CHZ Coin’in Geleceği: 2030’da 5 Dolar Mümkün mü?

Bu analizimizde, Türkiye'de birçok futbol taraftarının doğrudan ya da dolaylı olarak yatırım yaptığı CHZ Coin'in geleceğini anlamaya çalışıyoruz.

Chiliz Coin'in geleceği nasıl?
Chiliz Coin'in geleceği nasıl?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fiyatı 10 gün içinde 1 cent’ten yaklaşık 80 cent’e kadar yükselen bir kripto para düşünün. İşte CHZ Coin, geçmişte böylesine yüksek bir fiyat hareketi yaparak yatırımcıların gündemine gelmeyi başarmıştır. Ancak sonraki dönemde gerçekleşen büyük düşüş CHZ Coin’i de etkilemiştir ve fiyat 10 cent’e kadar çekilmiştir. Peki CHZ Coin’in geleceği nasıl? Hangi gelişmeler aynı fiyat sıçramasını tekrar yaşamamızı sağlar?

Socios.com platformunun kripto parası olan CHZ Coin, bilindiği üzere spor dünyasını hedefler. İzleyiciler ve spor kulüpleri arasında yeni bir gelir modelinin yaratılmasını sağlayan Chiliz, bünyesinde çıkarttığı taraftar token’lar ile yüz milyarlarca dolarlık bir pazara hitap eder.

FC Barcelona, Juventus, Paris Saint-Germain gibi dünyaca ünlü kulüplerin taraftar token’ları Chiliz tarafından piyasaya sürülmüştür.

Chiliz’in Geleceği Neye Bağlı?

Chiliz platformunun geleceği en temel anlamda futbol endüstrisinin geleceğine ve taraftar token’ların futbol taraftarları tarafından sahiplenilip sahiplenilmeyeceğine bağlıdır.

Aslında her iki açıdan da Chiliz platformunun geleceği oldukça açıktır. Çünkü hem futbol endüstrisi olağan gücünü kaybetmez hem de dünyada ve Türkiye’de taraftar token’ların futbol taraftarları tarafından sahiplenildiği görülür.

CHZ Coin’in fiyatı için en büyük risk ise şudur:

Futbol kulüplerinin çıkarttığı taraftar token’lar, yatırımcılar tarafından bir hisse senedi gibi algılanır. Ancak spor kulüplerinin çoğu aynı zamanda bir şirkettir ve zaten borsada listelenir.

Bu nedenle düzenleyici kuruluşlar taraftar token’larını, mevcut düzenlemelerden kaçan menkul kıymetler olarak değerlendirebilir ve cezalandırmak isteyebilir.

Ancak bugüne kadar taraftar token’larının en yayın şekilde kullanıldığı Avrupa’da düzenleyici kurumlar böyle bir adım atmamıştır ve böyle bir ihtimal gündeme gelmemiştir.

Krizler Sonrası Futbol Eski Haline Döner mi?

CHZ Coin’in geleceği doğrudan futbol endüstrisinin geleceğine bağlı olduğuna göre bu kripto paraya yatırım yapmadan önce futbol ve genel olarak spor endüstrilerine yakından bakmak gerekir.

2020 pandemisi öncesi transfer ücretlerinin rekor seviyelere ulaştığı futbolda, pandemiyle başlayan ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle devam eden ekonomik çalkantı, çok olumsuz bir etki yaratmıştır.

Devasa bir kitleye ve pazara sahip olan futbolun hiçbir dönemde popülerliğini yitirmesi beklenmez. Fakat futbolun merkezi Avrupa olduğu için ve Avrupa çeşitli sorunlarla uğraşmak zorunda olduğu için futbol ekonomisinin ve CHZ Coin’in bu sorunlardan olumsuz etkilenebileceği gözden kaçırılmamalıdır.

CHZ Coin İçin Psikolojik Direnç: 1 Dolar

2021’in ilk aylarında hızla tırmanan fiyatı, birçok yatırımcıyı fiyatın 1 doları hızla aşacağına inandırmıştır. Nitekim fiyat 1 doları aşamamış ve 80 cent’ten dönmüştür.

Bu fiyat hareketi 1 doların artık CHZ Coin için çok önemli bir psikolojik sınıra dönüştüğünü gösterir. Eğer 1 dolar aşılırsa fiyat hızla birkaç dolar seviyesine çıkabilir.

Ancak önemli bir direnç noktası haline gelen 1 doların aşılması çok da kolay olmayabilir. CHZ Coin’in fiyatı bu nedenle uzun bir süre boyunca 10 cent ile 1 dolar arasında şekillenebilir.

CHZ Coin Uzun Vadede Hedef Fiyat

Her türlü krize rağmen global futbol endüstrisi uzun vadede büyür. 2030 yılına kadar endüstrinin ortalama her yıl %5 oranında büyümesi beklenir.

Chiliz’in aynı büyüme oranıyla yıllık %5 büyümesini beklemek yanıltıcı olur. Çünkü kripto piyasası stabil bir piyasa değildir. Ancak yine de futbol endüstrisindeki bu büyüme beklentisi, CHZ Coin için oldukça iyi bir haberdir.

Yani uzun vadede futbol endüstrisinin büyümesinin CHZ Coin’de fiyat artışına neden olması işten bile değildir.

Bütün bu açılardan düşünüldüğünde ve CHZ Coin’in 6 milyarlık dolaşımdaki token sayısı ile projenin güçlü iş birlikleri göz önünde bulundurulduğunda fiyatın uzun vadede 1 doları aşması ve birkaç dolara ulaşması ihtimal dahilindedir.

CHZ Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    CHZ arzı sınırlı mı?

CHZ arzı 8 milyar 888 milyon 888 bin 888 ile sınırlıdır. Şu anda piyasa 6 milyarın üzerinde CHZ Coin bulunur.

2.    CHZ Coin yukarı gider mi?

CHZ Coin fiyatının uzun vadede yukarı gitmemesi için belirgin bir sebep yoktur. Yani uzun vadede CHZ fiyatının yukarı yönde hareketlenmesi beklenir.

3.    CHZ neye göre yükselir?

CHZ Coin’in fiyatı, Chiliz projesinin iş birliği yaptıkları takımların tanınırlığına göre ve kripto para piyasasının genel durumuna göre yükselir.

Eğer proje, örneğin Barcelona gibi dünyaca ünlü bir takımın taraftar token’ını çıkartacağını duyurursa ve kripto para piyasası genel anlamda yükseliş dönemindeyse CHZ Coin’in fiyatı aynı gün içinde birkaç katına çıkabilir.

4.    CHZ Coin fiyatı 2025 yılında ne olur?

2025 yılında CHZ Coin fiyatının 1 dolar sınırını aşması beklenir. Ancak piyasanın genel eğilimi düşüş yönünde olursa CHZ bu beklentiyi karşılayamayabilir ve CHZ Coin’in fiyatı 20 cent ile 1 dolar arasında kalabilir.

5.    CHZ Coin fiyatı 2030 yılında ne olur?

Chiliz 2030 yılına kadar iş birliklerini arttırır ve daha fazla taraftar arasında benimsenmeyi başarabilirse CHZ Coin’in fiyatının 5 dolara kadar yükselmesi mümkün olabilir.

Fakat bu ihtimalin gerçekleşmeme ve CHZ Coin’in popülerliğini kaybetme riskinin de söz konusu olduğu gözden kaçırılmamalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir