Kripto Piyasasındaki Long Short Pozisyon Nedir

Kripto para piyasasında oldukça fazla duyduğumuz long (uzun) ve short (kısa) pozisyonlarının hangi anlama geldiğini sizler için açıklıyor ve hangi durumlarda bu pozisyonlara girmemiz gerektiğini anlatıyoruz.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısa ve uzun pozisyon deyimi yani long ve short pozisyonları, yatırımcılar için herhangi bir kripto para biriminde değerinin yükselmesi ve düşmesi anlamına gelmektedir.

Kripto para birimlerinden birine yatırım yapan yatırımcı eğer ki fiyatının yükseleceğini düşünüyorsa uzun yani long pozisyonu açar ve bu da traderlar arasında ise longlamak uzun pozisyon açmak anlamına gelir. Tam tersi pozisyon ise yatırımcı eğer ki kripto paranın değer kaybedeceğini düşünüyorsa kısa yani short pozisyonu açar ve shortlamak terimini kullanırlar.

Piyasanın genel durumuna bakılarak bir yatırımcı genel gidişatına göre pozisyonlarını almaktadır. Eğer ki bir boğa piyasasında yer alıyorsa bu genelde uzun yani long pozisyonu olmaktadır. Çoğu profesyonel yatırımcı piyasaların genel anlamda long ve short oranlarına bakar ve dip geldikleri yerde dipten alıp direnç seviyelerinde satış yaparlar. Bu sadece genel bir yapıdır ve bir kural olarak görülmemesi gerekir.

Ne zaman Long (Uzun) Pozisyon Açılmalıdır?

 Yatırımcılar uzun veya kısa vade de belli bir kripto para birimin yükseleceği zaman long pozisyonuna girmelidir. Long pozisyonları alırken en uygun yer belirlenmeli ve bu durum teknik analiz, haberler ve piyasa durumuna göre desteklenmelidir.

Kripto para birimlerinin çoğunda uzun süredir yükseliş trendinde olmasından dolayı birçok yatırımcı genelde long – uzun pozisyonlar alıp ellerindeki kripto paralarını tut veya satın al şeklinde değerlendirmektedir.

Ne zaman Short (Kısa) Pozisyon Açılmalıdır?

Piyasanın düşeceğini düşünen yatırımcılar tercih ettikleri kripto para biriminde satış yapıp fiyatın düşmesini bekleyerek short pozisyonları alabilirler. Ancak bu pozisyonlar genelde spot piyasalarında olmamakta olup genelde sözleşmeli ve vadeli piyasalarda bu işlemler yapılabilmektedir.

Vadeli ve sözleşmeli piyasaların spot piyasalardan çok fazla riskleri olmakta olup bu konu hakkında detaylı araştırmalar ve riskler göze alınıp short pozisyonların açılması gerekmektedir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir