Matic Coin’in Geleceği: 10 Doları Görecek mi?

Matic Coin'in geleceği nasıl?
Matic Coin'in geleceği nasıl?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2019’dan beri borsalarda işlem göre ve fiyatı 2021’in ilk aylarına kadar 1 cent ile 2 cent arasında gelip giden Matic, uzun süre yatırımcısına kök söktürmüştür. Nihayet 2021 yılında hareketlenen Matic fiyatı, yılın ortalarında yaklaşık 2 buçuk doları ve sonlarında ise yaklaşık 3 doları görmüştür. Peki Polygon platformu gelecekte ne kadar başarılı olabilir? Matic Coin’in geleceği parlak mı? 10 dolar hedefi bir hayalden mi ibaret yoksa gerçekleşebilir mi?

“Herkes için WEB3” sloganıyla Ethereum üzerinde çözümler üreten Polygon projesi Ethereum geliştiricileri için gerçekten de eşsiz çözümler sunar. Her ne kadar Polygon Ethereum’un ölçeklendirilmesine başarıyla hizmet etse de Ethereum’un bile çok güçlü rakipleri vardır. Bu nedenle Polygon projesinin ne kadar uzun süreli olabileceği tartışma konusudur.

Polygon’un Kripto Parası Tekrar 3 Dolara Doğru Gider mi?

Polygon platformunun kripto para birimi olan Matic Coin, 2021 yılının son günlerinde tarihi fiyat zirvesi olan 2 dolar 90 cent’i görmüştür. Daha sonra Matic fiyatı 35 cent’e kadar geri çekilmiştir.

Ethereum üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmeyi kolaylaştıran ve verimli hale getiren Polygon platformu, hemen hemen bütün Ethereum geliştiricileri tarafından kullanılır. Bu açıdan rakipsiz olduğu için Ethereum var oldukça Polygon projesinin ve Matic’in de gündemde kalacağını söylemek doğru olur.

Dolayısıyla Ethereum’un yakın gelecekte popülerliğini yitirmesi beklenmediği için Polygon projesinin de popülerliğini yitirmesi beklenmez. Yani Matic’in fiyatı tekrar 3 dolara doğru gitme potansiyeline sahiptir.

Matic Coin ATH
Matic Coin ATH (Kaynak: CoinMarketCap)

Matic’in Fiyatı 3 Doları Aşabilir mi?

Matic fiyatı 3 dolara yaklaştığı dönemde Polygon marketteki ilk 20 kripto para arasına girmeyi başarmıştır.

Sonraki dönemde yaşanan kripto para düşüşleri, diğer kripto paralara kıyasla Matic’i daha az etkilemiştir.

Bunun bir sonucu olarak Matic, düşüş döneminde sıralamasını yükseltmeyi başarmıştır. Şu anda Matic, piyasa büyüklüğü açısından en büyük 10 kripto para arasına girme eğilimindedir.

Eğer Bitcoin’in zirve fiyatını gördüğü 10 Kasım 2021 tarihinde Matic, şu anki piyasa büyüklüğüne sahip olsaydı Matic’in fiyatı 4 doları aşmış olacaktı.

Sonuç olarak Matic, marketteki pozisyonunu korursa ve kripto para piyasaları eski büyüklüğüne tekrar erişirse Matic’in fiyatının 3 doları rahatlıkla aşabileceği söylenebilir.

Matic Coin 10 Dolar Olabilir mi?

Fiyatının 10 dolara ulaşması, Matic Coin’in yaklaşık 90 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşması anlamına gelir.

Bitcoin’in zirve yaptığı dönemde bile sadece Bitcoin’in, Ethereum’un ve Binance Coin’in bu piyasa değerine ulaştığını hatırlatmak gerekir.

Yani Matic’in 10 dolar olması için kripto para piyasasının tekrar yaklaşık 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşması ve ayrıca Matic’in ilk 3 kripto para arasına girmesi gerekir.

Ancak önümüzdeki yıllarda kripto para piyasa piyasasının değerinin 5 trilyon doları geçeceğine yönelik kuvvetli bir inanç vardır. Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda Matic, piyasa büyüklüğü açısından mevcut durumunu sürdürse bile Matic fiyatı 10 dolara ulaşabilir.

