LUNA Coin’in Geleceği: Küllerinden Tekrar Doğar mı?

Bu analizimizde, 2022 yılında büyük bir çöküş yaşayan LUNA'nın hikayesine değiniyoruz ve LUNA Coin'in geleceğine dair çeşitli senaryoları değerlendiriyoruz.

LUNA Coin'in geleceği nasıl?
LUNA Coin'in geleceği nasıl?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılında kripto para piyasasına damga vuran olay Terra (LUNA) çöküşüydü. Piyasa değeri açısından ilk 10 coin arasında bulunan LUNA bir gece %98 değer kaybetti. Daha sonra Terra ekibi yoluna Terra Claassic isimli yeni bir kripto parayla devam etme kararı aldı. Peki LUNA Coin’in geleceği nasıl? Küllerinden tekrar doğar mı? 1-2 dolar seviyelerinde işlem gören LUNA tekrar 100 dolar seviyelerini görebilir mi?

LUNA’daki çöküş yüz binlerce yatırımcıyı 40 milyar dolar zarara uğrattı. Ancak daha da ilginci, bu çöküşe doğrudan LUNA kurucusu Do Kwon tarafından yapılan saçma açıklamaların neden olmasıydı. Bu haberimizde tarihi çöküş sonrası LUNA’nın toparlanmasının mümkün olup olmadığını ve LUNA Coin’in geleceğinde hangi senaryoların mümkün olduğunu okuyabilirsiniz.

LUNA Çöküşü: Muhtemelen Tarihin En Büyük Piyasa Dolandırıcılığı

LUNA Coin'in geleceği nasıl?
LUNA Coin’in geleceği nasıl?

Yazımızın ilk bölümünde tarihi çöküş olarak bahsedilen olayın aslında tarihi bir piyasa dolandırıcılığı olduğuna inanılır.

Hatta bu olay, sadece kripto piyasaları açısından değil, bütün piyasalar açısından tarihin en büyük piyasa dolandırıcılıklarından bir tanesi olarak görülür.

40 milyar doların bir gecede buhar olduğunu düşünün, bu gerçekten inanılmaz.

Ancak olayın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından soruşturulmaya devam edildiğini ve henüz kesinleşmiş bir yargı kararının olmadığını hatırlatmak gerekir.

Finansal suçların aydınlatılması uzun sürer ve LUNA dosyası henüz aydınlatılamamıştır. Dolayısıyla bir suç söz konusuysa bile failler henüz belirlenememiştir.

LUNA Neden Hala Ticarete Açık?

Şimdi LUNA çöküşünü daha da ilginç hale getiren bir konuya değinelim. Kurucu ekibi bile LUNA Coin’i terk ettiği ve yeni bir kripto para çıkarttığı halde LUNA Coin dünyanın en büyük kripto para borsalarda alınıp satılmaya devam eder.

Yani Binance, Kucoin, Gate.io gibi borsalarda manipülatörlerin oyuncağı olmuş bu kripto paraya her gün çok sayıda insan yatırım yapmaya devam eder.

Daha açık şekilde ifade etmek gerekirse bütün soruşturmalara rağmen LUNA Coin ile kripto para piyasası manipüle edilmeye devam eder.

Hatta belirli bir grup tarafından sosyal medyada, sürekli olarak 1-2 dolara düşen LUNA Coin’in tekrar 100 dolar olacağına yönelik paylaşımlar yapılır. Bilinçsiz yatırımcılar, bu durumun bir alım fırsatı olduğuna dair ikna edilmeye çalışılır.

LUNA Coin Tekrar 100 Dolar Olur mu?

Tarihi zirvesi 120 dolar olan LUNA Coin’in %98’lik düşüşten sonra tekrar 100 dolara gelme ihtimali birçok yatırımcıyı heyecanlandırır. Çünkü bu ihtimal 1 dolara alınan LUNA’nın 100 dolara (yani 100 katına) satılabileceği anlamına gelir.

1 dolardan 100 dolarlık (100 adet) LUNA aldığınızı ve LUNA’nın fiyatı 100 dolara ulaşınca bütün LUNA’larınızı toplam 10.000 (on bin) dolara sattığınızı düşünün. Bu, son derece karlı ve cazip bir ticaret olur. Peki bu ihtimal ne kadar gerçekçi?

Öncelikle şunu söyleyelim: Hiç kimse LUNA Coin’in tekrar 100 dolar olamayacağını söyleyemez. Çoğu büyük borsada hala alınıp satılabilen LUNA Coin’in 100 dolar olma ihtimali matematiksel olarak vardır. Ancak bu tür coin’ler çok tehlikelidir ve kazanç potansiyelinden daha fazla kayıp potansiyeli barındırır.

Yani manipülatif bir coin olduğunu kanıtlayan LUNA tekrar %98 değer kaybedebilir. Dolayısıyla kötü senaryoya ve yatırımınızın neredeyse tamamını kaybetmeye hazır değilseniz LUNA’ya yatırım yapmak hiç de iyi bir fikir değildir.

LUNA Coin Uzun Vadeli Yatırım İçin İyi Bir Seçenek mi?

Manipülasyonla gündeme gelen kripto paralar için fiyat tahmini yapmak doğru değildir. Çünkü bu tür paralar hiçbir neden olmaksızın bir anda çok yükselebilir ve düşebilir. Asla güvenli bir yatırım aracı değildir.

Sonuç olarak yaşadığı çöküşle birlikte LUNA da manipülasyonla anılan kripto paralar kulübüne dahil olmuştur. Bu nedenle tekrar 100 dolara ulaşsa bile bu durum LUNA’nın uzun vadeli yatırım için iyi bir seçenek olduğunu göstermez.

Aşağıda sıralanan nedenlerden ötürü LUNA’nın uzun vadede başarılı olma ihtimali sıfıra yakındır.

  • Manipülasyona açık bir kripto para olduğunu kanıtlamıştır. Fiyatı her zaman çok oynak ve dalgalı olabilir.
  • Kurucu ekip projeden bütün desteğini çekmiştir. Yani LUNA sahipsizdir.
  • Terra Classic isminde kurucu ekibin desteklediği yeni bir kripto paranın çıkartılmasıyla asıl projenin sahtesi konumunu düşmüştür.

Terra Classic İyi Bir Alternatif mi?

LUNA Coin, 2022 yılının Mayıs ayında büyük bir çöküş yaşamadan önce kripto para piyasalarındaki en mantıklı ve güvenilir projelerden bir tanesi olarak görülüyordu.

LUNA kurucusu Do Kwon
LUNA kurucusu Do Kwon

Eğer LUNA Coin’in geçmişte yarattığı değer hoşunuza gidiyorsa şu anda LUNA’nın kurucu ekibi tarafından desteklenen Terra Classic’e yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Ancak Terra ekibinin geçmişte sahibi oldukları kripto paranın tarihin en büyük çöküşlerinden birini yaşadığını unutmamalısınız.

Bu nedenle tamamen güvenli bir alanda kalmak istiyorsanız Terra Classic sizin için doğru bir yatırım kararı olmayabilir.

LUNA Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    LUNA iyi bir kripto para mı?

LUNA, sahip olduğu felsefe ve teknoloji bakımından oldukça iyi bir kripto para olarak değerlendiriliyordu. En büyük 10 kripto para arasına girmesinin altında yatan sebep de buydu. Fakat yaşadığı olağandışı çöküş, LUNA Coin’in manipülasyonla anılan kripto paralardan bir tanesi haline gelmesini sağladı ve aslında yeteri kadar iyi olmadığını kanıtladı.

Terra artık yatırımcılar tarafından iyi bir kripto para olarak değerlendirilmiyor ve çok riskli görülüyor.

2.    LUNA Coin battı mı?

LUNA Coin’deki çöküş büyük bir iflası beraberinde getirdi. Hatta öyle ki projenin kurucu ekibi LUNA’dan desteğini çekti ve Terra Classic ismiyle tekrar markalaşmak zorunda kaldı.

Ancak böylesine büyük bir manipülasyonun gerçekleştiği LUNA ilginç bir şekilde büyük kripto para borsalarında hala alınıp satılabilmektedir.

3.    LUNA ne kadara ulaşabilir?

Manipülatif hareketlerin normalleştiği LUNA gibi kripto paraların fiyatları hiçbir mantıksal sebep olmadan hızla artabilir ya da düşebilir. Yaşanan düşüşler ve yükselişler teknik ya da temel analizle de açıklanamaz. Bu nedenle LUNA Coin’in hangi fiyata ulaşabileceğini konuşmak doğru değildir.

4.    LUNA iyileşebilir mi?

LUNA Coin’in fiyatı iyileşme potansiyeline sahiptir ancak daha da kötüleşme potansiyelini de barındırır. Bir gün içinde %200 artma ihtimali olduğu gibi %500 değer kaybetme ihtimali de vardır.

5.    LUNA 1.000 dolara ulaşacak mı?

LUNA’nın fiyatı büyük çöküşü yaşamadan önce bile en fazla 120 doları görmüştür. Şu anda LUNA, kurucu ekibinin desteklemediği, manipülatif bir kripto para olarak tanınır. Bu şartlarda LUNA fiyatının bin dolara ulaşması mümkün değildir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir