Shiba Coin’in Geleceği: 1 Dolar Olması Mümkün mü?

Gelin geçtiğimiz yıllarda bütün dünyanın gündemini uzunca süre meşgul eden Shiba Coin'in geleceği hakkında biraz laflayalım.

Shiba Coin'in Geleceği
Shiba Coin'in Geleceği
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sadece eğlence amacıyla piyasaya sürülen ve kısa sürede yüzde 700 binden fazla artan bir şaka coin’i düşünün. İşte o coin, Shiba Inu’dur ve ilk dönemlerinde bu coin’e sadece 1 dolarlık yatırım yapan kişiler 700 bin dolar kazanma fırsatı elde etmiştir. Hatta ilk dönem yatırımcıları yüzde 11 milyondan fazla kar elde etmiştir. Bu oran, yatırılan her 1 doların 11 milyon dolara ulaştığı anlamına gelir. Peki Shiba Coin’in geleceği aynı oranda parlak mı, 1 dolar olma ihtimali var mı?

Şaka coin’leri (meme coin) yüksek miktarda ve çok düşük fiyatla piyasaya sürülür. Örneğin 0.001 dolar olarak piyasaya çıkan bir şaka coin’inin fiyatı 0.002’ye ulaştığında matematiksel olarak tam iki katına çıkmış olur.

Bu sayede en ufak yükselişlerde bile topluluğun heyecanlanması ve fiyatı yukarı doğru iten güçlü bir topluluğun kurulması amaçlanır.

“Dogecoin Katili” Shiba’nın Hedefi: 1 Dolar

Shiba topluluğu, projenin hayata geçirildiği ilk günden itibaren Reddit isimli sosyal medya sitesinde örgütlenen ve Shiba Inu’yu destekleyen topluluktur.

Yaklaşık 500 bin kişiden oluşan SHIBArmy isimli topluluğu gönüllü olarak coin fiyatının yükselmesi ve projenin büyümesi için çalışır.

İlk şaka coin’i Dogecoin’e alternatif olarak ortaya çıkan Shiba Inu, Dogecoin topluluğunun 1 dolar hedefini kopyalar. Bazı kişiler Shiba’nın katrilyonu aşan miktarda piyasaya sürüldüğünü ve bu yüzden fiyatının 1 dolar olamayacağını düşünür.

Gerçekten de piyasada katrilyon miktarında bulunan bir coin’in 1 dolar olması hayal bile edilemez. Fakat yine de şaka coin’lerinin 1 dolar olmak için coin yakma silahını kullanabileceği gözden kaçırılmamalıdır.

shiba coin geleceği
shiba coin geleceği

Shiba’nın 1 Dolar Olması Mümkün mü?

Ortaya çıktığı ilk günden sonra yüzde milyonlara varan büyüme performansı gösteren Shiba Inu doğal olarak “Acaba fiyatın 1 dolar olması mümkün mü?” sorusunu akla getirir.

Bir coin projesi değerlendirirken sadece projenin mevcut durumu değil, geçmiş performansı ve yol haritası da değerlendirilmelidir. Shiba Inu’nun tarihi zirvesine ulaşması, coin yaktığını duyurmasıyla gerçekleşmiştir.

2020 Ağustos ayında hayata geçen projenin şimdiye kadar coin’lerinin yarısını yakmıştır yani kullanılamaz duruma getirmiştir.

Bu, piyasadaki coin sayısının azaldığı anlamına gelir ve piyasada talep gören herhangi bir şeyin sayısı azalırsa fiyatı artar.

Ancak piyasadaki Shiba sayısı o kadar fazladır ki Shiba’nın 1 dolar olabilmesi için en az 10 sene daha aynı hızla yakım gerçekleştirmesi gerekir. Bu da matematiksel açıdan kesinlikle mümkün değildir.

thumbnail
1 dolar olmaya en yakın coin'leri öğrenin:
2023’de Alınabilecek En İyi 5 Meme Coin

Shiba’nın 1 Dolar Olması Ne Anlama Gelir?

Daha açık şekilde ifade etmek gerekirse Shiba’nın 1 dolar olması, Amerika ekonomisinin 21 bin 960 katı büyüklüğünde bir piyasa değerine sahip olması anlamına gelir.

En büyük kripto para Bitcoin bile en yüksek fiyat seviyesine ulaştığı tarihte Amerika ekonomisinin yaklaşık yüzde 4’ü büyüklüğünde bir piyasa değerine erişmiştir.

Diğer bir örnekle Shiba’nın mevcut durumda 1 dolar olması, dünya ekonomisinin tam 6 buçuk katı büyüklüğe erişmesi anlamına gelir.

Yani Shiba Coin için 1 dolar, akılla ve mantıkla açıklanabilir bir hedef değildir ve tamamen duygusaldır. Ancak borsada duygusal olmanın para kaybetmenin en önemli sebebi olduğu unutulmamalıdır.

Shiba Inu için En Gerçekçi Fiyat Tahmini Ne?

Shiba Coin için en gerçekçi hedef, en büyük rakibi Dogecoin’in 88.8 milyar dolarlık piyasa değeri rekorunu kırmaktır.

Böyle bir durumda fiyat önceki tarihi zirvesi olan $0.00008 seviyesinin yaklaşık iki katı olan $0.00016 seviyesine gelir.

Shiba Inu bu fiyata ulaştığında Dogecoin’in yeni bir piyasa değeri rekoru kırıp kırmadığını takip etmek gerekir.

Çünkü Shiba Inu için en gerçekçi hedef her zaman rakibi Dogecoin tarafından kırılan rekorları kırmak ve Dogecoin’i geçerek en yüksek piyasa değerine sahip meme coin olmaktır.

Shiba Coin’in Geleceği Hakkında En Çok Merak Edilen 5 Soru

1.    2025’te Shiba’nın değeri ne olacak?

Enflasyonun hızla yükselmesi ve kalıcılaşması kripto para piyasalarının önümüzdeki yıllarda tekrar yükselişe geçme ve yeni rekorlar kırma beklentisini doğurur.

Birçok analist 2024 ve 2025 yıllarının boğa sezonu olacağına inanır.

Bu nedenle Shiba’nın 2025 yılında yüksek bir performans göstererek $0.00004 ile $0.00016 seviyeleri arasında olma potansiyeli bulunur.

Yani Shiba Coin, 2025 yılında 2022 yılında düştüğü seviyeden 4 kat ile 16 kat arasında daha yüksek olabilir.

2.    Shiba Inu 1 sente ulaşabilir mi?

Shiba’nın 1 sente ulaşması için yaklaşık bin kat değerlenmesi gerekir. Bu durumda sadece Shiba Inu’nun piyasa değerinin yaklaşık 7 trilyon dolara ulaşması gerekir.

Bütün kripto para piyasasının bugüne kadar ulaştığı en yüksek değerin 2 trilyon dolar olduğu düşünüldüğünde bu hedefin de tıpkı 1 dolar ve 10 cent hedefleri gibi gerçekçi olmadığı görülür.

3.    Shiba Inu ne kadar yükseğe çıkabilir?

Kripto paralar için en yüksek seviye tahmini yapmak oldukça zordur. Çünkü Bitcoin ve kripto paralar aslında Bitcoin’in hayatımıza girdiği 2009 yılından beri yükseliş içindedir.

Büyük düşüşler her zaman bir düzeltme görevi görmüştür ve kripto piyasalarının yükselişi aralıksız devam etmiştir.

Bu bakımdan Shiba Inu’nun ne kadar yükselebileceğini tahmin etmek çok zordur.

Fakat potansiyel bakımından değerlendirildiğinde tıpkı diğer kripto paralarda olduğu Shiba’nın da önümüzdeki birkaç yıl içinde onlarca kat yükselme potansiyeli barındırdığını söylemek mümkündür.

4.    Shiba Inu 2030’da ne kadar olacak?

2030 tahminini merak etmek, çok uzun vadeli bir yatırım yapmak anlamına gelir. Dogecoin, Shiba, Samoyedcoin gibi meme coin’ler yüksek riskli coin’ler olmakla birlikte kazanç potansiyeli yüksek coin’lerdir. Çünkü arkalarında çok güçlü ve inançlı bir topluluk barındırırlar.

Bu bakımdan 2030 yılında Shiba fiyatı şu an olduğu durumdan 100 kat daha yukarıda olabileceği gibi Shiba projesi tamamen yok da olabilir.

Uzun vadeli düşünen yatırımcıların bu riskleri göz önünde bulundurması gerekir.

5.    Shiba Coin almaya değer mi?

Shiba Coin güçlü bir internet topluluğuna sahiptir ancak bu projeyi diğerlerinden ayırt eden önemli avantajlar söz konusu değildir.

Özellikle piyasaya sunulan coin sayısının çok yüksek olması, Shiba Coin’in fiyatının yükselmesini zorlaştırır ve sınırlandırır.

Bundan dolayı meme coin yatırımı yapmak isteyen kişilerin alternatif şaka coin’lerini de incelemesi daha doğru bir yatırım kararının alınmasını sağlayabilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. shiba coin ile umutlar tükendi.

    Cevapla