Kripto Paralara Vergi Gelecek Mi?

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden "Kripto paralara vergi gelecek mi?" konusu hakkında biraz fikir alışverişinde bulunuyoruz.

Kripto Paralara Vergi Gelecek Mi
Kripto Paralara Vergi Gelecek Mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto paralara vergi gelecek mi? Bundan yıllar önce kripto para dendiğinde insanların aklına hiçbir şey gelmezken şu anda merkezi olmayan bu para birimlerine vergi getirilmesi söz konusudur. Hangi ülkede olursa olsun hükümetler çoğu şeyin kendi kontrolünde olmasını talep ederler. Ülkemizde de bu durum maalesef bu şekildedir. Kripto paralar her ne kadar kontrol edilemez olarak lanse edilseler de vergilendirilmeleri dolaylı olarak mümkündür. Bu dolaylı olarak mümkün olabilecektir çünkü kripto yatırımların izi hiçbir şekilde sürülememektedir. Örneğin sizin bir forum üzerinden güvenli yollardan anlaşarak almış olduğunuz BTC’lerinin hiçbir şekilde hiçbir devlet ve ülke tarafından vergilendirilemez. Siz satıcıya ödemeyi yaparsınız ve BTC ağınıza ait adresi verirsiniz.

O da size BTC’leri transfer eder ve bu şekilde alışveriş tamamlanmış olur. Burada devletin ya da hükümetin hiçbir şekilde vergi alması mümkün değildir.

Kripto Paralara Vergi
Kripto Paralara Vergi?

Kripto paralara vergi ne zaman gelecek?

Kripto para yatırımını BTCturk ve Paribu gibi Türk sermayeli sitelerden yaptığınızı düşünelim. Burada vergi anlamında sizden alınacak bir şey olmasa bile kullanmış olduğunuz platformlardan vergi kesilmesi demek dolaylı olarak bu verginin size yansıtılması anlamına gelmektedir. Çünkü bu siteler kripto paralarda sizin aranızda bir köprü görevi göreceğinden bu köprüye yapılacak ek yük size de bazı sorumluluklar getirecektir. Bu siteler alım satım makaslarını açacak ya da örneğin 1 BTC fiyatı 650.000 iken size 660.000 TL den satarak alınan vergiyi bir şekilde size yansıtacaktır.

Burada dolaylı bir vergi söz konusudur. Bu şirketler ülkede faal durumda hizmet verdikleri için sizin her yatırımınıza yani kripto para alıp satmanıza fatura kesmekte ve bunun karşılığında devlete vergi vermektedir. Ancak burada kast edilen kripto para alım satımlarında kesilecek olan vergidir.

Meraklısına : Türkiye Kripto Paraları Kabul Edecek Mi?

Fatura ve Vergi

Çok güçlü bir örnekle açıklamak gerekirse bankalar yaptıkları her hizmet için fatura kesmekte ve devlete vergi vermektedir. Ancak bundan bir yıl öncesine kadar Euro, Dolar ya da altın alımlarında ekstra bir vergi yükü yoktu. Ancak son çıkan kanuna göre kambiyo vergisi adı altında bir vergi söz konusu olmuştur. Burada kullanıcı internet bankacılığına girerek örneğin dolar satın almak istediğinde ‰ 2 vergi olarak kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Kripto paralarda da vergilendirme denen husus işte tam olarak budur.

Burada şirket hem sizin alım satım yaptığınız işlemler için devlete fatura kesmekte ve vergi vermekte iken yakın zamanda düşünülen ve açıklanan tasarıya göre her alım satım işleminde vergi alınması da yüksek ihtimalledir. Bu verginin ne zaman yürürlüğe gireceği belli olmasa da önümüzdeki yıl içinde ya da en geç bir yıl sonra devreye alınması öngörülmektedir.

Coinbase’de 100$ yatırımınıza 10$ kazanmak için tıklayınız.

Siyasilerin dillendirmeye başlaması ve bu alanda geçtiğimiz günlerde Binance’ye ceza kesilmesi de bu tasarının çok fazla zamana yayılmayacağı yönündedir. Bu şekilde bir vergilendirme bu borsalara olan talebi azaltıp forumlar üzerinden kripto para alım satımını arttırır mı ya da kullanıcıları farklı alternatiflere yöneltir mi bu ise tam bir merak konusudur. Ancak şunu kesin ve net olarak belirtmek de fayda var ki güvenmediğiniz ya da adı pek duyulmayan forumlardan bu şekilde biraz daha düşük fiyattan kripto varlık satışı yapan tüm kişilere güvenmemek gerekmekte ve bunun araştırması ona göre yapılmaktadır.

Burada hükümetin koymuş olacağı örneğin %2, belki de bu oranda bir vergiden kaçarken çok daha büyük zararlara uğramak olasıdır. O yüzden güvenilir yollardan alım satım yapmak her zaman en iyisidir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir