Kripto da Risk Ödül Oranı Kaç Olmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başarılı bir yatırımcı olmak için, yalnızca grafik analizinizi doğru yapmanız önemli değildir.

Ayrıca risk ve para yönetimi yönergelerinize de çok dikkat etmelisiniz . Kripto da en önemli para yönetimi kavramlarından bazıları olan ticaret başına risk, risk-ödül oranları veya pozisyon boyutlandırmanızı ihmal ederseniz, dünyanın en iyi ticaret stratejisi bile pek yardımcı olmayacaktır.

Bu yazıda, risk ödül oranlarına daha yakından bakacağız ve ticaretteki önemini açıklayacağız. Size R/R oranlarını nasıl hesaplayacağınızı ve ticaret performansınızı artırmak için en iyi oranı nasıl belirleyeceğinizi göstereceğiz.

Risk Ödül Oranı Nedir?

Risk ödül oranları, kripto para yönetiminde en yanlış anlaşılan kavramlardan biridir. Pek çok acemi yatırımcı, ancak ticaret hesaplarını patlattıktan veya bir dizi kayıp ticaret yaşadıktan sonra önemini anlamaya başlar.

Piyasayı doğru bir şekilde analiz etmesine ve işlemlerinde yüksek kazanma oranına sahip olmasına rağmen neden bu kadar çok tüccar piyasada para kaybediyor?

En yaygın nedenlerden biri , işlemlerin risk/ödül oranlarını ihmal etmektir .

Bir ticaretin ödül/risk oranı veya R/R, basitçe potansiyel kârı ile potansiyel zararı arasındaki orandır. 100 dolar stop-loss ve 100 dolar kar hedefi olan bir ticaret düşünün.

Bu ticaretin riskini almanın ödülü ne olurdu?

R/R=1 tahmin ettiyseniz, haklıydınız. Yayılmayı hesaba katmazsak, ticaretin potansiyel kârına eşit potansiyel bir kaybı olacaktır.

Şimdi, 100 dolar stop-loss ve 200 dolar kar hedefi olan bir ticaret düşünelim. Bu durumda riske ödül oranı 2 (200 dolar / 100 dolar) olacaktır, yani ticaretin potansiyel karı, potansiyel kaybının iki katıdır.

Neden tüm yatırımcıların daha yüksek ödül risk oranlarına sahip ticaret kurulumlarını benimsemediklerini sorabilirsiniz.

Cevap basit…

Stop-loss seviyesi sıkıysa, fiyatın daha yüksek bir kar hedefine ulaşması daha zordur. Ödül/risk oranı 10:1 olan bir ticaretin, zararı durdur seviyesine ulaşma şansı, kar al seviyesinden çok daha yüksektir.

Yatırımcıların, işlemlerinin olumsuz fiyat dalgalanmalarına dayanmak için yeterli nefes alma alanına sahip olduğundan emin olmaları gerekir. Bir noktada, hemen hemen tüm kazanan işlemler, lehinize gitmeden önce küçük bir kayıp olacak.

Risk Ödül Oranı Neden Önemlidir?

İşlemlerin başarı oranını ve karlılığını artırmanın yanı sıra, risk ödül oranları da başka bir nedenden dolayı önemlidir. Yukarıdaki iki ticaret örneğini ele alalım – ödül risk oranı 1 olan ilk kurulum ve ödül risk oranı 2 olan ikinci kurulum.

Bir tüccarın ortalama kazanma oranı %50’dir, yani tüccarın alım satımlarının yarısı kazanan ve yarısı kaybedendir.

Yeterince büyük bir ticaret örneği üzerinde, tüccar ikinci tür R/R ile çok daha karlı olacaktır. Her ticaret potansiyel olarak kazanabileceği kadar kaybedebilirse, başabaş için yalnızca %50’lik bir kazanma oranına ihtiyacınız olacaktır ve bu, spreadleri hesaba katmadan.

Öte yandan, R/R oranları 1’den yüksek olan işlemler, potansiyel olarak kaybedebileceklerinden daha fazlasını kazanır. Ödül-risk oranı 2 olan iki pozisyon açarsanız, işlemlerden biri stop-loss seviyenize ulaşsa bile kâr edersiniz.

Kripto da Risk Ödül Oranı Nasıl Hesaplanır?

Şimdiye kadar, bir ticaretin ödül/risk oranının, potansiyel kârının potansiyel zararına bölünmesiyle elde edildiğini biliyorsunuz.

Ancak, ticaretiniz için doğru kâr alma ve zarar durdurma seviyelerini belirlediğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Ayrıca, iyi bir teknik kuruluma sahip bir ticaret yapmak için hangi risk-ödül oranı yeterince iyidir?

Bunu aşağıdaki üç adımla kapatalım:

Adım 1: Zarar Durdurma için En İyi Yeri Belirleyin – Yapmanız gereken ilk adım, zararı durdur emrinizin verileceği mükemmel seviyeyi bulmaktır. Grafik stoplar, coin stopları, volatilite stopları ve zaman stopları dahil olmak üzere dört ana stop-loss emri vardır. Grafikteki önemli teknik seviyelere dayanan grafik stoplar, en verimli stop-loss emirleri olarak gösterilmiş olsa da, ticaret stratejinize bağlı olarak diğer türleri de kullanabilirsiniz.

Adım 2: Kâr Hedefinizi Belirleyin – Zararı durdurmak için en iyi yeri bulduktan sonra, en iyi kâr hedefi için grafiği analiz etme zamanı. Yine, tıpkı grafik durakları gibi, önemli teknik grafik seviyelerine dayanan kar hedeflerinin en iyi sonuçları verdiğini göstermiştir. Bu adımda, istediğiniz kar hedefinizin en az zarar durdurma seviyenizin büyüklüğüne eşit olduğundan emin olun, yani zararı durdurmanız 100 dolar ise, giriş fiyatından en az 100 dolar uzakta olan kar hedeflerini arayın. . Bu, ödül risk oranınızın en az 1 olmasını sağlayacaktır.

Adım 3: Potansiyel Karınızı Potansiyel Kaybınız ile Bölün – Artık potansiyel zarar durdurma ve kâr alma seviyelerini belirlediğinize göre, ticaretinizin ödül/risk oranını elde etmek için bunları bölmeniz gerekir.

Risk Ödül Oranına Uygun Risk Nedir?

Çoğu tüccar %50’den fazla kazanma oranına sahiptir, ancak yine de para kaybederler.

Bu neden oluyor?

En dikkate değer nedenlerden biri, bu işlemlerin risk / ödül oranıdır. Yatırımcıların çoğu zaman haklı olmalarına rağmen, kazanan işlemlerden ziyade işlem kaybederek kaybederler.

Yine de, her kazanan ticaretteki kar, kaybedilen ticaretteki kayıplardan çok daha küçüktü. Kârlılığınızı artırmak için Koinograf Araştırma Ekibi, en az bir risk-ödül oranı benimsemenizi önerir. R/R oranınız ne kadar yüksek olursa, kârlı kalmak için gelecekteki fiyat hareketlerini o kadar az doğru bir şekilde tahmin etmeniz gerekir.

2:1, 3:1 ve hatta 4:1 R/R oranlarına sahip işlemler, piyasadaki en etkili kurulumlar olduğunu göstermiştir.

Ayrıca, yazılı ticaret planınıza istediğiniz R/R oranını dahil ettiğinizden emin olun. Tüccarlar, zor zamanlarda başvurabilecekleri yazılı bir planları yoksa, duygulara dayalı olarak ticaret yapma eğilimindedir.

Risk Ödül Oranı Hakkında Son Sözler

Alım satımların risk/ödül oranı alım satımda para ve risk yönetiminin en önemli kavramlarından biridir.

R/R oranı, bir ticaretin potansiyel kârının ve potansiyel zararının oranını ifade eder. Ticarette yeniyseniz, risk risk oranı en az 1 olan kurulumları aramak için sağlıklı bir ticaret alışkanlığı edindiğinizden emin olun. R/R oranı ne kadar yüksekse, tahminde o kadar az doğru olmanız gerekir. para ticareti yapmak için gelecekteki fiyatlar.

%50 kazanma oranıyla bile, yalnızca R/R oranı en az 1 olan işlemleri yaparsanız piyasada kar elde edebilirsiniz. Birçok tüccar daha da yüksek kazanma oranları elde eder, ancak işlemlerinin R/R oranları uzun vadede para kazanmak için onları geri tutuyorlar.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir