Keep3rV1 (KP3R) Coin Nedir?

Bu rehber içeriğimizde, Keep3r Network platformunun kripto parası Keep3rV1 Coin hakkında en çok merak edilen soruları yanıtlıyoruz.

Keep3rV1 Coin nedir?
Keep3rV1 Coin nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Keep3rV1 (KP3R), Keep3r Network platformunun token’ıdır. Keep3r Network ise kendini, “merkeziyetsiz keeper ağı” olarak tanımlar.

Daha spesifik tanımlamak gerekirse Keep3r Network, ağdaki “keeper”lar yani üstleniciler ile işleri (job) eşleştirmek üzere çalışan, bir iş ilanları panosudur.

“Keeper” olarak tanımlanan kişiler, özerk bir görevi, bir başkasına adına üstlenen teknik profesyonellerdir. Bir kişi, takım ve hatta bazen bir bot, “keeper” olabilir ve örneğin, yield farming gelirlerini toplamak gibi rutin işleri, başkası adına üstlenebilir.

Ağ üzerindeki işler, yield farming gelirlerini toplamak kadar basit ya da kapsamlı bir off-chain mantığı gerektirecek kadar karmaşık olabilir. Keep3r Network, bu işleri kendi üstlenmez. Sadece işlerin, merkeziyetsiz ağda yüklenicilere dağıtılması için aracılık hizmeti verir.

“Keeper” Kimdir?

Keeper, ağdaki işleri üstlenebilecek kadar teknik bilgiye sahip olan kişi ya da takımdır. Bir keeper, kendi DevOps ve altyapısını kurabilir, kendi kurallarını oluşturabilir ve hizmetini, Kee3r Network üzerinden başkalarına sunmaya başlayabilir.

Ağdaki işler, her ne kadar teknik bilgi gerektirse de aslında basit işlemlerdir. Genellikle manuel olarak ve sık sık tekrarlanmaları gerekir. Bu işleri manuel olarak yapmak fazla zaman alır, bazen de yorucu ve sinir bozucudur.

Söz konusu işleri hiç gerçekleştirmemek ise örneğin, veri güncelliğinin yitirilmesine ve optimum güvenliğin sağlanamamasına engel olabilir. Yani ağdaki bazı görevlerin gerçekleştirmesi, hayati önem taşıyabilir.

Keeper tarafından üstlenilen görevin önemi, tam da burada ortaya çıkar. Bir keeper; Uniquote fiyat beslemeleri, Meta cüzdan toplu işlemleri, flaş likidasyon ve yield farming harvesting gibi işleri devralabilir.

Örnek olarak yield farming harvesting, her gün yapılması gereken bir işlemdir. Kripto paralarından daha fazla kripto para kazanmak isteyen kişiler, merkeziyetsiz finansta yield farming’e yönelir.

Fonlarını, akıllı sözleşme adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla başkalarına borç vererek kripto para kazanan kişilerin, karlarını genellikle her gün toplaması gerekir. Bu görev, yatırımcı tarafından da yapılabilir ancak çok zaman alır.

Keep3r Network’te İş (Job) Nedir?

Keep3r Network’te iş (job), herhangi bir kişi tarafından ağa eklenmiş olan akıllı sözleşme çağrılarıdır.

Keep3r Network’teki akıllı sözleşme çağrıları, bir keeper’a devredilmek istenen işle ilgili bütün ayrıntıları içerir. Dileyen herkes ağa, iş ilanı ekleyebilir.

Platformu kullanmak isteyen kişiler, yine bir keeper tarafından onaylanması gereken bir akıllı sözleşme gönderir. Proje sahipleri istihdam edilecek keeper için belirli sayıda kilitlenmiş Keep3rV1 token tutmak ya da belirli sayıda işi tamamlamış olmak gibi çeşitli kriterler koyabilir.

Keeper, akıllı sözleşmedeki gereklilikleri yerine getirecek şekilde, “bond” tuşunu kullanarak teminat yatırır ve işe talip olur. Üç günlük teminatlandırma süresi vardır.

Bu süre zarfında teminat yatıran kişinin kötü niyetli olduğu tespit edilirse bağlı KP3R token’ları kesilir. Keeper iş için onaylandıysa listelenen işi başarıyla tamamladığı takdirde ödül kazanabilir.

Kendi altyapısını özgürce kuran ve kendi devops’larını oluşturan keeper, işlemlerin tamamını on-chain (zincir üzerinde) gerçekleştirir. On-chain çalışmanın avantajı, şeffaflıktır. Yerine getirilen görev, herkes tarafından onaylanabilir.

Keeper’ın Ödemesi Nasıl Yapılır?

Keep3r Network’te, keeper’ın ödemesi iki yolla yapılabilir:

  • Kredi madenciliği
  • Token ödemesi

1 # Kredi Madenciliği

Keeper’a, kredi madenciliğiyle elde edilen krediler yoluyla ödeme yapılabilir.

Kredi madenciliği mekanizması, Keep3r likidite havuzuna, likidite sağlanmasına yönelik bir mekanizmadır. Herkes tarafından kullanılabilir.

Ancak madencilik yoluyla çıkartılan krediler, sadece ağ içerisinde, keeper’lara verilen işlerin ödenmesi için kullanılabilir. Kredi madenciliği yoluyla elde edilen krediler, doğrudan çekilemez.

2 # Token Ödemesi

Keeper’lara verilen bir işin bedeli, Keep3rV1 ile ödenebilir.

İşverenler protokole, iş ödemelerinin otomatik hesaplanabilmesi yönünde ekleme yapabilir. Böylece protokolün bakım işleminde harcanan gaz miktarı da dahil edilerek iş ödemeleri, otomatik hesaplanabilir.

Keep3rV1 Network Güvenli mi?

Keep3rV1, Ethereum tabanlı bir platformdur. Ağdaki KP3R işlemlerini doğrulamak için Ethereum blok zinciri kullanılır.

Ethereum ekosistemindeki madencilerin, zincire yeni bloklar eklemek için rekabet halinde olduğu düşünülürse işlemlerin doğrulanması ve şeffaflığı açısından önemli problemlerin olmadığı söylenebilir.

Platform, kendi içinde; işleri onaylamaktan ve akışı yönetmekten sorumludur. Olası anlaşmazlıkları çözmek de platformun sorumluluğundadır.

Daha önce Blockchain güvenlik şirketi olan PeckShield tarafından Keep3rV1 akıllı sözleşmeleri hakkında yapılan denetim, projenin “iyi tasarlanmış ve üretilmiş, kritik güvenlik kusuru bulunmayan” bir proje olduğunu ortaya koyar. Ancak aynı raporda, orta ve yüksek dereceli bazı risklerin bulunduğundan bahsedilir.

Keep3rV1 (KP3R) Token

Keep3rV1, yönetişim için ve keeper’a hak ettiği ödülü vermek için kendi ERC-20 token’ını (Keep3rV1) kullanır. Keep3rV1 token, ağ içinde bir itibar göstergesidir. Bir keeper ne kadar çok Keep3rV1 sahibiyse ağ içinde, o kadar yüksek itibara sahiptir.

Ağda üstlendiği bir görevi tamamlayan keeper, Keep3rV1 ile ödüllendirilir. Ödülün miktarı, işin karmaşıklığına bağlıdır. En karmaşık işleri başarıyla üstlenen bir keeper, yüksek miktarlarda Keep3rV1 token kazanabilir.

Böylece keeper, Keep3rV1 token kazandıkça ağ üzerindeki kariyerini de ilerletme fırsatı bulur.

Keep3rV1 (KP3R) Arzı

Keep3r Network, token arzını bildirmez. Proje, bir ICO’ya sahip değildir. Keep3rV1 sadece, Uniswap aracılığıyla likidite sağlandığı takdirde basılır.

Yönetimden sorumlu olan keeper’lar, projenin hazinesi korumak için önlemler alır. Örneğin platformda, Keep3rV1 dışı bir token ile işlem yapmanın bedeli, hazineye aktarılan %0.3’lük ücrettir.

Dolaşımdaki arz: 200,001.00 KP3R

Maksimum arz: 280,054

Platformda Keep3rV1 Tutmak

Keep3rV1 token’larını, teminatlı olarak Keep3r Network’te tutmanın, iki önemli avantajı vardır:

  • Yüksek teminat, keeper’a yönelik güveni arttırır ve bazı işler, teminat şartı gerektirdiği için yapılabilecek iş sayısını arttırır.
  • Platformda teminatlı olarak Keep3rV1 tutmak, keeper’a platformun yönetiminde oy hakkı verir.

Teminatlı Keep3rV1 tutmanın tek dezavantajı, keepler’ların; gerçekleştirilen işler için harcadıkları ETH gas ücretlerini anlık olarak geri alamamalarıdır. Bu sorunu çözmek için platform tarafından geliştirilen, MetaKeep3r kullanılır.

MetaKeep3r, KP3R ile teminat altına alınmış olan bir ticaret için ETH gas ücretini anlık olarak geri almaya izin verir. MetaKeep3r, teminat altındaki KP3R’yi, harcanan gazın telafisi olarak ETH ile değiştirir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir