Kripto Para Yatırımlarına Nereden Başlanmalı?

Günümüzde kripto para yatırımlarının artmasının ardından, birçok yeni yatırımcı ilk hamleyi nasıl yapması gerektiğini düşünüyor, fikir alışverişi niteliğindeki bu rehber yazımız tam sizlik!

Kripto Para Yatırımları Nasıl Olmalı
Kripto Para Yatırımları Nasıl Olmalı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para yatırımları, özellikle son 2 yılda oldukça artmış durumdadır. Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir veriye göre Türkiye’den 1 milyonun üzerinde insanın kripto paralara yatırım yaptığı ortaya çıkmıştır. Kripto paralara olan yatırımın oldukça artmasının sebebi gerek, BTC ve ETH’nin gerekse altcoinlerin inanılmaz yükselişleridir. Bunu gören, duyan ya da bir yerlerden okuyan yeni yatırımcı da bir iştahla bu piyasaya giriş yapmak istemektedir. Ancak kripto paralar bir anda inanılmaz yükselişler yaşadığı gibi bir anda çok büyük çöküşleri de yaşayabilmektedir.

Uzun vadede yatırımcısına her zaman kazandırsa da bir coini en tepeden almak hiçbir yatırımcının yaşamak istemeyeceği bir durumdur. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Yeni başlayan bir yatırımcı hangi kripto para birimine yatırım yapmalıdır? Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki yatırım tavsiyesi veren sitelere itibar edilmemeli yatırımlar kendi düşünceniz ışığında şekillenmelidir. Çünkü yapmış olduğunuz yatırımın karı da sizindir zararı da sizindir. Ancak genel bir yorum yapmak gerekirse 2020 yılı ve sonrasında bir şekilde kripto para yatırımlarının bir yerlerinde bulunmak Blockchain teknolojisinden geri kalmamak oldukça önemlidir.

Kripto Para Yatırımlarına Nereden Başlanmalı
Kripto Para Yatırımlarına Nereden Başlanmalı

Kripto Para Yatırımları Nasıl Olmalı?

Bu çok zor bir sorudur. Çünkü Bitcoin de dahil olmak üzere diğer coinlerin neredeyse hepsi inişli çıkışlı bir grafiğe sahiptir. Burada size verilebilecek en ideal fikir tavsiyesi yapmış olduğunuz yatırım hangi kripto para olursa olsun bir kısmı ile HODL bir kısmı ile al sat yapmanızdır. Yeni başlayanlara önerilen oran ise %70’e %30’dur. Yani örnekle açıklamak gerekirse piyasaya yeni girmiş olan bir yatırımcının 10.000 TL si ile oluşturacağı sepetin %70’i uzun vadeli olarak hesapta saklanmalı diğer kalan %30’luk kısımla ise al-sat yaparak kendini geliştirmesi en mantıklı seçim olacaktır.

Burada %70’lik yatırım uzun vadede her şekilde kazandıracağından dolayı al sat yapılan %30’luk oranla zarar edilse dahi bu diğer %70’lik kısım tarafından telafi edilecektir. Burada yazılanlar kesinlikle yatırım tavsiyesi olmamakla beraber sadece yeni yatırımcının parasını elinde sağlam tutabilmesinin ve piyasayı en az zararla görebilmesinin bir yoludur.

Meraklısına : Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir?

HODL Yapmak!

Bu şekilde %70 – %30 sisteminin önermemizin sebebi kripto paralarda yaşanan olağanüstü gelişmelerdir. Örneğin Bitcoin, 2021 yılı başında 250 bin TL civarında iken sadece Elon Musk’ın bir tweetiyle bir günde inanılmaz bir ivme yakalayarak 400 bin tlye kadar çıkmıştır. Sonrasında sessiz kalması, akabinde kâr satışları gerçekleşmeye başlamış ve 300 bin tlye inen ve orada dinlenen BTC Elon Musk’un tekrardan bir cümlesi ile 500 bin TL sınırına dayanmıştır. Bu kimileri için piyasanın manüpüle edilmesi ve yatırımcının güveninin sarsılması olarak görülse de sonuçta yaşanmıştır.

Panik Satışı?

Bu durumda paranızın tamamıyla 250 binden BTC almış olsaydınız elbette kazanacaktınız. Ancak madalyonun diğer yüzüne bakıldığında 400 bin TL den BTC alan ve panik satışıyla onu 300 bin de satan yatırımcı sayısı da azımsanmayacak derecededir. O yüzden %30 gibi bir sistemle piyasaya dâhil olmak kazancı belki az tutsa da kaybı da en aza indirecektir. Buradaki diğer bir öneri de tek bir coine yönelmemektir. Sepetinizde en az 3 ya da 4 coine yer vermelisiniz ve bunlardan bir tanesi kesinlikle bitcoin olmalıdır. Kripto para yatırımlarını bir tren düşünürsek Bitcoin bu treni çeken lokomotif vagondur. O olmadan hiçbir yere varmak mümkün olmayacaktır.  Bu vagonun yanında en büyük destekçi de tabi ki 2020 de harika bir ivme yakalayan ETH olacaktır.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’a üye olmak için tıklayınız.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 2 sene önce

  Teşekkür ederiz, sürekli yeni içerikler girmeye devam ediyoruz, takipte kalın.

 2. 2 sene önce

  gayet iyi bir yazı ancak keşke biraz daha detaylara inseydiniz.

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  gayet iyi bir yazı ancak keşke biraz daha detaylara inseydiniz.

  • Yönetici 2 sene önce

   Teşekkür ederiz, sürekli yeni içerikler girmeye devam ediyoruz, takipte kalın.