Kısacası, Matic fiyatının 10 dolara ulaşması mümkün olabilir.

Matic Coin İçin Hedef Fiyat Ne Olmalı?

Polygon’un kripto parası Matic için en bariz risk uzun dönemde Ethereum’un güç kaybetmesidir.

Eğer yeni geliştirilen teknolojiler ve rakipleri nedeniyle Ethereum güç kaybederse Matic’in de güç kaybetmesi beklenir.

Solana gibi Ethereum’un çok güçlü rakiplerinin olduğu düşünüldüğünde bu senaryo çok da olağandışı değildir.

Fakat Ethereum, Bitcoin’den sonra tanınırlığı ve marka değeri en yüksek kripto paradır. Bu nedenle birçok kişi Ethereum’un güç kaybedeceğine inanmaz.

Bir diğer risk ise Ethereum geliştirme çalışmaları sonucu Polygon platformuna duyulan ihtiyacın azalmasıdır.

Siz Ethereum’un değerini koruyacağına ve Polygon platformuna her dönemde ihtiyaç duyulacağına inanan taraftaysanız uzun dönemde Matic için 5 dolar ile 10 dolar arasını hedefleyebilirsiniz.

Fakat eğer Ethereum’un gelecek dönemde güç kaybedeceğini ya da Ethereum tarafındaki geliştirme çalışmalarının çok olumlu sonuçlanacağını ve artık Polygon’a ihtiyaç duyulmayacağını düşünüyorsanız Matic Coin’in de gelecekte güç kaybetme ihtimali olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

Bu durumda Matic Coin için uzun vadede en doğru hedef fiyat, eski zirvesi olan 2 dolar 90 cent olabilir.

Matic Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    Matic Coin’in bir geleceği var mı?

Polygon, Ethereum geliştiricileri arasında kabul görmüş ve sık kullanılan bir Ethereum ölçeklendirme platformudur. Bu yönden hiç kimsenin Polygon platformunun geleceğine dair bir şüphesi bulunmaz.

Ancak Ethereum’daki geliştirme çalışmaları sonucu Polygon projesine duyulan ihtiyaç ortadan kalkabilir. Bu senaryo gerçekleşirse Matic Coin çok olumsuz etkilenebilir ve hatta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

2.    2025’te Matic Coin ne kadar olur?

2025 yılına kadar Matic Coin’in popülerliğini kaybetmesi beklenmez. Eğer 2025 yılı kripto paralar için bir yükseliş yılı olursa Matic Coin 5 dolara kadar ulaşabilir. Fakat 2025 yılı düşüş dönemi olursa Matic Coin’in 1 doların altında fiyatlanma ihtimali bulunur.

3.    2030’da Matic Coin ne kadar olur?

2030 yılına kadar Ethereum’daki ölçeklendirme sorunlarının büyük bölümü çözülürse artık Polygon platformuna ve Matic Coin’e ihtiyaç kalmayabilir. Dolayısıyla Matic Coin’in fiyatı çok fazla düşebilir.

Ancak Ethereum büyüdükçe ölçeklendirme sorunları da büyür. Bu nedenle Polygon platformuna her zaman ihtiyaç duyulacağı düşünülür. Böyle bir senaryoda Matic Coin’in fiyatı 10 doları aşabilir.

4.    Matic Coin 100 dolara ulaşabilir mi?

Önümüzdeki on yıl içinde Matic Coin’in 100 dolara ulaşmasını beklemek oldukça gerçekdışıdır. Çünkü Matic Coin’in 100 dolar olması, yaklaşık 900 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşması anlamına gelir.

Bitcoin bile ATH seviyesine (bütün zamanların fiyat rekoruna) ulaştığında yaklaşık 1 trilyon 250 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşabilmiştir. Bu açıdan bakıldığında Matic’in 100 dolar olması Bitcoin kadar tanınması ve büyümesi anlamına gelir ki bu beklenti gerçekçi değildir.

5.    Matic Coin ne kadar yükselebilir?

En iyi ihtimaller gerçekleştiği takdirde önümüzdeki 10 yıl içinde Matic Coin 10 dolara ulaşabilir. Ancak kripto para piyasasında çok kötü ihtimallerin de gerçekleşebildiğini ve 10 dolar beklentisinin oldukça riskli olduğunu ifade etmek gerekir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir