Staking Nedir? Hangi Kripto Paralar Stake Edilir?

Staking, belirli kripto paraları tutmanın karşılığında ödül kazanmanın bir yoludur.

Staking Nedir
Staking Nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Staking Ne Demek?

Staking nedir? Bundan belki 10 yıl önce Bitcoin ya da kripto para dendiğinde kimsenin aklında bir fikir oluşmazken şimdilerde bu terimleri duymadığımız yer sayısı neredeyse yok gibidir. Başlarda bu dijital paralar Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para varlıklarından öteye geçemezken son yıllarda birçok altcoin ortaya çıkarılmış durumdadır. Özellikle Bitcoin tarafında son yıllarda inanılmaz yükselişin yaşanması, altcoinlerde de adeta bir domino etkisi yaratmıştır. 2019 yılında Bitcoin ve birkaç altcoin ile sepet oluşturan bir yatırımcı bundan tam 2 yıl sonrasında parasını çok rahatlıkla 2 ye katlayabilmiş durumdadır.

Bu sayede kripto yatırımları da yavaş yavaş 2’ye ayrılmaya başlamıştır. İlk yatırımcı parasını katlamak için piyasayı takip ederek analizler doğrultusunda yatırım yapmakta yani alt sat yapmaktadır. Burada amaç kripto paralarının düşüş ve yükselişlerinden maksimum verimi elde edebilmektir.

Staking Nedir
Staking Nedir?

HODL Ne Demek?

İkinci yatırımcı ise daha çok alıp tutma gayretinde olan yani kripto dilinde HODL diye tabir edilen işlemdir. Burada herhangi bir kripto yatırım aracı alarak alınır ve fiyatı artsa da azalsa herhangi bir satış işlemi yapılmadan saklanır. Burada örneğin bir yıl sonunda kripto paralar genel olarak değerleneceği için ciddi kazanımlar elde edilebilir. Örnekle açıklamak gerekirse piyasayı hiç tanımayan ve yeni girmiş olan bir yatırımcı Temmuz 2021’de 1 BTC almış olsaydı ve onu HODL etseydi yani fiyat artış ya da azalışlarına aldırmadan saklasaydı elde edeceği kazanım şu an tam 2 katı olacaktır. O zaman 300 bin TL den alınan 1 BTC’nin şu anda güncel değeri 600 bin TL dir. Bu şekilde yatırım düşünenler için ise burada ortaya çıkan terim “stake etmek”tir.

Temmuz 2021 de alınan 1 BTC hem elde tutulsaydı hem de aynı zamanda bir borsada kilitlenseydi yani stake edilseydi elde edilen kazanım çok daha fazla olacaktı.

Stake Etmek Nedir?

Stake etmek ne? diye soracak olanlar için kısaca açıklamak gerekirse nasıl bankada bir para tutulduğunda banka size faiz veriyorsa stake işlemi de o borsada tutmuş olduğunuz kripto para birimine karşılık size verilen kar marjıdır. Örneğin Binance’de şu anda stake etmek isteyeceğiniz Bitcoinleriniz için size verilmesi ön görülen rakam %2.12’dir. Paranızı faize yatırdığınızda size sağlayacağı getiri vade başında bellidir yani artma ihtimali yoktur. Ancak stake işleminde hem garanti oranda tutarı hem de kripto varlığın arttığında kazanmış olacağınız tutarı elde etme şansına sahip olunmaktadır.

Meraklısına : Kripto Para için En iyi Dijital Cüzdan Hangisidir?

Banka sistemi üzerinden verdiğimiz örneğe göre Bitcoin ya da başka bir coin stake etmek demek Euro ya da dolar alıp vadeli faiz hesabına yatırmaya benzetilebilir. Bu vadeli hesapta hem vade faizi hem de euronun artışından elde edilen getiri hesaba yansıtılmaktadır. Kripto para stake etmek de tamamen aynı mantıktır. Ancak kripto paralar merkeziyetçi bir yapıya sahip olmaması sebebiyle artışları çok daha fazla olmakta bu da yatırımcısına oldukça güzel getiriler sağlamaktadır. Şu an için elinizde tuttuğunuz her coini stake etme şansınız bulunmamaktadır. Ancak bir sepet oluşturup HODL yapacaksanız aynı zamanda neden stake geliri de elde etmeyesiniz? Hali hazırda binance borsasında şu anda HARD, SXP, DAİ en yüksek stake oranına sahip kripto varlıklarıdır.

Binance’de %20 Alım Satım Komisyon İndirimi İçin Ücretsiz Kayıt.

Bunun yanında her yatırımcının elinde BTCve ETH gibi temel varlıklardan tuttuğu göz önüne alınırsa bu varlıklardan stake geliri kazanmak da güzel bir yatırım olacaktır. Bu stake işlemi yani kilitleme işleminin vadesi gelmeden de iptal işlemi sağlanabilmektedir. Bu şekilde sadece belirlenen stake oranı kullanıcıya verilmemekte anapara kesintisiz şekilde hesaba aktarılmaktadır.

Sorumluluk Reddi Beyanı:

Koinograf.com'da yer alan içerikler, asla yatırım tavsiyesi değildir. Kripto paralar yüksek risk içeren varlıklardır. Sorumluluk kişinin kendisine aittir. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir