EOS Coin Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OS, kendi blok zincirinde çalışan bir kripto para birimidir. Blok zinciri açık kaynaktır ve ek akıllı sözleşmelere ve merkezi olmayan uygulamalara (dapps) güç sağlar. Özellikle, EOS göndermek ve almak için herhangi bir işlem ücreti yoktur.

EOS, Block.one şirketi tarafından geliştirilen EOSIO olarak bilinen kendi açık kaynaklı blok zincirini kullanarak çalışır. Temmuz 2021 itibariyle 3,7 milyar dolar olan piyasa değerine göre ilk 30 kripto para birimi arasında yer alıyor. Dolaşımda 955 milyondan fazla EOS parası var.

EOS Nedir?

EOS, kendi blok zincirinde çalışan bir kripto para birimidir . EOSIO, Block.one şirketi tarafından yönetilen ve halen geliştirilmekte olan açık kaynaklı blok zinciridir. EOS, blok zincirinin kendi para birimine ek olarak diğer akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları etkinleştirmesi bakımından daha büyük para birimi ve blok zinciri Ethereum’a benzer. Ancak Ethereum’dan farklı olarak, EOS işlemleri herhangi bir ücret gerektirmez.

Bitcoin ağ ücretleri ve Ethereum gazı pahalı olabilir ve ağ tıkanıklığı dönemlerinde işlem süreleri yavaşlayabilir. EOS, yerleşik ücretler olmadan daha hızlı işlem süresi sağlamayı amaçlar.

EOS, EOS.IO Teknik Beyaz Kitap v2’ye dayalı olarak Haziran 2018’de resmi olarak piyasaya sürüldü.  EOSIO yazılımı ve blok zinciri, Everipedia (IQ) gibi diğer kripto para birimlerine güç sağlar, ancak bu blok zincirindeki en dikkate değer madeni para EOS’un kendisidir.

EOS’un Özel Özellikleri

EOS’un ana benzersiz özelliği, herhangi bir işlem ücreti talep etmemesidir. Bunun yerine madencileri yeni oluşturulan EOS jetonlarıyla ödüllendiriyor. Bu, EOS ekosisteminde yerleşik bir enflasyon olduğu anlamına gelir. EOS tokenlerini stake edenler para birimine istikrar sağlarken, diğerleri madencilik ve işlem yapıyor.

EOS mühendisi Bart Wyatt, Mayıs 2018’de bir YouTube videosunda “Tamamen hisse bazlı bir sistemiz” dedi . kontrol altına alma. Sadece o sırada kullandığınız kaynakların maliyetini karşılarlar. Kaynakları kullanmayı bıraktığınızda, bu jetonları, hesabınıza kalıcı olarak ücretlendirilen bir ücret olarak geri alırsınız. Bir bakıma bu, paylaşılan kaynaklara erişmek için asla EOSIO jetonları ödemek zorunda kalmayacağınız bir pazar yaratıyor.”

Bunun nasıl çalıştığından dolayı, yeni oluşturulan jetonlar mevcut pazarı seyrelttiği için EOS jeton sahipleri ücretleri paylaşır. Ücretsiz bir ağ çalıştırmak, EOS’u çok sayıda kullanıcı için çekici hale getirebilir.

  EOS
BaşlangıçHaziran 2018
Halihazırda Çıkarılmış/Toplam EOS Jeton Arzı (28 Temmuz 2021 itibariyle)955.6 milyon jeton
Minimum YatırımHiçbiri
Özel özellikİşlem ücreti yok; kendi blok zincirinde çalışır

EOS Madenciliği Nasıl Yapılır?

EOS, bir madenci çalıştırmak için ücret kazanabileceğiniz Bitcoin veya Ethereum gibi bir iş kanıtı (PoW) madencilik sistemi kullanmaz . Bunun yerine EOS, “yetkilendirilmiş hisse kanıtı (PoS) ” adı verilen bir sisteme güvenir . Bu, ağ tarafından kendi adına blok zinciri işlemlerini yürütmek için oylanan blok üreticilerine dayanır.

Bu, bazı blok zinciri operasyonlarını rakiplerinden daha fazla merkezileştirirken, diğerlerine göre daha iyi ölçek ve daha yüksek işlem hacimleri sağlar. Ayrıca, daha az bilgisayar çalıştığı ve ağın çalışmasını sağlamak için enerji tükettiği için daha çevre dostudur.

Bununla birlikte, kar amacı gütmeyen Block.one’un işi kimin yaptığı ve yeni EOS jetonlarının ödemesini alacağı üzerinde büyük bir etkisi olduğu için bir çıkar çatışması olabilir. Block.one, EOS tokenlerinin büyük sahibidir ve bu nedenle gelecekteki blok üreticilerinden en fazla oyu alır. Hatta kendisi için oy verebilir ve işlem ücretleri için pastadan büyük bir pay alır. 

EOS Nasıl Satın Alınır ve Yatırım Yapılır

EOS satın almak veya yatırım yapmak istiyorsanız, en kolay yol büyük bir kripto para birimi değişimidir. EOS geniş çapta desteklenir, bu nedenle Coinbase gibi borsaları kullanarak veya kripto portföyünüzü nerede tutuyorsanız orada satın almak kolaydır .

Cüzdanlar

EOS satın alırsanız, diğer kripto para birimleri gibi, bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak . Popülerliği nedeniyle, EOS’un genellikle çok çeşitli yazılım ve donanım cüzdanları tarafından iyi bir şekilde desteklendiğini göreceksiniz.

Kripto para biriminizi güvende tutmak için güçlü şifreler ve iyi dijital güvenlik alışkanlıkları kullanın.

İşlem Süreleri

Kripto para borsası Kraken’e göre EOS işlem süreleri neredeyse anında.  Bu, tamamlanması dakikalar veya saatler sürebilen rakip jetonlara ve jetonlara göre önemli bir avantajdır. EOS tarafından yetkilendirilmiş PoS sistemi herhangi bir onay gerektirmez. İşlem ağa ulaştığı anda, blok zincirinde canlı olur. Bu göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşir.

Önemli Olaylar

EOS, kripto para birimleri açısından oldukça güvenilir bir kripto para birimidir. Ancak, kalıcı kaydında birkaç leke var.

EOS’un arkasındaki şirket Block.one, Cayman Adaları’nda kayıtlı ve EOS tokenleri Haziran 2017’de halka açılmaya başladığında 4 milyar dolardan fazla toplandı.ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Block.one’a 24 milyon dolar ödeme emri verdi. EOS ilk madeni para teklifi (ICO) aracılığıyla kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmak için para cezası. 

Ancak bugün EOS, görünüşe göre geçmişte kalmış gibi görünen bu davayla sorunsuz bir şekilde çalışıyor ve çalışıyor.

Ayrıca Block.one’un PayPal kurucu ortağı Peter Thiel ile olan bağlantısı da dikkate değer. Mayıs 2021’de Block.one, Bullish adlı yeni bir blockchain tabanlı kripto para birimi değişimine odaklanan yeni bir yan kuruluşu olan Bullish Global’i duyurdu. Thiel, diğer birkaç kişiyle birlikte yeni yan kuruluşa yatırım yaptı.  Duyurudan sonra, EOS’un fiyatı 11 Mayıs 2021’de günün geç saatlerinde 14.37 dolara çıkarak yükseldi. Sadece iki ay sonra, fiyat Temmuz sonunda tekrar 4 doların biraz altına düştü.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir