Gelecek Vadeden Coinler 2023

Bu yazımızda, kripto para topluluğunda en çok dillendirilen sorulardan bir tanesi olan "Gelecek vadeden coinler 2023 yılında hangileri?" sorusunun yanıtlarına değiniyoruz.

Gelecek vadeden coinler 2023 yılında hangileri?
Gelecek vadeden coinler 2023 yılında hangileri?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecek vadeden kripto paraları konuşmak son derece risklidir. Çünkü birçok insan yüzlerce kat artacak altcoinlerin peşindedir ve kötü haber şu ki yalnızca şanslı bir azınlık doğru kripto paralara doğru zamanda yatırım yapmayı başarır. Yine de bu yazımızda, “Gelecek vadeden coinler 2023 yılında hangileri?” sorusunun yanıtını ve potansiyeli yüksek coinleri nasıl tespit edebileceğinize yönelik ipuçlarını bulabilirsiniz.

Bazı sorular, riskli olmasına karşın mutlaka yanıtlanmalıdır ve büyük bir titizlikle ele alınmalıdır. Aksi halde finansal okuryazarlığı düşük milyonlarca insan bir hayal uğruna bütün birikimlerini kaybedebilir.

Bir Kripto Paranın Gelecek Vadettiği Nasıl Anlaşılır?

Bitcoin’in ortaya çıktığı 2009 yılından bu yana on binlerce kripto para projesi piyasaya sürülmüştür ve birçoğu zamanla yok olmuştur.

Hiçbir katma değer yaratmayan kripto paralara gereğinden fazla anlam yükleyen yatırımcıların para kaybetmesi kaçınılmazdır.

Sadece en başarılı olanların geçmişleri incelendiğinde bir kripto paranın gelecek vadedip vadetmediğinin anlaşılması için iki yönden ele alınması gerektiği ortaya çıkar:

  • Teknoloji
  • Topluluk

Blok zinciri teknolojisi henüz geliştirilmeye devam ettiği için bu teknolojiyle ilişkili devrim niteliğinde geliştirmeler yapan protokollerin ve bu protokollere ait kripto paraların başarısız olması mümkün değildir.

İkinci kriter ise topluluktur. Çok büyük ve güçlü topluluklar tarafından sahiplenilen coinler, herhangi bir teknolojiye sahip olmasalar bile kripto para ekosisteminin kaderini belirleyen coinlerle yarışabilirler.

Gelecek Vadeden Coinler 2023 Yılında Hangileri?

2023 yılı kripto para piyasası açısından kötü geçse bile uzun vadede gelecek vadeden coinlere yatırım yapan kişilerin zarar etmesi düşük bir ihtimaldir.

Bu bakımdan özenle hazırladığımız “Gelecek Vadeden Coinler 2023” listemizde yer alan kripto paraların hemen yükselmesini beklemek doğru değildir.

Bitcoin’in ve altcoinlerin geçmiş fiyat hareketleri incelendiğinde kripto para borsasında ideal yatırım süresinin 3 yıl ile 5 yıl arasında olduğu görülür.

Aşağıda sıraladığımız bütün kripto paraların geleceği bu çerçeveden değerlendirilmelidir.

1.    Samoyed Coin (SAMO) – En Çok Gelecek Vadeden Topluluk Kripto Parası

Pek çok kişinin hoşuna gitmese de topluluk kripto paraları en özgün ve gelişmiş teknolojilere sahip kripto paralarından genellikle daha iyi fiyatlanır.

Bunun ilk nedeni, arkalarında yüz binlerce kişiyi aşan topluluklar barındırmalarıdır.

Bilindiği üzere Dogecoin ve Shiba Inu gibi şaka kripto paraları topluluklarının desteğiyle binlerce kat artmıştır.

İşte size, henüz benzer şekilde artmamış olan ancak tıpkı rakipleri Dogecoin ve Shiba Inu gibi yüzlerce kat artma potansiyeli olan bir şaka kripto parası: Samoyed Coin!

2021’in Nisan ayında başlatılan Samoyed Coin, Solana ekosisteminin en önde gelen şaka kripto parasıdır ve her geçen gün ekosistemdeki yatırımcılar tarafından daha fazla kabul görür.

Ayrıca 3.66 milyarlık arzıyla 400 trilyonluk arzı olan Shiba’ya ve 132 milyarlık arzıyla Dogecoin’e göre 1 dolar olma ihtimali en yüksek şaka kripto parası olması Samoyed Coin’in popülerliğini arttıran bir unsurdur.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
2023’de Alınabilecek En İyi 5 Meme Coin

2.    Solana (SOL) – En Çok Gelecek Vadeden Ekosistem Kripto Parası

Bazı kripto paraların birkaç yıl içinde yüzlerce kat yükselme ihtimali yoktur. Ancak fiyat oynaklığının yüksek olduğu kripto ekosisteminde en güvenli yatırım olabilirler ve birkaç yıl içinde birkaç kat artabilirler. Solana, tam da böyle bir yatırımdır.

Kripto para ekosisteminde sahip olduğu teknolojiyle adeta bir çağın kapanıp diğer bir çağın açılmasını sağlayan Solana, çok kısa sürede çok büyük bir ekosistemin yaratılmasını sağlamıştır.

Bitcoin’den sonra en tanınmış ve marka değeri en yüksek kripto para olan Ethereum’un en büyük rakibi olarak görülen ve teknolojik açıdan Ethereum’dan kat kat üstün olduğu kabul edilen Solana, kripto dünyasını kaçırmak istemeyen ancak çok da fazla risk almak istemeyen yatırımcılar için oldukça ideal bir tercihtir.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
Solana Coin Geleceği: Hedef 5 Bin Dolar mı?

3.    Avalanche (AVAX) – En Çok Gelecek Vadeden Akıllı Kontrat Kripto Parası

Ethereum ve Solana kadar popüler olmasa da akıllı kontrat kripto paraları arasında kendine özgü teknolojisiyle ve özellikleriyle dikkat çeken kripto paralardan bir tanesi de Avalanche’tır.

Günden güne stabil şekilde büyüyen bir ekosisteme sahip olan Avalanche, yatırım sepetinde akıllı kontrat kripto paralarına yer vermek isteyen yatırımcıların, Solana ile birlikte yatırım planlarına mutlaka dahil edilebilecek bir kripto paradır.

Ancak tıpkı Solana gibi Avalanche fiyatının da birkaç yıl içinde birkaç yüz kat artması beklenmemelidir.

Çünkü bahsi geçen bu iki kripto paranın hacmi çok yüksektir ve kripto para piyasalarında hacmi yüksek kripto paralarda fiyat artışı daha yavaş gerçekleşir.

Öte yandan, hacmi yüksek kripto paraların en güvenilir seçenekler olduğunu da hatırlatmak gerekir.

 

thumbnail
İlginizi Çekebilir
Avax Coin’in Geleceği: Tutmalı mı Satmalı mı?

4.    Ethereum – Risk Sevmeyenler İçin En İdeal Kripto Para

Ethereum, kripto para dünyasıyla ilişkili olsun ya da olmasın hemen hemen herkesin tanıdığı bir kripto paradır. Bitcoin’den sonra en tanınmış kripto para olma unvanını hala elinde barındırır.

Eğer kripto dünyasındaki terimleri ve teknolojileri anlamakta zorlanıyorsanız ve öğrenmek için pek de zamanınız yoksa uzun vadeli en iyi yatırım seçeneklerinden bir tanesi olarak değerlendirilen Ethereum, sizin için en ideal kripto para olabilir.

Özellikle riskleri minimize etmek isteyenler için Ethereum’un, doğru zaman diliminde alındığı takdirde en az risk barındıran kripto para olduğunu söylemek gerekir.

5.    FTX Token (FTT) – En Çok Gelecek Vadeden Borsa Kripto Parası

Kripto para borsalarına ait kripto paralara yatırım yapmak isteyenler için FTX Token, 2023 yılında en çok gelecek vadeden coinler arasındadır.

Kimileri FTX Token’in yeterince büyüdüğünü iddia etse de FTX Borsası olanca hızıyla bütün dünyada büyümeyi sürdürür.

Sam Bankman Fried tarafından 2019 yılında kurulan ve yenilikçi finansal ürünleri sayesinde Sam Bankman Fried’ı kısa sürede dünyanın en geç multi milyarderleri arasına sokan borsa birçok gelecek vadeden yatırıma sahiptir.

Dolayısıyla FTX borsasının yatırım yaptığı kripto paralar ve hisseler gelecekte başarılı oldukça FTX Token fiyatıın da hızla artması beklenir.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
Gate.io Borsasında Gelecek Vadeden Altcoinler

6.    Coin98 (C98) – En Çok Gelecek Vadeden DeFi Kripto Parası

Aslında bir cüzdan kriptosu olarak tanınan ancak merkeziyetsiz finans alanında kısa sürede büyük bir ekosisteme dönüşen Coin98, DeFi yani merkeziyetsiz finansın geleceğine inanan yatırımcıların gözünden kaçmaması gereken bir kripto paradır.

Borç verme protokolü, zincirler arası transfer, borsa gibi çok farklı merkeziyetsiz uygulamalara sahip olan Coin98’in gelecekte merkeziyetsiz finansın göbeğinde yer alacağına inanılır.

thumbnail
İlginizi Çekebilir
C98 Coin Nedir?

7.    Decentraland (MANA) – En Çok Gelecek Vadeden Metaverse, NFT ve Oyun Kripto Parası

Metaverse’in, NFT’nin ve blok zinciri tabanlı oyunların geleceğine inanıyorsanız Decentraland yani MANA’nın yatırım sepetinizde yer alması gereken kripto paralardan bir tanesi olduğu düşünülür. Çünkü Decentraland bütün dünyada ses getirmeyi başarmış bir sanal evrendir.

Her an yeni bir sanal evrenin piyasaya sürüldüğü günümüzde, bir sanal evrenin başarısını ne kadar insan tarafından kabul gördüğü belirler.

Bu açıdan Decentraland’in en çok kabul gören sanal evrenlerden bir tanesi olduğu düşünülürse MANA kriptosunun niçin gelecek vadettiği daha iyi anlaşılabilir.

Önümüzde yıllarda sanal evrenlerin milyarlarca insan tarafından kullanılması ve benimsenmesi beklenir. Bu doğrultuda Decentraland’in de her geçen yıl daha fazla kişi tarafından kullanılması ve MANA fiyatının yıldan yıla artması mümkün görülür.

8.    Mango Markets (MNGO) – En Çok Gelecek Vadeden DEX Kripto Parası

Merkeziyetsiz borsaların gelecekte merkezi finans kuruluşlarını yok edeceğine dair bir öngörüye sahip olan yatırımcılar için DEX’lere yani merkeziyetsiz borsalara yatırım yapmak önemli görülür.

Merkezi olmayan borsalar arasında stabilitesiyle, gelişmiş ve hızlı arayüzüyle, sıfıra yakın komisyon ücretiyle ve kaldıraç sunmasıyla dikkat çeken Mango Markets, birçok kripto para yatırımcısına göre en çok gelecek vadeden merkeziyetsiz borsa kripto parasıdır.

9.    Solend (SLND) – En Çok Gelecek Vadeden Merkeziyetsiz Borç Alma Verme Protokolü

İnsanların hiçbir merkezi kuruluş olmadan, sadece bir yazılım üzerinden borç alıp borç verdiğini düşünün. İşte bu, Solend gibi merkeziyetsiz borç alma verme protokolleri sayesinde mümkündür.

Çok gelişmiş bir arayüze sahip olan Solend üzerinde onlarca farklı havuz ve varlık bulunur. Bu havuz ve varlıklara likidite sağlayan kişiler sahip oldukları kripto varlığın cinsinden yüksek oranlarla faiz ödemesi alabilir.

Şu ana kadar yarım milyar dolara yakın varlığın toplandığı Solend’in gelecekte en çok kullanılan borç alma verme protokollerinden bir tanesi olması beklenir.

Yine bu beklenti doğrultusunda Solend platformunun kripto parası SLND’nin fiyatının artış göstermesi işten bile değildir.

10.   Chia (XCH) En Çevre Dostu Kripto Para

Kripto paralar ve hatta öncü kripto para Bitcoin, yüksek enerji israfına neden olduğu gerekçesiyle dönem dönem eleştirilere maruz kalır.

Bitcoin’e çevre dostu bir alternatif olarak piyasaya sürülen Chia, BitTorrent’in mucidi Bram Cohen tarafından piyasaya sürülmüş henüz yeni bir kripto paradır.

Gelecek yıllarda insanların çevreye karşı hassasiyeti arttıkça Mayıs 2021’de ortaya çıkan Chia’nın daha fazla tanınacağına ve benimseneceğine dair büyük bir beklenti vardır.

Söz konusu bu beklenti gerçekleşirse XCH Coin fiyatının gelecekte birçok yatırımcıyı şaşırtacak şekilde hızla yükselme potansiyeli bulunur.

Gelecek vadeden coinler 2023 konusunda kaleme aldığımız bu makalemize son verirken yazımızda geçen kripto paraların kesinlikle yatırım tavsiyesi olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz. Koinograf, bir yatırım danışmanı değildir ve yalnızca bir kripto para haber sitesidir, sadece okurlarının isteği doğrultusunda rehberler düzenler.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

 1. 8 ay önce

  […] Coin, 2023 yılında gelecek vadeden kripto paralar arasında yer almaz. Bu nedenle 2023 yılında Alice Coin yatırımı yapmak doğru bir tercih […]

  Cevapla
 2. 11 ay önce

  […] en çok tanınan isimlerden bir tanesi olduğu için TRX Coin birçok yatırımcının gözünde gelecek vadeden coinler […]

  Cevapla