullanılırsa, içinde o kadar çok çözüm saklanır ve doğru cevabın madencinin cihazında olma olasılığı o kadar artar. 
  • Hasat – bu sürecin bir parçası olarak, bir sonraki bloğu üretecek madenci belirlenir. Aynı zamanda, çıkarılan blok için ödül, cihazlarında kriptografik soruna bir çözüm bulunacak olan madenciler tarafından alınacak.

Sürdürülebilirlik

Chia, ağının korumasını bilgi işlem gücü yerine disk depolama kapasitesine odaklayarak, şüphesiz daha az enerji tüketiyor. Ancak, bazı eleştirmenlerin işaret ettiği gibi, bu, çevresel etkinin tamamen yok olduğu anlamına gelmez. Chia, madencilik için yalnızca sabit diskler gerektirdiğinden, bu disklerin üretimi sırasında bu kripto para biriminin çevresel bir etkisi vardır. Bir ağ düğümünde Uzay ve Zaman Kanıtı gerçekleştirmek, aynı zamanda, İş Kanıtı için gerekenden önemli ölçüde daha az olmasına rağmen, yine de sıfır seviyesini aşan belirli bir miktarda elektrik gerektirir.

Chia Coin Ne İçin Kullanılır?

Chia (XCH), Chia Ağının yerel bir simgesidir. Madencilerin işlemleri ve ödülleri için kullanılır. Geliştiriciler, ana ağı başlatırken yedekte 21 milyon jeton bıraktı – Bitcoin’e bir gönderme. Proje ekibi bu stratejik rezervi ağın gelişimi için kullanmayı planlıyor.

Chia olarak adlandırılan “Yeşil Bitcoin”, kullanımı nakitten daha kolay bir dijital para birimi olmayı hedefliyor ve kuruculara göre dünya çapında finans ve ödeme sistemlerini iyileştirebilecek. 

Chia Ağı için Nisan 2021, Hotbit borsasında XCH’nin piyasaya sürülmesiyle kutlandı. Listelemenin ilk gününde fiyat 5000 dolara fırladı. Ancak günün sonunda oran 1600 dolara düştü. İşlemlerin aktivasyonu 3 Mayıs 2021’de gerçekleşti. Bundan sonra Chia’nın piyasa değerinden alımı, satımı ve ticareti yapılabilir hale geldi. Herhangi bir kripto varlığı gibi, Chia madeni parası da oldukça değişkendir. Yazma sırasında, madeni para 172.18 $ tutarındadır.

Bazı kullanıcılar zaten Chia parasını “ikinci Bitcoin” olarak adlandırdı – bu kripto para birimi aynı zamanda takas, mal ve hizmet satın alma ve biriktirme işlevlerini de yerine getirebilir. Ancak geliştiriciler, bu süreçleri olabildiğince kolay hale getirmeye ve operasyonları daha hızlı ve daha ucuz hale getirmeye odaklandı. Şu anda, kripto topluluğunun üyeleri Chia’da kazanç potansiyeli görüyor ve mümkün olduğunca çok para almak için acele ediyor. Her durumda, proje dikkati hak ediyor ve yatırımcılar gelişme beklentilerini izliyor.

SSS

Chia Coin’in Sahibi Kim?

Chia parası, BitTorrent’in kurucusu Bram Cohen tarafından oluşturulan isimsiz ağın bir simgesidir.

Chia Crypto Çin’den mi?

Chia Network ve yerel kripto para birimi, Ağustos 2017’de Amerikalı bilgisayar programcısı Bram Cohen tarafından Delaware Eyaletine dahil edildi.

Chia Plot Ne Kadar Sürer?

Chia’nın çizilmesi birkaç gün veya hafta sürer (“tohumlama” için ayrılan sabit sürücüdeki alan miktarına bağlı olarak).

Chia Madenciliği Ne Kadar Karlı?

Chia yeni bir dijital varlık ve oranın aşırı yüksek oynaklığı nedeniyle madencilik beklentileri henüz net değil. Ayrıca, madencilik ekipmanının maliyeti bir madeni paranın maliyetinden birkaç kat daha yüksek olabilir. Bu nedenle madenciliğe başlamadan önce maliyetleri potansiyel faydalarla karşılaştırın. Aslında, Chia paralarını satın almanın daha ucuz olacağı yönünde güçlü bir olasılık var.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir