Kripto Para için Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hemen her gün kripto paralardan zengin olan kişilerin haberini okumaktayız. Ya da hangi coinin yatırımcısına % kaç kazandırdığı illa ki kulağımıza çalınmıştır. Bu gibi haberlerin de etkisinde kalan yeni yatırımcı piyasaya girerek yatırım yapma ihtiyacı hissetmektedir. Yeni yatırımcılar da doğru coinlere yatırım yaparsa ciddi kazançlar sağlayabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Yeni yatırımcı piyasayı bilmediğinden ve grafiklere hakim olmadığından bazı noktalarda biraz daha temkinli davranabilmektedir. Peki, piyasaya yeni giriş yapmış ya da giriş yapacak bir yatırımcı nelere dikkat etmeli?

Başlangıçta en bilindik kripto paralara yatırım yapın

Kripto para yatırımlarını yönlendirmek en az piyasayı okuyabilmek kadar zor bir iştir. Hangi coin çıkacak hangisi çıkacak bunu bilebilmek uzun analizler isteyen bir iştir. Bu yüzden kripto paralara yeni yatırım yapacak olan kişilere en büyük tavsiye bilindik coinlerden başlamalarıdır. Bitcoin, Etherium, Ripple, Litecoin gibi kripto paralarda başı çeken coinler bu işin merkezidir. Bu coinlerde çok sert düşüşler gerçekleşmemekte ve yatırımcı büyük sürprizlerle karşılaşmamaktadır. Ayrıca oldukça güvenilir oldukları için bu coinlere olan talep gün geçtikçe artmakta bu da coinlerin fiyatına olumlu yansımaktadır. Her piyasada olduğu gibi kripto para piyasalarında da iniş çıkışlar oldukça sık gerçekleşmektedir. Ancak bu ana coinlerde bu risk en aza indirgenmektedir. Ancak piyasaya yeni çıkan ve bir anda artış gösteren coinlerin çöküşü de maalesef aynı hızda olabilmektedir.

Altcoin ve yeni coinlere sizi üzmeyecek rakamlar yatırın

Yeni yatırımcıya öncelikli olarak ana coinlere yatırım yapmaları tavsiyesini vermiştik. Ancak piyasada altcoinler ve özellikle yeni çıkan tokenlerde bir hayli sükse yapabilmektedir. Bu yüzden yatırımcılar altcoinlerden oluşan birçok sepet de oluşturma gereği hissetmektedir. Burada yatırımcının dikkat etmesi gereken husus ise yeni piyasaya sürülmüş olan coini en tepeden almamaktır. Bunun için ilgili coinin son 1 aylık grafiğine göz atmanızı öneririz.

Burada çok keskin iniş çıkışlar varsa örneğin 10 TL olan coinin değeri bir günde 100 TL’ye fırlamış sonra oradan bir sonraki gün 50 TL’ye düşmüşse bu coinlere bulaşmamanızı öneririz. Bu coinler size kazandırabileceği gibi bir anda paranızı kaybetmenize de sebep olabilir. Ancak coin devamlı olarak bir artış eğiliminde ise ona bir yatırım yapmanızda sakınca yoktur. Arada iniş ve çıkışlar olsa da genel olarak artış eğiliminde olan bu coin size uzun vadede mutlaka kazandıracaktır.  

Kripto para uygulamaları indirerek al sat yapmak istediğiniz coinlere alarm kurun

Burada yatırımcıya verilebilecek bir diğer tavsiye de piyasada yer alan kripto para borsalarının uygulamaları aktif kullanmalarıdır. Kripto para varlıklarınızı tamamen HODL etmeyecekseniz yani alıp belki 2-3 sene satmadan beklemeyecekseniz bu uygulamaları kullanmanızı tavsiye ederiz. Örneğin BTC için 600.000 TL altına düştüğünde size bildirim gelmesini sağlayabilir ya da ETH fiyatı için 50.000 TL üzerine çıktığında alarmın devreye girmesini sağlayabilirsiniz. Bu gibi alarmlar sizin piyasadan belirli zamanlarda uzaklaşmanız halinde hatırlatıcı görevi görmektedir.

Kripto borsalarında yatırımınız bulunmasa bile uygulamasını kullanabilmeniz mümkündür. Örneğin global borsalardan Binance, Türk yatırım borsalarından BTCTürk’ün uygulamaları üzerinden piyasaların takip edilmesi ve $ / TL paritesine hakim olunması yatırımcılar açısından faydalı olacaktır. Burada her iki borsada da para bulundurmak ve avantajlı olandan işlem gerçekleştirmek de seçenekler arasındadır. Unutulmamalıdır ki alarm kurmak sadece size coin ile ilgili bilgi vermekte bu coinle ilgili herhangi bir alım satım işlemi yapmamaktadır.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir