Kendi Kendine İşlem (Wash Trading) Nedir?

Wash Trading Nedir
Wash Trading Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Wash trading (WT), bir yatırımcı veya kurumun, piyasada yapay aktivite yaratmak için aynı kripto para birimlerini aynı anda satıp satın aldığı ve bunun sonucunda diğer piyasa katılımcılarını yanlış yönlendirdiği bir piyasa manipülasyonu şeklidir.

Temelde, hiç kimse hayali ticareti sonsuza kadar destekleyemeyecektir: er ya da geç duracaktır, bu da ticaret hacimlerinin keskin bir şekilde düşeceği ve her zaman bir fiyat düşüşüne neden olacağı anlamına gelir. Bu tür manipülasyonlar acemi yatırımcılar için riskli ve değişen yapıda bir piyasa koşulları anlamına gelir.

Hangi İşlemler Wash Trading Olarak Değerlendirilir?

Wash Trading, söz konusu kripto için kurgusal ticaret faaliyeti yaratan belirli bir jeton için kendi emirlerini satın alan ve uygulayan bir tüccar veya bir grup tüccar tarafından uygulanabilir.

Başka bir deyişle, WT, borsada işlem gören herhangi bir varlığın işlem hacmini yapay olarak şişirir. WT mekanizmalarını kullanmak için bir taraf hem alıcı hem de satıcı olur. Bu tür eylemler, borsadaki düzenli işlem hacmiyle birleştiğinde, piyasada çok fazla ticaret faaliyeti olduğu yanılsaması yaratacaktır.

Benzer Yazılar
Yanıltıcı Emir (Spoofing) Nedir
Yanıltıcı Emir (Spoofing) Nedir

Aynı Kripto Para Bir Emri (Alış ve Satış) Kabul Edersem Ne Olur? Wash Trading Mi?

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) – tarafından sağlanan ve kripto piyasasına da uygulanabilecek açıklamalara göre, piyasa katılımcılarının katkıda bulunmaları halinde kasıtlı olarak yıkama işlemi yaptıkları tespit edilebilir.

Yerine getirilmeden önce bu tür siparişlerin doğruluğu konusunda yeterli araştırma yapılmadan bir WT işlemi yapılmamalıdır. Ayrıca, bir piyasa katılımcısının böyle bir soruşturmayı yürütmemesi, WT işlemlerinin işleyişini bildiğinin kanıtı olarak alınabilir.

Hesapların Mülkiyeti Ortaksa Ancak Aynı Değilse Ne Olur? Bu Tür Hesaplar Banlanır Mı?

Hesapların ortak mülkiyeti genellikle şirketlerin, işletmelerin veya herhangi bir organize piyasa katılımcısı grubunun bulunduğu bir durumu ifade eder. Hesapların mülkiyeti ortak ancak aynı değilse (grubun her bir parçası ortak mülkiyetin %100’ünden daha azına sahipse), emirlerin amacının piyasa riskini veya fiyat rekabeti/dalgalanmalarını ortadan kaldırmak olması durumunda yasaklar yine de geçerlidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir