NFT’lere Yatırım Yapmak: Buna Değer mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dijital varlıkların ünlülerin dikkatini çekmesi ve milyonlarca dolarlık satış fiyatları getirmesi nedeniyle, takas edilemeyen tokenler veya NFT’ler son zamanlarda ön plana çıktı. 

Christie, orijinal bir NFT sanat eserini 69.346.250 dolara sattı. Basketbol taraftarları, düzenli olarak altı haneli fiyatlarla listelenen video ticaret kartları gibi NBA oyunlarının anlarını satın alabilir. Peki, bu NFT’ler ne hakkında? NFT’lere yatırım yapmaya ve sizin için anlamlı olup olmadığına bir göz atalım.

NFT Nedir?

NFT’ler , bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi dijital varlıklar olsa da, temelde farklıdırlar .

Kripto para birimleri, takas edilebilir tokenlerdir , yani takas edilebilirler. Değiştirilemez tokenler, belirli bir zamanda yalnızca bir sahip için var olan benzersiz varlıklardır.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi, NTF’ler de blockchain teknolojisi kullanılarak satın alınır, satılır ve tutulur. Bir NFT satın alırsanız, onu genellikle bir çevrimiçi hesapta veya kripto para cüzdanında tutarsınız. Yalnızca dijital bir varlık olduğu için, bir donanım cüzdanınız yoksa cebinizde taşıyamazsınız.

Bir NFT ile, internetteki hemen hemen herkes varlığı görüntüleyebilir. Ancak, geleneksel fiziksel sanat eseri gibi, yalnızca bir sahibi vardır. Bu nedenle, başkalarının potansiyel olarak ücretsiz olarak görebileceği bir şeye, sırf ona sahip olmak için para yatırmanın nasıl hissedeceğinizi düşünmelisiniz.

Portföyümde NFT’lere İhtiyacım Var mı?

Çoğu insan portföylerinde NFT’lere ihtiyaç duymaz. Kripto para birimleri gibi, NFT’ler de biraz yeni ve çok riskli. Bununla birlikte, bitcoin ve diğer popüler kripto para belirteçlerinin aksine, NFT’niz için tutarlı bir alıcı pazarı olmayabilir.

2017’de SEC, yatırımcıları kripto para birimlerinin riskleri, ilk madeni para teklifleri (ICO’lar) ve gelişen dijital varlık alanı hakkında uyaran bir bildiri yayınladı. NFT’ler aynı teknolojiyi kullanır, ancak tartışmalı olarak daha fazla risk taşır.

Ventura, California’daki Maranatha Financial’da finansal danışman olan Michael Anderson’a göre , NFT pazarına çok fazla para koymaktan kaçınmalısınız. “Yeni ve kanıtlanmamış bir varlık olarak, çoğu yatırımcı NFT’lerden uzak durmalı” diyor. “Yatırım yapmaya karar verirseniz, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla para koymayın.”

NFT’lere Yatırım Yapmaya Değer mi?

NFT’lerin popülaritesi patladı. Bazı yatırımcılar NFT’lerden milyonlar kazandıktan sonra, yutturmacaya girmeniz gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Müzayede yoluyla 69 milyon dolarlık sanat eserinin alıcısı olan Vignesh Sundaresan, NFT’lerin meşru bir değer deposu olduğuna ve dünyanın sanata ve tahsil edilebilir varlıklara bakış açısında bir değişimi temsil ettiğine inanıyor. CNBC ile yaptığı röportajda Sundaresan, NFT’lerin dünya çapında alıcıları ve satıcıları birbirine bağlayan yeni bir emtia sınıfı olacağını söyledi.

Bununla birlikte, satın aldığı NFT, herkesin benzersiz bir varlık adresiyle eşleştirerek kopyalayabileceği yalnızca dijital bir görüntüdür. Bu, birçok insanı NTF’lerin değerine şüpheyle yaklaştırıyor. Sonuçta, insanlar bir zamanlar Bere Babies ve lalelerin astronomik fiyat etiketleri getirmesi gerektiğini düşündüler. Bu hevesler ortadan kalktı. NFT’lerin bir Picasso veya bir pet rock değerini taşıyıp taşımayacağını yalnızca zaman gösterecek.

Kripto para endüstrisindeki bazıları bile NFT’lerin değerini sorguluyor. Twitter’daki bir ileti dizisinde, litecoin kurucusu Charlie Lee, temel varlığı çoğaltma yeteneğinin NFT’ye sahip olmanın değerini ortadan kaldırdığını söylüyor. 

Ayrıca, web sitesi kapanırsa NBA En İyi Şut Anlarının değerine ne olacağını sorguluyor ve fiziksel beyzbol kartlarının üreticiler veya ligler sona erdikten çok sonra bile değerli kalacağına dikkat çekiyor.

NFT’lere Nasıl Yatırım Yapılır?

NFT’leri kullanmaya başlamak istiyorsanız , başlamak için birkaç yolunuz var. Çeşitli NFT platformları, belirli varlıkları satın almanıza, listelemenize ve satmanıza olanak tanır. Platforma bağlı olarak, orada bir hesaba veya başka bir kabul edilen kripto para birimi cüzdanına ihtiyacınız olabilir.

NBA Top Shot gibi bir platformda satın alırsanız, hesabınıza para yatırırsınız ve resmi web sitesinde Top Shot varlıklarınızı hesabınızda tutarsınız. OpenSea gibi diğer pazar yerleri, bitcoin veya ethereum gibi kripto para birimleri ile ödeme yapmanızı ve varlığınızı harici bir dijital cüzdan aracılığıyla almanızı gerektirir.

Bu süreci kafa karıştırıcı ve karmaşık bulanlar için NFT’lerden kaçınmak en iyisi olabilir. Bununla birlikte, teknoloji konusunda oldukça bilgiliyseniz veya blockchain tabanlı varlıklar konusunda zaten biraz deneyiminiz varsa, süreci oldukça basit bulmalısınız.

Bazı popüler NFT pazar yerleri şunları içerir:

  • OpenSea
  • Rarible
  • NBA Top Shot
  • Nifty Gateway

NFT alanında servet yapıldı. Bu eğilimin devam edeceğinin garantisi yok, ancak dijital varlıklarla ilgili mevcut hype ve heyecan, onları çok yüksek fiyatlara ulaştırıyor. Bir NFT satın almayı düşünüyorsanız, risk iştahınızı göz önünde bulundurun ve ne kadar para kaybetmeniz gerektiğini değerlendirin.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir