NEO Coin Geleceği: Büyük Bir Hayal Kırıklığı mı?

Bu analizimizde, yıllarca "Çin’in Ethereum’u" olarak pazarlanan Neo projesinin ve NEO Coin’in geleceğini tartışıyoruz.

NEO Coin geleceği nasıl?
NEO Coin geleceği nasıl?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Henüz Solana ve Avalanche gibi Ethereum’un en dişli rakipleri kripto para piyasasında yokken NEO Coin Ethereum’a rakip olarak görülüyordu. Çin’de kurulması nedeniyle “Çin’in Ethereum’u” olarak anılan projeye birçok yatırımcı Ethereum’u geçeceği umuduyla yatırım yaptı. Siz de o yatırımcılardan biriyseniz NEO Coin geleceği hakkında birçok soru işaretine sahip olabilirsiniz.

Öte yandan NEO en eski kripto paralardan olduğu için hiçbir zaman popülerliğini yitirmedi ve kripto para piyasasındaki her yükseliş döneminde yeni yatırımcılar edinmeyi başardı.

Peki NEO Coin gelecekte de yeni yatırımcılar edinmeye devam edebilir mi ve bir gün gerçekten de Ethereum’u tahtından edebilir mi?

Neo Projesi Büyük Bir Hayal Kırıklığı mı?

Ethereum’dan bir yıl önce kurulmasına rağmen hiçbir zaman beklenen etkiyi yaratamayan NEO’nun başarılı olma ihtimali Solana ve Avalanche gibi Ethereum’a gerçekten rakip olan kripto paraların ortaya çıkmasıyla iyice azalmıştır.

Ancak bazı kişiler Neo projesinin hala Çin’de ve Asya’da bölgesel anlamda rakipsiz olduğunu düşünür. Çünkü Ethereum, Solana ve Avalanche Amerika’da çıkmıştır.

Blok zinciri teknolojisinin sınırları kaldırdığı ve dünyanın tamamına hitap ettiği düşünüldüğünde bahsi geçen bu tezin çok da mantıklı olmadığı söylenebilir.

Üstelik Ethereum ve Neo gibi projeler yerelleşme kabiliyeti olmayan ve tamamen teknolojiye dayalı çalışan akıllı sözleşme platformlarıdır.

Örneğin Çinli bir teknoloji şirketi lojistik anlamda devrim yaratan blok zinciri projeleri arasından Çin menşeili olanla çalışmayı tercih edebilir.

Fakat Çin’de akıllı sözleşme platformlarına ihtiyaç duyan bir kişi ya da şirketin aklına ilk olarak Ethereum gelir.

Bu nedenle Neo projesinin ilk yatırımcılarının beklentilerini karşılayamadığı ve büyük beklentileri olan yatırımcıların nezdinde hayal kırıklığı yarattığı söylenebilir.

Neo’nun Ethereum’a Rakip Olma İddiası Sürüyor mu?

Açık şekilde söylemek gerekir ki günümüzde Neo’nun Ethereum’a rakip olma iddiası devam etmez.

O halde akla şöyle bir soru işareti gelebilir: Neo, Ethereum’a rakip olma iddiasını kaybettiyse nasıl hala yatırım alıyor?

Kripto para piyasasının henüz bu kadar gelişmediği 2014, 2015 ve 2016 döneminde büyük bir vizyonla ortaya çıkan birçok kripto paranın günümüzde durumu aynıdır.

Bu kripto paralara örnek olarak Ripple, Litecoin ve Neo verilebilir.

Her ne kadar teknolojik olarak artık çok büyük bir vizyonu ifade etmeseler de bu tür kripto paralar ilklerden olmaları nedeniyle kripto para piyasasını temsil edecek bir güce erişmeyi başarmıştır.

Dolayısıyla vizyonlarından ve misyonlarından bağımsız olarak her dönem yatırımcı bulabilirler. Neo da böyle bir projedir.

NEO Coin Tekrar 150 Doları Geçer mi?

Nitekim NEO Coin Bitcoin’in zirveye koştuğu 202 yılında 10 dolardan 122 dolara kadar yükselmeyi başarmıştır.

Öncü kripto para Bitcoin’in bir önceki zirvesinde yani 2018 yılında 170 dolara kadar yükselen NEO için 122 dolar yeni bir zirveyi ifade etmez.

Kripto para piyasasının birkaç kat büyüdüğü ve birçok kripto paranın tarihi zirvesini gördüğü 2021 yılında NEO Coin her ne kadar 12 kat yükselse de diğer kriptolara kıyasla çok kötü bir performans göstermiştir.

Bu, gayet anlaşılır bir durumdur. Yazımızın önceki bölümlerinde bahsettiğimiz üzere Neo platformu iddiasını kaybedince platformun kripto parası NEO Coin’in yatırımcı nezdinde gördüğü ilgi de azalmıştır.

Önümüzdeki süreçte NEO Coin’in tekrar 150 dolara yükselme ihtimali teknik olarak bulunsa da bu ihtimali artık daha zor olduğu hatırlatılmalıdır.

Bitcoin mevcut fiyat rekorunu kırarsa ve yeni bir zirveye ulaşırsa piyasanın ivmeli şekilde yükselmesi sonucu NEO Coin’in önceki fiyat zirvesi olan 150 doları aşma ihtimali söz konusu söylenebilir.

NEO Coin 1.000 Dolar Olur mu?

2014 yılından bu yana piyasada olan ve artık bütün heyecanını yitirmiş olan NEO Coin’in 1.000 dolara yükselmesi 70 milyar doları aşan piyasa büyüklüğüne ulaşması anlamına gelir.

Kripto para piyasasının en iyi olduğu dönemde bile eski fiyat rekorunu kırmakta zorlanan bir kripto para için bunun mümkün olduğu söylemek doğru değildir.

Yine de NEO Coin’in geniş bir kitle tarafından tanınıyor olması bu kripto paranın hacmini kaybetmesine ve fiyatını belirli bir seviyede korumasını sağlar.

Yatırımcıların bu gerçekler ışığında daha doğru fiyat hedefleri belirlemeleri, yatırımlarını daha doğru yönetmelerini sağlayacağı için önemlidir.

NEO Coin Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    NEO Coin fiyatı yükselir mi?

NEO Coin fiyatı tekrar yükselme ve önceki zirvesine yaklaşma potansiyeli barındırır.

2.    NEO Coin’in Çin hükümetiyle bağlantısı var mı?

NEO platformunun Çin devletinin blok zinciri hizmet ağı ile iş birliği içinde olduğu çok kez gündeme gelmiştir.

3.    NEO iyi bir yatırım mı?

Her geçen gün yeni teknolojilerin keşfedildiği, daha fazla kullanıldığı ve yaygınlaştığı kripto para piyasasında 2014 yılında ortaya çıkan ve artık misyonunu yitirmiş olarak değerlendirilen NEO’nun iyi bir yatırım olduğu söylenemez.

4.    NEO Coin 2025 yılında ne kadar olur?

NEO Coin 2025 yılına kadar tekrar 100 doları aşma potansiyeline sahiptir.

5.    NEO Coin 2030 yılında ne kadar olur?

NEO Coin 2030 yılına kadar önceki fiyat zirvesi olan 170 dolara yükselme ve hatta bu seviyeyi aşarak 300 dolara doğru yönelme potansiyeline sahiptir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir