Hisse Senedi’ne mi yoksa Bitcoin’e mi Yatırım Yapmalısınız?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borsa konusunda gergin olan yatırımcılar Bitcoin gibi alternatif yatırımlar arıyor olabilir. Kripto para birimlerini değerlendirirken, genel portföy hedeflerinizi ve risk toleransınızı değerlendirmek önemlidir.

Portföyünüze kripto para birimi eklemenin durumunuz için doğru hareket olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilecek şekilde hisse senetleri üzerinden  Bitcoin’e yatırım yapmayı öğrenin .

Bitcoin Riski ve Hisse Senedi Riski

Yatırımlar risk taşır. Piyasa çeşitli nedenlerle çökebilir. Şirketler iflas edebilir. Veya olumlu anlamda, bir hisse senedi zamanla yükselebilir. Portföyünüze farklı varlıklar eklemeye karar verdiğinizde riskleri tartmak önemlidir.

Innovative Advisory Group’ta varlık yöneticisi ve alternatif yatırım uzmanı olan Kirk Chisholm, The Balance’a telefonla “Bireysel hisse senedi ile riskler var” dedi. “Büyümeme riski var, temettüler kesilebilir ve birçok kişi performansı S&P 500 ile karşılaştırıyor, bu da Jones’lara ayak uydurmaya çalışma riskiniz olduğu anlamına geliyor.”

Ancak, bunların birçok yatırımda ortak olan riskler olduğuna dikkat çekti . Hisse senetleri farklıdır çünkü bir fiyatın nereye gidebileceğini anlamak için kullanabileceğiniz bazı kılavuzlar vardır.

Bir şirketin mali durumunu anlamak için bir şirketin hisse senedi fiyatının oranı ve kazançları ( fiyat-kazanç veya F/K oranı ) gibi şeyleri hesaba katabilirsiniz .

Bir yatırım fonu için eski bir baş yatırım stratejisti ve portföy yöneticisi olan David Stein, The Balance’a telefonla Bitcoin’in hisse senetlerinin yaptığı tahmincilerden yoksun olduğunu söyledi.

Stein, “Kripto para spekülatif , tamamen arz ve talebe dayalı” dedi. “Bütün para birimleri, bir dereceye kadar, insanların ne kadar ödemeye istekli olduğuna bağlıdır, ancak Bitcoin gibi bir kripto ile farklıdır. Dolar veya altın gibi diğer para birimlerinin aksine, toplam büyüklüğüne göre çok daha küçük bir pazar ve bu nedenle büyük dalgalanmalara daha açık.”

Hem Chisholm hem de Stein, Bitcoin’in nispeten yeni bir gelişme olduğu ve henüz geniş çapta benimsenmediği konusunda hemfikirdi. Bu, farklı bir risk katmanı ekler, çünkü daha verimli diğer dijital para birimleri ile değiştirilebilir veya varolmadan  düzenlenebilir .

Bitcoin Geçmişi ve Stok Geçmişi

Gelecekteki performansı geçmişe dayandıramazsınız, ancak farklı yatırımların zaman içinde ne kadar ilerlediğine bakmakta fayda var.

2015 yılında, Bitcoin’in fiyatı madeni para başına 200 ila 500 dolar arasında dalgalandı. Bununla birlikte, 2017 yılında fiyat aniden yükseldi ve Aralık 2018’de 3.500 $’ın altına düşmeden önce Aralık ayında 19.891 $’a ulaştı. Yalnızca 2020’de, Bitcoin’in fiyatı 12 Mart’ta 3.858 $ ile 5 Temmuz’da 9.074 $ arasında sıçradı. 

Hisse senedi büyümesi o kadar dramatik olmadı, ancak 2015’ten beri daha istikrarlı. S&P 500 endeksi 2015’in başında 2.000$ civarında kaldı. O zamandan beri inişler ve çıkışlar olsa da, S&P 500 Temmuz itibariyle 3.100$ civarındaydı. 2020. 

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA), 2015’in başlarında 17.000 ila 18.000 dolar arasındaydı. Aralık 2017’de, Bitcoin yaklaşık 20.000 dolarla zirveye ulaştığında, DJIA yaklaşık 24.000 dolardı. Temmuz 2020 itibariyle, DJIA 25.000 dolar civarındaydı. 

Chisholm, “Bitcoin , değerlemenin doğal bir yolu olmadığı için yaratıldığından beri dalgalı durumda” dedi. “20.000 dolara çıktı çünkü herkes haberleri duydu ve insanlar kaçırmak istemedi. Sonra 3.000 dolara gitti ve şimdi neredeyse 10.000 dolara geri döndü.”

Hisse senetleriyle, kısa vadede iniş çıkışlar ve biraz oynaklık olsa da, daha uzun vadeli ve tarihsel destek var.

Chisholm, “Borsanın destekleneceğine dair bir beklenti var” dedi. “Bitcoin için bu beklenti yok. Hisse senetleri daha yerleşik olduğundan ve iyi performans göstermesi beklendiğinden, tarihsel olarak desteklenmiştir.”

Tarihsel olarak, borsa yıllık %10 civarında getiri sağlamıştır (enflasyonu hesaba kattığınızda %6 ila %7). Aynı şey Bitcoin için söylenemez.

Kim Bitcoin İçin Uygundur? 

Portföyünüzde biraz daha fazla çeşitlilik arıyorsanız Bitcoin mantıklı olabilir. Bitcoin gibi kripto para birimleri, daha yaygın varlıklara alternatifler sunar.

Stein, “Dolar veya diğer yerel para birimi cinsinden olmayan bazı varlıklara sahip olmak istiyorsanız Bitcoin yararlıdır” dedi. “Bazı varlıkları dolardan uzak tutmanın bir yolu.”

Genel olarak, Bitcoin’in portföyünüz için uygun olduğunu düşünseniz bile Stein ve Chisholm, muhtemelen yatırım stratejinizin ana odağı olmaması gerektiği konusunda hemfikirdiler. Çoğunlukla ne kadar riske sahip olduğunuz ve tahammül edebileceğiniz ve portföyünüzde bu miktarı kaybetme konusunda rahat olup olmadığınız ile ilgilidir.

Chisholm, “Sayıları ve arkasındaki hesaplamayı (Bitcoin) seviyorsanız, o zaman 0 dolara veya yirmi katına çıkabileceğini düşünün” dedi. “Peki portföyünüzün yüzde kaçını kaybetmeye hazırsınız? Risk toleransınıza bağlı olarak bunu portföyünüzün %1 ila %5’i ile sınırladığınızı düşünüyorum.”

Kimler Hisse Senedi İçin Uygundur? 

Çoğu insan için, hisse senetlerinin herhangi bir portföyün büyük kısmı için uygun olması muhtemeldir.

Stein, “Hisse senetleri çoğu insan için bir portföyün ana odak noktası olmalıdır” dedi. “Kâra dayalı bir değer elde edebilirsiniz ve bu, temel özellikleri nedeniyle daha istikrarlı bir yatırımdır.”

Artı, Stein, kısa vadeli oynaklık olsa bile, çoğu şirketin gelecekte var olacağını ve bu nedenle istikrar sağlayacağını varsaymanın makul olduğunu söyledi. Hisse senetlerinden oluşan geniş tabanlı bir endeks fonuna veya borsada işlem gören fona (ETF) yatırım yaparak, uzun vadede iyi olmanız için iyi bir şans var.

Hala Bitcoin’e Yatırım Yapmaya Değer mi? 

1.000 dolardan daha düşük bir fiyata bir jeton satın alabileceğiniz Bitcoin’in ilk günleri geride kaldı. Bunu akılda tutarak, içerdiği tehlikelerle birlikte, yatırım yapmak için çok geç olup olmadığını merak edebilirsiniz.

Chisholm, “Bitcoin tezine inanıyorsanız, onu düşünmek için hala iyi bir neden var, ancak portföyünüzün ne kadarını ona adadığınıza dikkat edin” dedi.

Stein, portföyünün yaklaşık %3’ünün kripto para birimlerine yatırıldığını söyledi, bu yüzden hedeflerinize uyuyorsa yatırım yapmaya değer olduğunu düşünüyor. Ayrıca, üretime getirilen sınırlamaların yanı sıra potansiyel benimseme nedeniyle gelecekte zemin kazanacağını düşünüyorsanız, bir yatırıma değer olabilir.

Bitcoin’in Tehlikeleri Nelerdir?

Stein, Bitcoin’e yatırım yaparken en büyük tehlikelerden birinin ortadan kalkabilmesi olduğunu söyledi. Binlerce seçenek olduğu için Bitcoin’i bir alternatifle değiştirmek kolaydır.

Ek olarak, borsalar 1700’lerin sonlarından beri ABD’de dolaşıyor. Bitcoin  ise 2000’lerin sonlarında ortaya çıkan nispeten yeni bir varlıktır. Uzun vadeli bir sicilden hoşlanıyorsanız, tarih sadece Bitcoin için orada değil.

Diğer bir tehlike, Bitcoin’in borsa gibi düzenlenmiş menkul kıymetler piyasalarının yaptığı aynı Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) incelemesinden geçmemesidir.

Son olarak, Bitcoin fiyatlandırmasının hisse senetlerinden daha değişken olma eğiliminde olduğunu hatırlamak önemlidir. Kripto para birimi 2017 yılının sonlarında yaklaşık 20.000 dolara yükseldi, ancak bir yıl sonra sadece %82 düştü. DJIA’nın son 10 yıldaki en kötü düşüşü ise Şubat-Mart 2020 arasında yaşadığı yaklaşık %36’lık daralma oldu. 

Tüm bu faktörler, yatırımcılar için tehlike oluşturabilecek bir risk ve belirsizlik düzeyi yaratır. Portföyünüz için Bitcoin’in mi yoksa hisse senetlerinin mi daha iyi bir yatırım olduğuna karar vermeden önce araştırmanızı yapmak için zaman ayırın ve risk toleransınızı göz önünde bulundurun.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir