Güvenilir Kripto Para Borsaları

Kripto paralarla alakalı olumlu ve olumsuz sayısız haberden sonra, paranız ve kimlik bilgileriniz için güvenilir kripto para borsalarını sizler için sıraladık.

Güvenilir Kripto Para Borsaları
Güvenilir Kripto Para Borsaları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güvenilir Kripto Para Borsaları? Kripto paralara yatırım yapmak isteyen her birey, parası ve kişisel bilgileri için güvenilir bir borsa seçmek isteyebilir. Özelikle de merkeziyetsiz coinleri veya tokenleri alarak yatırım yapmak isteyen kullanıcıların yatırımlarını, kaptırmamak adına son derece önemli olan bu sorunun cevabını siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz.

2 Pizza karşılığında 10.000 Bitcoin verir misiniz?

Kripto para kelimesi son yılların en çok aranan kelimeleri arasındadır. Bu alana yatırım yapmak ve yatırım trenine atlamak isteyen kullanıcı sayısı bir hayli fazladır. 2010 yılında Laszlo Hanyecz isimli bir kişinin 2 büyük boy pizza için 10.000 Bitcoin ile ödeme yaptığı efsanesini duymayan kalmamıştır. Bu hikâye maalesef gerçektir ve o kişi şu anda o ödemeyi yapmamış olsaydı toplam mal varlığı 613 milyon dolar olacaktı. Peki, nedir bu kripto parayı 10 yılda bu kadar değerlendiren? 10 yıl gibi çok kısa bir sürede 2 orta boy pizza alınmak için ödenen bir varlık nasıl olur da o kişiyi en zenginlerden biri yapabilir?

İşte kripto para doğru yatırım yapıldığında böyle harika bir oluşumdur. Siz de bir şekilde araştırdınız ve kripto paralara yatırım yapmaya karar verdiniz. Nereden başlamalısınız? Birçok yeni yatırımcının aklına ilk gelen soru haliyle budur. Burada karşınıza iki seçenek çıkmaktadır. Kripto parayı al sat için mi kullanacaksınız yoksa alıp tamamen saklayacak yani HODL mu edeceksiniz?

HODL etmek nedir?

Yüklü bir yatırım yaparak kripto para varlığı satın alacak ve HODL edecekseniz yani mesela 3 sene onu unutacaksanız en güzel tavsiye soğuk bir cüzdandır. Soğuk cüzdanları USB flash disk gibi düşünebilirsiniz. Bir koda sahip olan kripto para cüzdanları borsalardan almış olduğunuz coinlerinizi gönderere saklayabilirsiniz. Şu anda dolaşımda olan BTC miktarının yaklaşık %70’lik kısmı bu soğuk cüzdanlarda saklanmaktadır. Yani BTC ‘nin bu ani fiyat düşüş ve artışları sadece %30’luk kısmıyla gerçekleşmektedir. Dolaşımda olan BTC miktarının %100’e ulaştığındaki artışları kim öngörebilir ki?

REHBER | Binance TR’ye Nasıl Para Yatırılır?

Soğuk cüzdanlara transfer edilen coinler, neredeyse hiçbir işlem görmemektedir. Ancak bir de al sat yapanlar yani piyasadaki kripto para borsalarını kullanan yatırımcılar bulunmaktadır. Burada devreye güvenilir bahis borsaları girmektedir. Şüphesiz en güvenilir kripto para borsası Binance’dir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise çok fazla kar veren ya da vaatleri oldukça yüksek olan kripto para yatırım borsalarına güvenilmemesidir. Unutmayın ki bedava peynir sadece fare kapanında olur.

Thodex vakasını unutmayın!

Kripto parayla son 2 yıldır ilgilenen yatırımcılar Thodex borsası olayını unutmamışlardır. Thodex borsası sahibi vurgun yapmadan 2 gün önce piyasanın çok altında dogecoin satacaklarını açıklamış ve bu sayede yatırımcıları sitesine çekmişti. Sonrasında ise bazı yatırımcılar buradan düşük fiyattan dogecoin alıp başka borsalara transfer ederek orada yüksekten satmayı hayal ettiler. Ancak site sahibi bir gün önceden tüm çekimleri durdurarak yurt dışına kaçtı ve maalesef birçok yatırımcı mağdur olmuş oldu. Bu gibi yüksek bonus veren siteler her zaman risklidir. Peki güvenilir kripto para borsaları nelerdir?

thumbnail
İlişkili Yazı
Taraftar Tokenleri Nereden Alınır?

Binance, Coinbase, Huobi, FTX gibi köklü ve yatırımcıya uzun yıllardır hizmet veren borsalar en güvenilirler arasında yerini almış durumdadır. Yerli borsalardan ise BTCTürk ve Paribu en bilinenler arasındadır. Burada bizlerin tavsiyesi ise hangi yatırım borsası olursa olsun tüm yatırımın terk bir yerde değerlendirilmemesidir. Nasıl kripto varlıklara yatırım yapılırken tek bir coin yerine bir sepet oluşturuluyorsa yatırımın yapılacağı borsada da bu işlem sürdürülebilmektedir.

Örneğin BTC’lerinizi bir kısmını Binance’de bir kısmını BTCTürk’te ya da ETH’lerinizin bir kısmını Coinbase de diğer kısmını Paribu’da tutmanız sizler açısından iyi olacaktır. Ayrıca borsalarda alım satım işlem kurlarında da farklılık olabilmektedir. Yani örneğin ETH’lerinizin bir kısmını bozmanız gerektiğini düşünelim. Bu durumda hem Binance’de hem de BTCTürk’te ETH miktarları kontrol edilir. O anda hangi borsa yüksekten bozuyorsa orası tercih edilebilir.

En çok tercih edilen güvenilir kripto para borsaları?

Güvenilir Kripto Siteleri
Güvenilir Kripto Siteleri

Borsaların en çok tercih edilme nedenlerinin öncelikli hacimlerinin olduğunu belirtmek istiyoruz. Özellikle de günümüzde dünya üzerinde en çok tercih edilen borsanın Binance Borsası olduğunu belirtmekle başlayalım.

Binance

Coinmarketcap verilerine göre işlem hacmi en büyük kripto borsası olan Binance’dır. Güvenilir kripto para borsaları sıralamasında birinci olan Binance 2017 yılında Çinli Changpeng Zhao tarafından kurulmuştur, nam-ı diğer CZ.

Binance global pazarda en çok tercih edilen borsasıdır. En yakın rakibi olan Coinbase borsasına işlem hacmi bakımından 7 kat fark atmış durumadır. Bu da neden güvenilir olduğunu aslında gözler önüne sermektedir.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a üye olmak için tıklayınız.

Coinbase Exchange

Güvenilir Kripto Para Borsaları sıralamasında, ikinci sırada yer alan borsanın ise Coinbase borsası olduğunu ve bünyesinde toplamdan 141 adet coin veya token ile işlem yapılmasına izin verdiğini belirtelim.

Coinbase’e üye olmak için tıklayınız.

FTX

Güvenilir Kripto Para Borsaları sıralamasında 3. sırada yer alan ve global pazarda 10 üzerinden 8.2 değerinde puan alma başarısı gösteren bu borsada güvenilirlik açısından en çok tercih edilen borsaların başında gelmektedir. Bünyesinde toplamdan 264 adet coin ve token barındıran borsa üzerinde farklı para birimleri ile işlem yapma şansınızda bulunmaktadır

Kraken

Güvenilir Kripto Para Borsaları sıralamasında, 4. sırada yer alan ve ülkemizde çok fazla popüler olan borsa ise Kraken olarak dikkat çekmektedir. Ancak kraken borsalarının diğer borsalara göre en dikkat çekici yanının ise bünyesinde sadece 102 adet coin ve token barındırıyor olmasıdır.  Özellikle bünyesine fazla coin almayan bu borsanın yakın zaman içerisinde yeni listelenmelere biraz daha önem vermesi beklenmektedir.

Gate.io

Çin merkezli ve ülkemizde Binance’dan sonra en çok tercih edilen borsaların başında gelen Gate.io borsası da güvenilir kripto para borsaları sıralamasında 5. Sırada yer alıyor. Yeni çıkan coinlerin yapmış olduğu yüksek x’li kazançlar ile dikkatini çeken bu borsanın ara yüzünün de Türkçe olması ülkemizde çok fazla tercih edilmesine neden olmaktadır. İşte merak ettiğiniz Güvenilir Kripto Para Borsaları hakkında tüm detaylar. Aklınıza takılan diğer borsalar ile ilgili sitemizde bulunan yorum kısmından bizlere soru sorabilirsiniz.

Gate borsasına üye olmak için tıklayınız.

 

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir