Ölü Kedi Sıçraması Nedir?

Ölü kedi sıçraması, bilinmesi gereken çok faydalı bir piyasa jargonudur – sonuçta, özellikle kripto piyasasında oldukça yaygın bir durumdur.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ölü kedi sıçraması, bir süredir düşüşte olan bir varlığın fiyatını geçici olarak geri kazanmasını ifade eder. Kısa ömürlü bir doğa ile karakterize edilir ve her zaman devam eden bir düşüş eğilimi izler.

Adı, “ölü bir kedi bile çok yüksekten düşerse zıplar” sözünden gelir.

Teknik Analiz

Ölü kedi sıçraması, hem kripto hem de hisse senedi fiyatlarının teknik analizinde gerçekten yararlı olan bir kalıptır. Düşüş eğilimi gösteren bir varlığın geçici olarak toparlanmasını ve ardından daha fazla düşüş olduğunu gösterir.

Ölü Kedi Sıçraması Örneği

Ölü kedi kripto piyasasında oldukça sık zıplıyor, bu nedenle bu fenomenin birçok örneği var. İşte Ocak 2022’de gerçekleşen bir örnek: BTC fiyatı açıkça düşüşteydi ve bir ayı piyasasının ortasındaydık (veya kime sorduğunuza bağlı olarak başlangıçta). 

Bitcoin’in fiyatı kısa bir süreliğine 43 bin dolara yükseldi, ancak iyileşme yolunda bir adım yerine ölü bir kedi sıçraması olduğu ortaya çıktı: BTC derhal değerini kaybetmeye geri döndü ve 33 bin dolara kadar düştü.

Ölü Kedi Sıçramasına Neden Olan Nedir?

Ölü bir kedinin kripto/borsada sıçrama yapmasının iki ana nedeni vardır:

  1. kısa pozisyonlarını topluca kapatan düşüş eğilimi gösteren tüccarlar;
  2. Bir ayı piyasasına/varlığın o anda açıkça aşırı değerlenmesine rağmen, bir varlığa yeterince yükseliş eğiliminde olan çok sayıda yatırımcı, düşüşü satın almaya çalışacak.

Ölü Bir Kedinin Zıpladığını Nasıl Anlayabilirsiniz?

Ölü bir kedi sıçramasını, daha en başından tespit etmek zor. Bir ayı piyasası varsa ve bir hisse senedi fiyatının veya kripto para biriminin gelecekte düşmeye devam edeceğini düşünüyorsanız, o zaman kısa bir fiyat artışı DCB olabilir. 

Ancak, uzun süreli bir fiyat düşüşünden sonra her yükselen fiyat hareketi, ölü bir kedi sıçraması veya piyasanın tersine çevrilmesi değildir. Bu, özellikle fiyatların kural olarak değişken olduğu kripto pazarında normal bir dalgalanma olabilir. 

Ölü Kedi Sıçramasını Tanımlamadaki Sınırlamalar

Bu varlık sınıfı genellikle çok daha istikrarlı ve kolayca tanımlanabilir bir temel değere sahip olduğundan, bir hisse senedi fiyatındaki ölü bir kedi sıçramasını tanımak daha kolaydır. Oynaklıkları nedeniyle, kripto para birimi fiyatlarını tahmin etmek çok daha zordur.

Bununla birlikte, bir hisse senedi fiyatı için bir DCB belirleme söz konusu olduğunda bile, çoğu yatırımcı bunun ancak sonradan gerçekleştiğinden emin olabilir. Ölü bir kedi sıçramasını doğru bir şekilde tanımlamak için yalnızca tonlarca günlük ticaret ve pazar araştırması deneyimine değil, aynı zamanda önemli miktarda şansa da ihtiyacınız olacaktır.

Herhangi bir ölü kedi sıçraması gerçek bir ralli ve yükseliş eğilimi olabilir, bu nedenle yeni başlayan yatırımcılara genellikle bunlardan yararlanmaya çalışmamaları tavsiye edilir.

Ölü Bir Kedinin Sıçraması Genellikle Ne Kadar Sürer?

Ölü kedi sıçramaları genellikle kısa ömürlü olsa da bazen birkaç aya kadar sürebilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, bir ölü kedi sıçraması, varlığın fiyatı tekrar düşmeden önce yalnızca birkaç gün boyunca gerçekleşecektir.

Ölü Bir Kedi Sıçramasından Sonra Ne Olur?

Ölü bir kedi sıçramasını her zaman ondan önce gelen bir düşüş trendinin devamı ve uzun süreli bir düşüş izler.

Ölü Kedi Sıçramasının Zıttı Nedir?

Ölü bir kedi sıçramasının tersi bir süpernova olarak adlandırılır – bu terim, fiyatı hemen hemen yukarı çıkan varlıkları ifade eder. Genellikle kısa sıkmalardan sonra ortaya çıkar.

Ölü Kedi Sıçramasını kim icat etti?

“Ölü kedi sıçraması” terimi, Raymond DeVoe Jr adlı bir finans yazarı tarafından icat edildi.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir