Rekt Ne Demek? Get Rekt Nedir?

Rekt ne demek? Get rekt nedir
Rekt ne demek? Get rekt nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rekt, bir yatırımdaki kötü bir zararı tanımlayan jargon sözcüğüdür. “Mahvolmuş” anlamına gelen “wrecked” kelimesinin fonetik yazımıdır.

Getting rekt ya da rekt olmak, “tamamen mahvolmak”, “bitmek” anlamlarına gelir.

Kripto para piyasalarıyla birlikte yaygınlaşan kavram, genellikle ciddi düzeyde zarar eden yatırımcılar için kullanılır. Başarısız bir yatırımı ve sert şekilde düşen piyasayı tanımlamak için de kullanılabilir.

Get Rekt (Rekt Olmak)

Yatırımcı, karlı bir yatırımı kaçırabileceği endişesiyle kripto para satın almış olabilir. Ancak aynı zamanda, büyük bir fiyat düşüşü kapıda olabilir.

Beklenmedik bir düşüş gerçekleştiğinde yatırımcı, büyük bir maddi kayıpla yüzleşir. Böyle bir durumda yatırımcının rekt olduğu, yani mahvolduğu ve iflas ettiği söylenir.

FOMO (kaçırma endişesi), piyasanın çoğunluğu için rekt olmayı beraberinde getirebilir.

Rekt olmak, genellikle “likide olmak” (tasfiye edilmek ya da kripto jargonuyla “liq olmak”) yerine kullanılır. Ancak rekt olmak ve likidasyon (zorunlu likidasyon), aynı şey değildir.

Likidasyon ya da zorunlu likidasyon, marjin ticarette bir pozisyonun tasfiye edilmesidir. Likidasyon durumunda yatırımcının varlıkları nakde çevrilir ve borcunun ödenmesi sağlanır.

Zorunlu likidasyon, kaldıraçlı piyasada meydana gelir. Gerçekleşme sebebi, kaldıraçlı pozisyonun marj gereksiniminin sürdürülememesidir.

Rekt ise hem vadeli hem de spot piyasada yaşanabilir. Örneğin spot alım yapan bir yatırımcı, FUD etkisiyle aldığı varlığı, dörtte biri fiyatına satarak rekt olabilir.

rekt ne demek
Rekt ne demek? Get rekt nedir?

Rekt Örneği

Örneğin Emre’nin, fiyatı anlık olarak hızla yükseldiği için Dogecoin aldığını varsayalım.

Ertesi gün Dogecoin, %50 değer kaybedebilir ve Emre, büyük bir zararla karşı karşıya kalabilir. Kısacası rekt olabilir.

Rekt terimi, fiyatı hızla düşen kripto varlığı ve piyasayı tanımlamak için de kullanılır. Yukarıdaki örnekte Emre ile birlikte Dogecoin ve piyasa da rekt’tir.

Rekt Olmak ve Para Kaybetmek

Rekt olmak ve para kaybetmek genellikle aynı anlamda kullanılır. Fakat tam anlamıyla aynı değildir.

Rekt olan birisi, kripto varlığını satmadığı sürece zarar realizasyonu yapmış ve para kaybetmiş olmaz.

Örneğin Bitcoin, 2018’de yüzde 80’den fazla değer kaybederek rekt olur. Kasım 2021’de ise 68 bin doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini görür.

2017’de 20 bin dolardan Bitcoin alan bir yatırımcı, 2018’de Bitcoin 3.650 dolara düştüğünde, bütün kripto varlığını satarak zarar etmiş olabilir. Ya da 2021 yılını bekleyerek Bitcoin’lerini 50 bin dolardan karla satmış olabilir.

Şunu not etmek gerekir ki bu örnek, her kripto para fiyatının geri döneceği anlamına gelmez. Bitcoin ve Ethereum gibi ilk ve eski kripto varlıklar, daha güvenilirdir. Yine de kripto varlık dünyasında, 2022 yılında hala birçok varlığın değerini tamamen yitirme ihtimali bulunur.

Rekt Olmaktan Kaçınmak

Kripto para yatırımcıları, rekt olmaktan kaçınmak için çeşitli stratejiler izler. Kar realizasyonu, kaldıraçtan kaçınmak, stop-loss emri, teknik ve temel analiz; rekt olmaktan kaçınmanın başlıca yollarıdır.

1.000% (yüzde 1.000) gibi yüksek ve çoğu zaman imkansız faiz vaatleri ya da hızla yükselen fiyat, bazen akıl çelici olabilir. Rekt olmaktan kaçınmak isteyen yatırımcının, FOMO karşısında dirençli olması gerekir. Uzun vadeli yatırım anlayışı ve panik satışı yapmamak, FOMO’dan korunmayı sağlar.

Bir diğer yol, geleneksel yatırımlarda olduğu gibi finansal danışmanlarla çalışmaktır. Fakat finansal danışmanlar, kripto varlıkları portföylerine ekleme konusunda hala çekingendir. Dolayısıyla yatırımcılar rekt olmaktan kaçınmayı, şu an için sadece tek başlarına öğrenebilir. Yine de beklenti, kripto varlıkların gelecekte bütün finansal danışmanların portföylerinde yer alacağı yönündedir.

Rekt olmaktan kaçınmanın son ve belki de en etkili yolu, yaparak öğrenmektir. Bütün dünyada insanların kripto varlık piyasalarına adaptasyonu, hızla gerçekleşir. Ancak kripto para piyasaları, hala yolun başındadır. Farklı blok zincirlerindeki birçok teknoloji, henüz çok yenidir. Yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmeyi ve kullanılmayı bekler. Bu nedenle en mantıklı strateji, kaybetmenin göze alındığı parayla farklı yatırım araçlarını denemektir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir