Kripto Para Yatırımı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralara yatırım yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu ince ayrıntılar yatırımlarınızı daha güvenilir şekilde değerlendirmeniz açısından sizler için oldukça faydalı olacaktır. Burada ilk önerimiz sadece bir coine yatırım yapılmaması yönünde olacaktır. Bütün coinler BTC’ye bağlıdır yani anacoin’de meydana gelecek bir düşüş diğer tüm coinleri elbette etkileyecektir. Ancak sepetinizde en azından 5 coin olması sizler için faydalı olacaktır.

-Telegram, Discord gibi uygulamalarda paralı gruplara kesinlikle giriş yapmayın!

Bu gruplar çeşitli sosyal mecralarda kendi reklamlarını yaparak sizi sitelerine ya da platformlarına çekmeye çalışırlar. Vaat ettikleri şey ise çok kısa sürede çok fazla para kazandırmaktır. Sizden belirli bir ücret talep ederler ve kazancınızın %100 olduğunu iddia ederler. Burada mantıklı bir yatırımcı kendisine şunu sormalıdır. Madem bu yatırımlar kesin ve %100 doğru şekilde gerçekleşiyor o halde bu kişiler bu yatırımı neden kendileri yapmayıp grupla uğraşıyor ve bir kişiden gelecek 100 belki 200 TL’nin peşine düşüyor. Mantıksız öyle değil mi? Görüleceği üzere Telegram gruplarında yatırımcılara satılan şey KOCA BİR YALANDIR.

Hiçbir yatırım aracında ve özellikle de kripto paralarda %100 diye bir kavram yoktur. Bitcoin’de dahil olmak üzere hiçbir kripto sürekli bir yükseliş eğiliminde olmamış illa ki bazı noktalarda dinlenmiş ya da kendisine destek noktaları aramıştır. Peki, parayı verdiniz ve Telegram grubuna dâhil edildiniz. Oradan gelen sinyale göre yatırım yaptınız. Ve sonuç beklendiği gibi değil verilen coin düşüşe geçti. Ne olacak dersiniz? Coin önerisi yapan kişi bu durumun geçici olduğunu ve tekrardan yükselişe geçeceğini söyleyecektir. İyi de zaten her coin eninde sonunda yükselişe geçmeyecek mi? Siz o coine girip 2 ay zararda kaldıktan sonra ne anlamı var?

Burada dikkat çekmek istediğimiz nokta o analizi yapan kişinin de sizler gibi bir yatırımcı olduğudur. Tabi ki piyasada oldukça güzel analizler yaparak grafikler çıkartanlar bulunmaktadır. Ancak bir yatırımcı bir öneride bulunuyor ve onun %100 gerçekleşeceğini öngörüyorsa orada bir sorun var demektir.

Bitcoin 60.000 $’ın üzerine çıkacak bir öngörüdür. Ve bu er ya da geç gerçekleşecektir ancak ona rağmen %99’dur. Ancak size biri çıkıp Bitcoin önümüzdeki 2 ay içerisinde 60.000 $’ın üzerine çıkacak ve bu %100 derse burada bir sıkıntı vardır. Belki gerçekten 2 ay sonra bu seviyeleri test edecektir ancak kesinlikle aklı başında bir yatırımcı kripto para alanında %100 ifadesini kullanmamalıdır.

Yeni Çıkan Coinlere Ufak Miktarlar Atmaktan Kaçınmayın

Yeni piyasaya sürülen coinler yatırımcılar tarafından bazen oldukça fazla talep görebilmektedir. Bu coinlere sizi üzmeyecek miktarlarda yatırım yapmanız faydalı olabilecektir. Bu bir tür şansınızı denem işlemidir. Örnekle açıklamak gerekirse Dogecoin ilk piyasaya çıktığında 100 TL lik alarak sepetinize eklemiş olsaydınız şu anda sırf bu coinden 1000 TL ye yakın kar etmiş olacaktınız. Burada popülaritesi artan yani gündem yaratan altcoinleri denemenizde fayda vardır. Ancak belirtmiş olduğumuz gibi piyasaya yeni çıkan ve altyapısı sağlam olmayan bir coine sırf kar edilecek diye gelişigüzel yatırım yapmak pek mantıklı bir hamle değildir.

Bir Kripto Para Siz Almaya Başladıktan Sonra Düşerse Alttan Toplayın

Bir kripto paradan yatırım için satın aldınız ve o kripto para düşüşe geçti. Panik satışı yapmadan karar vermeniz en önemlisidir. Çünkü o coin sağlam bir altyapıya sahipse mutlaka yerine gelecektir. Burada düşen değerinden biraz daha alım yaparak zararı azaltabilirsiniz. Burada dikakt edilmesi gereken husus coinin güvenilir ve piyasada bilinir olmasıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir